Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Co należy wiedzieć o zawodzie analityka biznesowego? Wyzwania, możliwości, zarobki

analityk biznesowy studia

Zawód analityka biznesowego jest zajęciem dość nowym na rynku pracy i wbrew pierwszym skojarzeniom, nie ogranicza się tylko do kwestii analizy finansowej. Zależnie od konkretnej firmy i zakresu obowiązków, analityk biznesowy może zajmować się również analizą logistyczną, marketingową, sprzedażową itp. Możliwości dla kandydatów jest wiele i warto przyjrzeć się bliżej temu zajęciu, ponieważ prognozy wskazują na to, że jest to zawód, na który zapotrzebowanie w najbliższych latach na pewno nie będzie spadać.

Co należy do obowiązków analityka biznesowego?

Kluczowe dla pracy analityka biznesowego jest rozumienie celów i założeń biznesowych projektu. Głównym celem jego pracy jest tworzenie strategii biznesowych i analiz, które pozwolą danemu przedsiębiorstwu na odpowiedzenie sobie na wiele istotnych pytań.

Jak może najczęściej wyglądać lista obowiązków analityka biznesowego?

 • Szczegółowa analiza potrzeb odbiorców
 • Tworzenie raportów oraz narzędzi analitycznych
 • Zbieranie danych i zarządzanie informacjami
 • Analiza historycznych danych finansowych
 • Spotkania z klientami
 • Modelowanie procesów biznesowych
 • Prezentowanie wyników analiz
 • Pełny przegląd wyników firmy, kosztów, nakładów inwestycyjnych, przychodów i zysków

Powyżej wymienione zostały główne i najczęściej pojawiające się obowiązki na stanowisku analityka biznesowego. Mogą się one różnić w zależności od charakteru i wielkości firmy zatrudniającej i doświadczenia pracownika.

Czy analityk biznesowy i specjalista ds. analityki biznesowej to tożsame zawody?

Różnica między analitykiem biznesowym a specjalistą ds. analityki biznesowej polega na skupieniu i podejściu do rozwiązywania problemów. Poszukiwacze pracy i rekruterzy mają tendencję do mylenia tych dwóch różnych, ale podobnie brzmiących zawodów. A istnieją pewne różnice!

 • Analityk biznesowy koncentruje się przede wszystkim na analizie oraz optymalizacji procesów, które składają się na działanie firmy. Bada, czego potrzebuje biznes, by funkcjonować, jakie działania należy poprawić oraz, które rozwiązania wdrożyć. Analitycy biznesowi mogą współpracować z zespołami, a także klientami.
 • Specjalista ds. analityki biznesowej stawia na analizę statystyczną, raportowanie, badanie wyników firmy. Jego celem jest formułowanie elementów, które wymagają poprawy, współpraca z działami, by ulepszać biznes, marketing lub dany produkt.

Wyzwania analityka biznesowego

Jakie wyzwania i trudności stoją przed analitykiem biznesowym? Przede wszystkim konieczność wykorzystania swoich miękkich oraz twardych kompetencji w różnych aspektach. Wszystko dlatego, że praca analityka dzieli się na cztery typy:

 1. Analizę opisową - czyli zbadanie, co obecnie dzieje się z firmą, sprawdzenie działań w czasie rzeczywistym.
 2. Analizę diagnostyczną - dociekanie, co powoduje, że np. firma ma wzrosty lub spadki, tutaj konieczna jest wiedza dot. skuteczności biznesu i jej procesów, umiejętność tworzenia ciągów przyczynowo-skutkowych.
 3. Analizę predykcyjną - czyli przewidywanie tego, co może się wydarzyć w biznesie w przyszłości; ważne jest stosowanie technik statycznych oraz prognozowania.
 4. Analizę nakazową - czyli, co trzeba zrobić, by przedsiębiorstwo odniosło sukces.

Jakie studia powinien skończyć analityk biznesowy?

Analityk biznesowy jest jednym z tych zawodów, które wymagają wykształcenia wyższego, a co za tym idzie ukończenia odpowiedniego kierunku studiów. Bardzo przydatne mogą okazać się studia na kierunku Zarządzanie ze specjalizacją analityka biznesowego, które kompleksowo przygotowują do tej pracy.

Poza wykształceniem bardzo ważny jest też szereg umiejętności, które ułatwią zarówno przyswajanie wiedzy, jak i przyszłą pracę. Poniżej najważniejsze z nich:

 • umiejętność analitycznego myślenia
 • umiejętność abstrakcyjnego myślenia
 • ciekawość dociekliwość i spostrzegawczość
 • wysoko rozwinięte umiejętności komunikacji
 • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji
 • zdolności organizacyjne i przywódcze

Jakie są możliwości zatrudnienia na tym stanowisku i zarobki?

Analityk finansowy może liczyć na zatrudnienia w wielu firmach. Jest to zawód określony mianem deficytowego i wszystkie raporty wskazują na to, zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie tylko wzrastać. Przede wszystkim zatrudnienia można szukać w dużych firmach z branży finansowej i informatycznej. Miejsca nie powinno zabraknąć także w firmach zajmujących się sprzedażą i konsultingiem.

Poza tym, że analityk finansowy nie powinien mieć problemu ze znalezieniem pracy, zazwyczaj może liczyć również na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Należy jednak pamiętać, że jest to zawód, który wymaga ciągłego zaangażowania i poszerzania swoich kompetencji.

Wysokość wynagrodzenia może znacznie przekraczać średnią krajową w zależności od wielkości firmy, doświadczenia i indywidualnych umiejętności kandydata. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę na tym stanowisku, na początku kariery będzie zarabiała nieco mniej, jednak zbieranie doświadczenia zawodowego może przynieść duże korzyści finansowe. W 2018 roku mediana zarobków wynosiła 8000 zł i liczba ta stale rośnie.

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube