Co dają studia podyplomowe?

Poznaj ich zalety oraz perspektywy zawodowe, które przed Tobą otwierają. Masz już tytuł licencjata lub dyplom ukończenia studiów magisterskich? Być może rozważasz więc uzupełnienie swojego wykształcenia zdobytego w wyższej szkole. A może chcesz zmienić branżę, pracę lub po prostu uzupełnić swoją wiedzę z jakiejś dziedziny? W takim wypadku najlepiej zdecydować się na studia podyplomowe. Dla wielu osób to po prostu inwestycja w przyszłość, która może bardzo się opłacić. Rozległa wiedza, poszerzenie kompetencji, rozwój osobisty – co dają studia podyplomowe? A czego nie dają? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego warto iść na studia podyplomowe i co one dają?

Bardzo często po zakończeniu studiów licencjackich lub studiów magisterskich absolwenci czują lekki niedosyt. Szczególnie jeśli nie znaleźli jeszcze pracy w wyuczonym zawodzie lub nie są w pracy traktowani tak, jak sobie to wyobrażali podczas studiów wyższych. Niestety absolwenci, nawet ci, którzy najlepiej zrealizowali program studiów, wciąż nie mają wystarczającego doświadczenia, co w pewnym stopniu ogranicza ich potencjał na rynku pracy. Studia podyplomowe są więc propozycją dla każdego, kto jest już posiadaczem tytułu licencjata, inżyniera lub magistra i chce zdobyć dodatkową wiedzę i umiejętności.

Specjalistyczna wiedza z ograniczonymi informacjami podstawowymi

Niestety wśród niektórych studentów panuje przekonanie, że spora część wiedzy, którą nabywają podczas studiów licencjackich i inżynierskich, nie do końca przy-da im się w przyszłości. Są pewne przedmioty dość ogólne, niezbyt specjalistyczne, które,  choć wspomagają rozwój osobisty, nie przekazują zbyt wiele konkretnej wiedzy. Zupełnym tego przeciwieństwem są studia podyplomowe.

Trwają krótko – zwykle rok, czasem dwa lata (czyli dwa, trzy lub cztery semestry), dlatego przekazywana wiedza i umiejętności są bardziej konkretne i skumulowane. Jednocześnie brak jest zwykle informacji podstawowych lub są one mocno ograniczone. Jest to jeden z największych atutów studiów podyplomowych w szkole wyższej – dostęp do specjalistycznej wiedzy, którą absolwent ze świadectwem ukończenia studiów podyplomowych będzie mógł od razu wykorzystać w praktyce. Z tego powodu takie studia są zwykle dość intensywne – trzeba szybko przyswajać konkretną, specjalistyczną wiedzę, podawaną w dużych dawkach. Zaletą studiów podyplomowych jest jednak to, że zajęcia odbywają się najczęściej tylko w wybrane weekendy, można więc naukę łączyć z innymi obowiązkami, na przykład pracą na pełen etat. Konkretne umiejętności, którą zdobędzie uczestnik, na pewno znacząco podniosą jego wartość na rynku pracy, co jest szczególnie ważne w przypadku młodych osób, które dopiero niedawno skończyły studia pierwszego stopnia.

Możliwość rozwoju dla osób pracujących – zarówno zawodowo, jak i hobbystycznie

Dla każdego z nas rozwój oznacza tak naprawdę co innego, ponieważ uzależnione to jest od postawionych sobie celów. Zwykle rozwój osobisty to przede wszystkim nabywanie takiej wiedzy i umiejętności, które rozwijają charakter i osobowość i p-zwalają realizować założone cele. Absolwenci studiów licencjackich i studiów magisterskich często to właśnie dlatego decydują się na kontynuowanie nauki w ramach studiów podyplomowych. Chcą rozwijać się w życiu zawodowym i ukończenie kursu na studiach podyplomowych bardzo dobrze im to umożliwia.

Co ciekawe, absolwenci szkół wyższych często wybierają też kierunki o całkowicie innym profilu niż te, które już ukończyli. Głównie dlatego, że chcą rozszerzyć wiedzę i umiejętności o nowe obszary lub swoją podstawową wiedzę porządnie uzupełnić. Motywacją nie zawsze jednak musi być realizacja celów zawodowych. Absolwenci z tytułem licencjata lub magistra coraz częściej decydują się na studia podyplomowe również z powodów zupełnie prywatnych, hobbystycznych.

Podstawa do przebranżowienia się, zmiany stanowiska lub awansu

Nierzadko pracodawcy, szukający pracowników, patrzą nie tylko na kierunek studiów w szkole wyższej, ale też na ukończone dodatkowe kursy, uprawnienia i kwalifikacje.   Poszukują nie tylko osób z tytułem licencjata czy magistra, ale przede wszystkim tych z wiedzą praktyczną, które dyplom ukończenia szkoły wyższej nie zawsze gwarantuje. Studia podyplomowe stawiają na praktykę. Uczą wykorzystywania posiadanej wiedzy i zwiększają możliwości działania absolwentów w danej dziedzinie.

Studia podyplomowe mogą być dla kandydata przepustką do awansu – każdy pracodawca docenia nowej kwalifikacje i poszerzającą się wiedzę specjalistyczną pracownika, łatwiej jest więc zdecydować mu o przyznaniu awansu lub zmianie stano-wiska danego pracownika. Studia podyplomowe to dla pracodawcy znak, że chcesz się rozwijać i zależy Ci na zdobywaniu nowego doświadczenia.

Jeśli natomiast pragniesz zmienić pracę lub nawet zupełnie się przebranżowić, studia podyplomowe mogą być dla Ciebie furtką, która pozwoli Ci rozpocząć karierę w zupełnie nowej dla Ciebie branży, innej niż kierunek studiów, który ukończyłeś.

Czego nie dają studia podyplomowe?

Studia podyplomowe dopasowane są do potrzeb różnych grup osób aktywnych zawodowo. Z tego powodu niektórzy twierdzą, że studia podyplomowe niczym nie różnią się od studiów zaocznych, tym bardziej, że odbywają się zwykle w weekendy. Nie jest to jednak prawda. Czego więc nie dają studia podyplomowe?

Tytułu związanego z ukończeniem studiów

Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych nie jest równoznaczne z uzyskaniem wyższego wykształcenia. Po ukończeniu studiów podyplomowych nie zdobędziesz tytułu licencjata, magistra czy inżyniera. Może to niektórych kandydatów odstraszać, lecz mimo wszystko taki jest właśnie cały ich zamysł – celem jest tu dokształcenie się i rozwinięcie nowych umiejętności i kwalifikacji już po zdobyciu dyplomu. Dodatkowo program studiów podyplomowych jest zwykle dość wąski. Jako uczestnik otrzymasz solidną dawkę specjalistycznej wiedzy, nie będziesz jednak realizował ogólnego programu.