Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Co to jest e-learning?

e-learning co to jest

Zdalne nauczanie cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród studentów, jak i samych wykładowców. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z nowoczesnej metody, jaką jest e-learning!

Na czym polega e-learning?

E-learning jest popularną na świecie metodą nauczania, która pozwala przekazać treści edukacyjne w sposób, który nie wymaga fizycznej obecności szkoleniowca i studentów w jednym miejscu. Wykorzystana do tego jest technologia multistreamingu danych, co pozwala uczestnikom widzieć wykładowcę i w czasie rzeczywistym zadawać mu pytania. System nauczania online pozwala osiągnąć takie same efekty, jak nauczanie stacjonarne, gdyż treści programowe są identyczne w obu przypadkach.

Gdzie i kiedy wykorzystywane są zdalne metody nauki?

System kształcenia na odległość jest bardzo popularny w wielu krajach na całym świecie. Pozwala on uczestniczyć w kursach czy szkoleniach, które odbywają się na drugim końcu świata. Szkolenia e-learnignowe stają się coraz popularniejsze również w naszym kraju. Spora część szkół prywatnych, takich jak szkoły językowe, prowadzi blended learning, który jest połączenie nauczania zdalnego i stacjonarnego. Uczelnie wyższe również decydują się na ten model, a niewykluczone, że z czasem zacznie być on także wykorzystywane w szkołach niższego szczebla.

Co to jest e-learning

Zalety i wady e-learningu

Korzyści z edukacji online to przede wszystkim możliwość uczestnictwa w kursach, w których fizycznie nie bylibyśmy w stanie uczestniczyć ze względu, na przykład, na zbyt dużą odległość.

Zalety e-learningu to także możliwość nauki na urządzeniach mobilnych, takich jak telefony czy laptopy. Dzięki technologii informatycznej student może zdobywać wiedzę w dowolnym czasie i miejscu, ale także kontaktować się z wykładowcami poprzez chat w celu wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii.

Wadą nauczania online jest fakt, że potrzeba nieco mobilizacji wewnętrznej, aby być na bieżąco z realizowanym materiałem, który przesyła nam wykładowca.

E-learning na studiach

Zdalne nauczanie staje się coraz popularniejsze na uczelniach wyższych. Wygoda i bezpieczeństwo to coś, na co stawiają uczelnie wyższe zarówno w stosunku do studentów, jak i nauczycieli akademickich. Stawienia się osobistego studentów wymaga jedynie napisanie egzaminu czy zaliczenie przedmiotu w innej formie. Tymczasem zdecydowana większość wykładów i ćwiczeń odbywa się w formie kursów e-learnignowych, dzięki którym każdy może studiować nawet, jeżeli mieszka z dala od siedziby uczelni. Także osoby, które nie mogą osobiście brać udziału w wykładach, mają otwartą drogę do nauki.

Nie należy również martwić się o to, że nauczanie online jest uboższe od stacjonarnego. Przekazywane treści muszą być zgodne z tymi, które trafiłyby do studentów podczas wykładów stacjonarnych.

Na czym polega e-learning

System nauki online oferuje Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, który został powołany właśnie w celu umożliwienia studentom nauki zdalnej. Wszystkie dostępne tam kierunki studiów są akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną, a ich duży wybór zadowoli nawet najbardziej wymagające osoby wybierające się na wirtualne studia pierwszego lub drugiego stopnia.

Narzędzia i materiały wykorzystywane przy nauce on-line

Zarówno studenci, jak i wykładowcy korzystają z programów, które umożliwiają im dostęp do wszelkich materiałów. Wszystko odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych technologii informatycznych i urządzeń mobilnych. Nauczyciel udostępnia uczniom materiały potrzebne do zajęć, które student musi sobie przyswoić. Czasami wykładowca wymaga także odesłania pracy czy wypełnionej karty ćwiczeń.

Do nauczania on-line wykorzystuje się takie same materiały, jak w przypadku nauczania zdalnego – książki, artykuły, podręczniki czy opracowania. Ogromną zaletą jest fakt, że nie trzeba drukować i przynosić na zajęcia materiałów w wersji papierowej – nauczyciel może wysłać link do tekstu, który można przeczytać na przykład w trakcie drogi do pracy.

Motywacja do nauki i weryfikacja wiedzy

Na uczelni wyższej wymaga się od studenta maksimum zaangażowania własnego. Obowiązkiem nauczyciela jest wymagać, lecz to student musi znaleźć w sobie odpowiednio duże zacięcie do nauki.

Wykładowca poprzez dobór treści ma za zadanie zainteresować studentów przerabianym materiałem. Natomiast weryfikacja wiedzy odbywa się za pomocą egzaminów pisemnych, które mają miejsce w siedzibie uczelni. Niektóre przedmioty mogą być również zaliczane w formie on-line, jeżeli nie wymagają one przeprowadzenia egzaminu końcowego. Ukończenie kursu on-line daje takie same uprawnienia, jak w przypadku kursu stacjonarnego.

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube