Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Co to jest profil studiów i jaki wybrać?

Co to jest profil studiów i jaki wybrać

Wybór właściwych studiów i ich profili to prawdziwa zagwozdka dla niejednego świeżo upieczonego maturzysty, który zamierza kontynuować swoją edukację, aby uzyskać wykształcenie wyższe. Jednym z zagadnień jest decyzja o tym, jaki profil studiów wybrać. I tutaj pojawia się pytania - o co dokładnie chodzi? Co to dokładnie jest?

Co to jest profil studiów?

Pierwsze pytanie, które może pojawić się w naszej głowie w związku z zastanawianiem się nad tym, jakie studia wybrać to: co to jest profil studiów?

Wyróżniamy dwa rodzaje profili na studiach:

  • Akademicki,
  • Praktyczny.

Jak widać już po nazwie - praktyczny i ogólnoakademicki profil różni się od siebie. Wielu studentów głowi się nad tym, jednocześnie rozważając, który kierunek wybrać. Czas rozwiać wszelkie wątpliwości!

Co to jest ogólnoakademicki profil studiów?

Mówiąc w skrócie, studia, których profil określany jest jako akademicki, są bezpośrednio związane z działalnością naukową prowadzoną przez daną uczelnię wyższą. A dokładniej, ponad połowa zajęć musi być zatem powiązana z publikacjami lub badaniami naukowymi, a będąc jeszcze bardziej precyzyjnym ponad połowa punktów ECTS.

W teorii oznacza to zatem, że każdy absolwent uczelni o profilu akademickim jest przynajmniej wstępnie przygotowany do rozpoczęcia kariery naukowej.

Warto w tym miejscu podkreślić także istotny fakt, że kierunki o profilu akademickim mogą być prowadzone wyłącznie przez uczelnie posiadające taki status, czyli takie, które prowadzą własne badania naukowe. Od strony formalnej wygląda to tak, że dana uczelnia w przynajmniej jednej dyscyplinie artystycznej lub naukowej musi otrzymać kategorię naukową B+, A, lub A+. Uczelnie, które nie spełnią tych wymagań, nie mogą prowadzić profili akademickich.

Co to jest praktyczny profil studiów?

Studia o profilu praktycznym są bezpośrednio związane z praktycznym wykorzystaniem zdobytej wiedzy i umiejętności podczas zajęć. I podobnie jak w przypadku profilu akademickiego, tak tutaj analogicznie ponad połowa punktów ECTS musi kształtować umiejętności praktyczne studenta.

W teorii oznacza to zatem, że absolwent studiów o profilu praktycznym jest wstępnie przygotowany do podjęcia pracy w danej grupie zawodów lub konkretnym zawodzie. W przypadku kierunków o profilu praktycznym mogą być one prowadzone przez każdą uczelnię. Wyjątkiem jest jedynie kierunek nauczycielski, który musi być prowadzony w porozumieniu z uczelnią akademicką.

Jakie jeszcze wymagania stoją przed studentami, którzy chcą się podjąć praktycznego profilu studiowania? Muszą nastawić się nie tylko na książkową naukę, ale też zajęcia dodatkowe, w tym stricte zawodowe. Dobrym przykładem kierunku o praktycznym profilu studiowania są wszystkie specjalności na Informatyce na Uniwersytecie Wirtualne Edukacji. Tutaj zajęcia prowadzone są w sposób otwarty, pozwalają na zdobywanie wiedzy ogólnej, ale też ściśle związanej z kierunkiem. Dają możliwość pracowania nad projektami komercyjnymi już w trakcie studiów. Pozwala to zdobywać wiedzę i właśnie praktyczne umiejętności.

Który profil wybrać?

Warto w tym miejscu podkreślić, że ten sam kierunek na różnych uczelniach, a nawet różnych wydziałach tej samej uczelni, może być prowadzony wg profilu akademickiego lub praktycznego. Jednak czy fakt, że dany profil jest akademicki, oznacza, że poznamy tam wyłącznie wiedzę teoretyczną, a tylko na profilu praktycznym dowiemy się czegoś konkretnego? Niekoniecznie.

Bardzo duże znaczenie ma podejście danych profesorów i wykładowców do prowadzonych przez siebie zajęć i wykładów. Warto też zaznaczyć, że coraz więcej badań naukowych w naszym kraju i za granicą jest coraz częściej prowadzonych w połączeniu z konkretną działalnością gospodarczą i szeroko rozumianym biznesem.

Czym się kierować przy wyborze profilu studiów?

Na samym początku warto po prostu zastanowić się jaki kierunek studiów nas interesuje. Jeżeli upatrzymy jakiś kierunek, wtedy warto poszukać w Internecie informacji i opinii o danej uczelni, tamtejszych wykładowcach, opiniach absolwentów. Warto też zastanowić się co bardziej nas interesuje czy po studiach chcemy skupić się na praktycznym wykonywaniu danego zawodu, a może interesuje nas kariera akademicka? Każdy profil może być dla nas dobry - warto jednak zastanowić się, co chcemy robić w przyszłości i jaki styl uczenia bardziej nam odpowiada. To pozwoli podjąć decyzję: profil studiów ogólnoakademicki czy praktyczny.

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube