Czytaj Bloga.
Czego można nauczyć się podczas studiów prawniczych?
Prawo to wszechstronny kierunek, na który decydują się osoby chcące związać swoją przyszłość właśnie z karierą prawniczą. Jednak nazwy przedmiotów realizowanych w czasie studiów prawniczych nie mówią za bardzo, co absolwent prawa będzie umieć i jakie umiejętności wyróżnią go na rynku pracy. Te kompetencje zawodowe nabywane są przez cały tok nauczania i doskonalone przez całe życie.
Prawda jest taka, że studia prawnicze to kierunek ambitny, mocno zawodowy i stricte poświęcony swojej dziedzinie. Studia prawnicze mogą być intensywnym, konkurencyjnym przeżyciem, ale nagrodą będzie nie tylko świetlana przyszłość, ale też ogromna wiedza i nowe umiejętności.
Czego możesz się spodziewać po studiach prawniczych?
Zdecydowałeś się na studia prawnicze i teraz rozpoczyna się twoja wielka przygoda. I to już oficjalne. Pracy będzie wiele, ale jesteś na pewno na to gotów. Przed tobą seria wyzwań, ale myśl o tym, co będzie potem. Czego możesz się spodziewać, że na pewno nauczysz się w trakcie studiów prawniczych?
Myślenie analityczne i logiczne - to uda ci się rozwinąć
Uważa się, że myślenie analityczne i logiczne są wymagane w pewnym stopniu jeszcze przed przystąpieniem do studiów. Student nie powinien stracić orientacji i koncentracji przy złożonych rozważaniach. Szybka i trafna ocena sytuacji połączona z uporządkowanym systemem pracy przekuwają się na sukces zawodowy.
Umiejętności te będą doskonalone w czasie nauki (np. w ramach egzaminów wymagających oceny stanu prawnego). W czasie studiów z zakresu prawa logiczne myślenie zostanie uporządkowane. Logiczne oraz analityczne myślenie będzie nieustanne trenowane - zarówno podczas stażów, jak i egzaminów czy zajęć praktycznych. W konsekwencji absolwent prawa potrafi wyciągać wnioski z nawet bardzo zawiłych zagadnień znacznie lepiej niż student innych kierunków.
Dowiesz się, na własnym przykładzie, czym jest studium przypadku
Nie mamy, co ukrywać - metoda kształcenia, jaką jest analiza przypadku jest znana niewielu studentom pierwszego roku prawa. Czemu? Bo w polskim szkolnictwie nie przykłada się zbyt wiele uwagi do kształcenia na doświadczeniach, czy case studies. Zamiast tego jest nauka z książek, kucie i rozwiązywanie zadań z podręcznika. Na prawie… to się zmieni!
Bez studium przypadków, nie ma szans, żebyś dobrze zrozumiał, o co chodzi z prawem. Analiza autentycznych zdarzeń, rozpraw sądowych - to coś, co pozwoli ci dowiedzieć się, z jak skomplikowaną dziedziną masz do czynienia. Obejmuje ona szczegółowe badanie szeregu powiązanych opinii sądowych, które opisują daną dziedzinę prawa. Możesz otrzymać pytania mające na celu zbadanie przedstawionych faktów, określenie zasad prawnych stosowanych przy podejmowaniu decyzji lub analizę zastosowanej metody rozumowania. W ten sposób profesorowie zachęcają do odniesienia sprawy do innych i odróżnienia jej od tych o podobnych, ale niemających zastosowania precedensach.
Może brzmieć przerażająco, ale tak naprawdę to praca w oparciu o analizę przypadków jest fascynującym doświadczeniem. Skupiając się na podstawowych zasadach, które kształtują podejście prawa do różnych sytuacji, nauczysz się rozróżniać subtelnie różne skutki prawne i zidentyfikować krytyczne czynniki, które determinują konkretny wynik.
Podniesiesz swoje umiejętności komunikacji
Osoba, która ukończyła prawo, będzie również szlifowała umiejętność komunikacji. Podstawowe kompetencje w tym zakresie są niezbędne przed pierwszym rokiem. Jednak dopiero w czasie studiów prawniczych kształtowane będzie budowanie spójnej struktury argumentacji czy silne zrozumienie znaczenia narracji, używanych słów czy pól semantycznych.
Student prawa nauczy się również dyscypliny i wytrwałości. Intensywne etapy nauki wystawią na próbę te umiejętności. Student prawa będzie również odporniejszy na czynniki stresowe czy presję (też czasu). Wzrośnie też jego pewność siebie czy umiejętność stawiania celów i metod ich osiągnięcia. Nabycie wszystkich tych umiejętności o charakterze miękkim przyjdzie wraz z tokiem studiów. Nie będą one przedmiotem egzaminacyjnym, ale niemal nieustannie będą konieczne.
Dowiesz się, jak interpretować prawo
Głównym celem jest nauczenie się stosowania prawa, zrozumienie i umiejętność jego poprawnej interpretacji. Nie oznacza to wyłącznie nauki paragrafów czy ustępów ustaw na pamięć. Student prawa będzie znał jego rolę w kształtowaniu ładu społecznego. Student prawa w ramach niektórych przedmiotów będzie stał przed dylematami, których rozwiązanie będzie wymagało nie tylko kreatywnego myślenia, ale też umiejscowienia tych problemów w historii czy filozofii. Na przykład, czy wola ludu, obywateli (w ramach demokracji) jest zawsze nad prawem?
Praca w grupie i podszlifowanie języków obcych
Umiejętność pracy w grupie osób o podobnych kompetencjach również jest na uczelniach publicznych dość rzadko przedmiotem kształcenia. Uczelnie prywatne starają się zapełnić tę lukę. Uczelnie takiej klasy jak Wyższa Szkoła Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu decydują się na włączanie do toku studiów dwóch języków obcych. Oznacza to, że po studiach (w zależności od poziomu nauczania) możliwe będzie rozumienie podstawowych przepisów w języku obcym, analiza wyroków sądowych czy komunikacja z klientem zagranicznym.
Jakie umiejętności, które są przydatne na rynku pracy, zyskasz podczas studiów?
Studia prawnicze to okazja, by zdobyć lub rozwinąć nie tylko umiejętności miękkie, ale też zyskać te całkowicie nowe, związane w pełni z kierunkiem. Tak też jest w tym przypadku. Studia prawnicze na WSB-NLU dają okazję do zdobycia wiedzy, która jest pożądana na rynku pracy. Decydując się na studia, możesz poznać bliżej takie aspekty jak:
- interpretacja prawa,
- stosowanie przepisów w postępowaniach,
- stosowanie przepisów dot. prawa handlowego, finansowego, i innych.
- obsługa spółek,
- przygotowywanie umów,
- stosowanie prawa w ramach aktów prawnych.
W programach studiów znajdziemy też kierunki związane z technologiami informatycznymi. Student nauczy się też obsługi podstawowych programów biurowych (np. edytor tekstu) czy korzystać z baz orzeczeń sądowych. W zawodach prawniczych rośnie znaczenie poufności i zachowania tajemnicy. Oznacza to nie tylko kompetencje osobiste, ale też umiejętność korzystania z rozwiązań informatycznych, które minimalizują ryzyko wycieku danych.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco