Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Co to jest e-learning i dlaczego jest tak popularny? E-learning na studiach, czyli dlaczego to się sprawdza

e-learning co to jest

Zdalne nauczanie cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród studentów, jak i samych wykładowców. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnej metody, jaką jest e-learning!

Z artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega e-learning?
  • Dlaczego e-learning jest popularny?
  • Co oznacza e-learning na studiach?
  • Jakie są zalety i wady e-learningu?

Na czym polega e-learning?

E-learning jest popularną na świecie metodą nauczania, która pozwala przekazać treści edukacyjne w sposób, który nie wymaga fizycznej obecności szkoleniowca i studentów w jednym miejscu. Wykorzystana do tego jest technologia multistreamingu danych, co pozwala uczestnikom widzieć wykładowcę i w czasie rzeczywistym zadawać mu pytania. System nauczania online pozwala osiągnąć takie same efekty, jak nauczanie stacjonarne, gdyż treści programowe są identyczne w obu przypadkach.

Gdzie i kiedy wykorzystywane są zdalne metody nauki?

System kształcenia na odległość jest bardzo popularny w wielu krajach na całym świecie. Pozwala on uczestniczyć w kursach czy szkoleniach, które odbywają się na drugim końcu świata. Szkolenia e-learningowe stają się coraz popularniejsze również w naszym kraju. Spora część szkół prywatnych, takich jak szkoły językowe, prowadzi blended learning, który jest połączenie nauczania zdalnego i stacjonarnego. Uczelnie wyższe również decydują się na ten model, a niewykluczone, że z czasem zacznie być on także wykorzystywane w szkołach niższego szczebla.

Co to jest e-learning

Zalety i wady e-learningu

Korzyści z edukacji online to przede wszystkim możliwość uczestnictwa w kursach, w których fizycznie nie bylibyśmy w stanie uczestniczyć ze względu, na przykład, na zbyt dużą odległość.

Jakie są zalety e-learningu?

Zalety e-learningu to także możliwość nauki na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony czy laptopy. Dzięki technologii informatycznej student może zdobywać wiedzę w dowolnym czasie i miejscu, ale także kontaktować się z wykładowcami poprzez chat w celu wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii.

Jakie są wady nauczania zdalnego?

Wadą nauczania online jest fakt, że potrzeba nieco mobilizacji wewnętrznej, aby być na bieżąco z realizowanym materiałem, który przesyła nam wykładowca.

Co oznacza e-learning na studiach?

Zdalne nauczanie staje się coraz popularniejsze na uczelniach wyższych. Wygoda i bezpieczeństwo to coś, na co stawiają uczelnie wyższe zarówno w stosunku do studentów, jak i nauczycieli akademickich. Stawienia się osobistego studentów wymaga jedynie napisanie egzaminu czy zaliczenie przedmiotu w innej formie. Tymczasem zdecydowana większość wykładów i ćwiczeń odbywa się w formie kursów e-learningowych, dzięki którym każdy może studiować nawet, jeżeli mieszka z dala od siedziby uczelni. Także osoby, które nie mogą osobiście brać udziału w wykładach, mają otwartą drogę do nauki.

Nie należy również martwić się o to, że nauczanie online jest uboższe od stacjonarnego. Przekazywane treści muszą być zgodne z tymi, które trafiłyby do studentów podczas wykładów stacjonarnych.

Na czym polega e-learning

System nauki online oferuje Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, który został powołany właśnie w celu umożliwienia studentom nauki zdalnej. Wszystkie dostępne tam kierunki studiów są akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną, a ich duży wybór zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby wybierające się na wirtualne studia pierwszego lub drugiego stopnia.

Narzędzia i materiały wykorzystywane przy nauce on-line. Jakie funkcje mają platformy do nauczania zdalnego?

Zarówno studenci, jak i wykładowcy korzystają z programów, które umożliwiają im dostęp do wszelkich materiałów. Wszystko odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych i urządzeń mobilnych. Nauczyciel udostępnia uczniom materiały potrzebne do zajęć, które student musi sobie przyswoić. Czasami wykładowca wymaga także odesłania pracy czy wypełnionej karty ćwiczeń.

Do nauczania on-line wykorzystuje się takie same materiały, jak w przypadku nauczania zdalnego – książki, artykuły, podręczniki czy opracowania. Ogromną zaletą jest fakt, że nie trzeba drukować i przynosić na zajęcia materiałów w wersji papierowej – nauczyciel może wysłać link do tekstu, który można przeczytać na przykład w trakcie drogi do pracy.

Motywacja do nauki i weryfikacja wiedzy podstawą e-learningu

Na uczelni wyższej wymaga się od studenta maksimum zaangażowania własnego. Obowiązkiem nauczyciela jest wymagać, lecz to student musi znaleźć w sobie odpowiednio duże zacięcie do nauki.

Wykładowca poprzez dobór treści ma za zadanie zainteresować studentów przerabianym materiałem. Natomiast weryfikacja wiedzy odbywa się za pomocą egzaminów pisemnych, które mają miejsce w siedzibie uczelni. Niektóre przedmioty mogą być również zaliczane w formie on-line, jeżeli nie wymagają one przeprowadzenia egzaminu końcowego. Ukończenie kursu on-line daje takie same uprawnienia, jak w przypadku kursu stacjonarnego.

Co to jest e-learning – definicja

E-learning, czyli nauczanie na odległość za pomocą nowoczesnych technologii i narzędzi elektronicznych, to pojęcie, które stało się nieodłączną częścią naszego życia edukacyjnego i zawodowego. Oferuje zróżnicowany zakres możliwości edukacyjnych, obejmujący różnorodne formy nauki, takie jak przeglądanie materiałów wideo, lektura artykułów, rozwiązywanie zadań online czy uczestnictwo w interaktywnych quizach.

Nie da się ukryć, że e-learning stanowi odpowiedź na współczesne potrzeby edukacyjne i szkoleniowe społeczeństwa, które coraz bardziej korzysta z nowoczesnych technologii, pozostaje nieustannie w biegu i często zwyczajnie nie ma czasu uczyć się w tradycyjny sposób, w ściśle wyznaczonym miejscu. Z drugiej jednak strony e-learning nie jest w stanie do końca zapewnić pełnowymiarowego kształcenia.

Jedną z głównych zalet e-learningu z pewnością jest natomiast wygoda. Proces edukacyjny można dostosować do własnych potrzeb i dostępności czasowej. Ponadto e-learning stale się rozwija, wykorzystując najnowsze technologie takie jak rozszerzona czy wirtualna rzeczywistość, co sprawia, że proces nauki staje się bardziej atrakcyjny i efektywny.

E-learning jest codzienną praktyką, w której większość z nas uczestniczy. Czytamy artykuły, oglądamy edukacyjne filmy dostępne na różnych platformach internetowych, a także korzystamy z różnorodnych aplikacji i gier, które pomagają nam rozwijać nasze umiejętności. Firmy coraz częściej wykorzystują e-learning w procesie szkolenia swoich pracowników, doskonalenia ich umiejętności oraz wspierania wewnętrznych procesów biznesowych.

Czy chcemy tego, czy nie, e-learning stał się nieodłącznym elementem naszego rozwoju edukacyjnego i zawodowego. Warto jednak zastanowić się nad początkami tej edukacyjnej rewolucji.

Historia e-learningu

E-learning zaczął zyskiwać na popularności w latach 90. XX wieku wraz z rozwojem Internetu i dostępnością coraz szybszych łączy internetowych. Autorem pojęcia e-learningu jest amerykański ekspert w dziedzinie technologii edukacyjnych Elliott Masie, który w 1999 roku wygłosił przemówienie na konferencji TechLearn. Temat przemówienia brzmiał: „E-learning to wykorzystanie technologii sieciowych do projektowania, dostarczania, wyboru, administrowania i rozszerzania nauki”.

W ciągu ostatniej dekady e-learning znacznie się rozwinął dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR), co znacząco rozszerzyło możliwości szkoleń i kształcenia online. Dzięki nowoczesnym technologiom e-learning staje się coraz bardziej interaktywny, angażujący i dostosowany do indywidualnych potrzeb osób uczących się.

Obecnie e-learning stanowi integralną część edukacji i szkoleń na całym świecie, pozwalając na dostęp do wiedzy i umiejętności bez względu na geograficzną lokalizację. Historia e-learningu to historia nieustannego dostosowywania się do postępującej technologii i potrzeb społeczeństwa cyfrowego.

E-learning – przykłady

Skuteczność kursu e-learningowego w dużej mierze zależy od jego treści. W dużym skrócie można powiedzieć też, że im większa interaktywność kursu, tym wyższa efektywność i skuteczność nauczania. Poniżej przedstawiliśmy kilka popularnych rodzajów kursów z zakresu e-learningu.

Kursy cyfrowe

Kursy cyfrowe to kompleksowe programy nauczania dostępne online, które zawierają różnorodne materiały, takie jak teksty, wideo i ćwiczenia, umożliwiając uczestnikom zdobywanie wiedzy w elastyczny sposób.

Kursy wideo

Kursy wideo polegają na przekazywaniu treści edukacyjnych za pomocą filmów. W ten sposób ich uczestnicy mogą wizualnie przyswajać materiał i uczyć się poprzez obraz i dźwięk.

Quizy

Quizy stanowią formę interaktywnych testów, które pozwalają na sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczestników, a jednocześnie zachęcają ich do aktywnego uczestnictwa.

E-booki i artykuły

E-booki i artykuły to tekstowe materiały edukacyjne, które uczestnicy mogą czytać online lub pobierać na swoje urządzenia. Dostarczają one informacji i wiedzy na wybrany temat.

Webinarium

Webinarium to interaktywne wykłady lub prezentacje transmitowane na żywo przez internet, które pozwalają na uczestnictwo w zajęciach w czasie rzeczywistym i zadawanie pytań prelegentowi.

Screencasty

Screencasty to nagrania ekranu komputera, na których prezentowane są konkretne akcje lub procesy, co umożliwia naukę poprzez obserwację.

Filmy z „gadającą głową”

Filmy z „gadającą głową” to prezentacje wideo prowadzone przez eksperta, który wyjaśnia i komentuje treści edukacyjne. Taki sposób prezentacji bardzo ułatwia przyswajanie wiedzy.

Symulacje rozmów

Symulacje rozmów to scenariusze, w których uczestnicy odgrywają role i praktykują umiejętności komunikacyjne, co przygotowuje ich do rzeczywistych sytuacji zawodowych.

Symulacje VR

Symulacje w rzeczywistości wirtualnej (VR) pozwalają uczestnikom zanurzyć się w wirtualnym środowisku i praktykować różne umiejętności, zapewniając bezpieczne metody prób i błędów.

Lista mailingowa

Lista mailingowa to narzędzie do komunikacji z uczestnikami kursu poprzez wysyłanie regularnych wiadomości e-mail zawierających treści edukacyjne, aktualizacje i powiadomienia.

Podcasty

Podcasty to nagrania dźwiękowe dostępne online, które pozwalają uczestnikom na słuchanie lekcji, wywiadów lub dyskusji na wybrany temat, zwłaszcza w formie audio.

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube

Aplikuj do UWE

Aplikuj do UWE

Rekrutacja na semestr zimowy 2024/2025r. otwarta od 15 kwietnia!

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
(18) 44 99 190

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu

rekrutacja@uwe.edu.pl

Napisz do nas wiadomość

Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.