Czytaj Bloga.
Co to jest gap year i jak go wykorzystać?
Co to jest gap year?
Gap year po maturze to stosunkowo popularna praktyka wśród studentów za granicą. Oznacza pominięcie roku studiów i spędzenie tego czasu na podróżach, pracy lub samorozwoju. Gap year można zrobić poprzez odłożenie nauki akademickiej o rok lub zrobienie przerwy w już trwających studiach. W drugim przypadku jest to tak zwany urlop dziekański i przysługuje każdemu studentowi z różnych powodów. Dziekanka może trwać semestr lub cały rok i musi być odpowiednio uargumentowana, bo przedstawiciele uczelni muszą wyrazić na nią zgodę. Po przerwie można wrócić na studia lub je przerwać, w zależności od preferencji i możliwości studenta.
Co robić w trakcie gap year? Pomysły na rok przerwy przed studiami, które warto przemyśleć!
Gap year i każda inna przerwa w czasie studiowania może być spożytkowana w dowolny sposób. Można ten czas poświęcić na pracę, na podróżowanie, na poprawienie swojego zdrowia psychicznego lub fizycznego. Gap year jest czasem dla studenta na odnalezienie swojej drogi, na złapanie oddechu lub popracowanie nad wybranymi częściami życia. Gap year można też poświęcić na opiekę nad dzieckiem, osobą chorą lub potrzebującą opieki.
Czy warto zrobić gap year?
Gap year jest zawsze nieco ryzykowną decyzją. Dla wielu osób odkładanie studiów o rok może skończyć się tym, że nigdy na nie nie wrócą. Dla innych jest to poważna decyzja, która może wpłynąć na całkowitą zmianę kierunku studiów i planu na życie. Nie ma jednej, sprawdzonej zasady w kwestii gap year. Dla jednych osób będzie to najlepsza decyzja w życiu, dla innych spory błąd. Właśnie dlatego warto poważnie się zastanowić i przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Jakie są wady i zalety gap year?
Zalety i wady gap year zawsze są uzależnione od powodu wzięcia urlopu od studiów. Każdy minus może być też jednocześnie plusem. Osoba, która przystępuje do studiów rok po swoim roczniku, może mieć problemy z odnalezieniem się wśród młodszych i często nieznanych osób. Są jednak osoby, dla których nowe środowisko może być korzystne.
Plusem gap year jest szansa na przewartościowanie swoich planów i oczekiwań, Są jednak osoby, dla których takie rozważania mogą sprawić więcej trudności i utrudnić zdecydowanie się na jakiekolwiek studia. Czasem, zamiast rezygnować w ogóle ze studiów na rok, lepiej postawić na kształcenie online, czyli właśnie możliwość, jaką zapewnia Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Możesz studiować z dowolnego miejsca na ziemi, jednocześnie podróżując, pracując lub oddając się swoim pasjom. A nie masz w efekcie poczucia zmarnowania czasu.
Dla każdego gap year będzie wyglądać inaczej, nie istnieje gwarancja, że gap year będzie dobrą decyzją, tak samo, jak nie istnieje gwarancja, że będzie złą decyzją.
Gap year - co z ubezpieczeniem zdrowotnym?
W Polsce każdy obywatel podlega obowiązkowej składce zdrowotnej. Ubezpieczenie dziecka najczęściej odbywa się poprzez zgłoszenie rodzica w swoim miejscu pracy dziecka do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. W ten sposób dziecko, dopóki się uczy, ma zapewnione ubezpieczenie zdrowotne i może korzystać z usług gwarantowanych przez NFZ. Takie ubezpieczenie obowiązuje do 18. roku życia lub jeśli dziecko decyduje kontynuować naukę, to do 26. roku życia.
Po zakończonej edukacji każdy nastolatek ma trzymiesięczny okres ochronny, w którego trakcie ubezpieczenie wciąż obowiązuje. Później ubezpieczenie można uzyskać jako osoba bezrobotna w urzędzie pracy, poprzez małżonka, razem z zatrudnieniem na podstawie umowy zlecenie lub umowy o pracę albo poprzez dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku gap year, który nie jest jednocześnie dziekanką, trzeba skorzystać z jednej z tych możliwości, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Inne rodzaje ubezpieczeń także trzeba zorganizować we własnym zakresie.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco