

Czytaj Bloga.
Czeka Cię zaliczenie przedmiotu? Podpowiadamy, jak się do niego przygotować

Przynajmniej raz w semestrze każdy student podchodzi do jednego lub kilku zaliczeń przedmiotowych. Mogą to być mniej lub bardziej wymagające testy, odpowiedzi ustne czy egzaminy. Mimo dużej ilości materiału do przyswojenia, zaliczenie nie musi być jednak niczym stresującym ani męczącym. Wystarczy odpowiednio wcześnie opracować swój własny system nauki i zacząć przyswajać zdobytą wiedzę. Jak zrobić to skutecznie?
Zaliczenie na UWE – jak to wygląda?
Podobnie jak wszystkie zajęcia i wykłady, również zaliczenia przedmiotu na UWE odbywają się hybrydowo, m.in. za pośrednictwem platformy Cloud Academy™. Wyjątek stanowią studia pedagogiczne, szkoła psychoterapii oraz psychologia transportu, na których poza egzaminem wymagane jest odbycie stacjonarnych praktyk akademickich.
Forma zaliczenia oraz jego termin są ustalane indywidualnie przez prowadzącego i przekazywane studentom. Uzyskanie pozytywnej oceny z zaliczenia jest obowiązkowe, jeśli chcesz kontynuować naukę oraz otrzymać dyplom potwierdzający kwalifikacje i umiejętności.
Zaliczenia przedmiotu występują zwykle w jednym z czterech wariantów:
- w formie pisemnej otwartej;
- w formie pisemnej zamkniętej;
- w formie pisemnej mieszanej;
- w formie ustnej.
Nauka do egzaminu w trakcie semestru
Choć częstą praktyką jest rozpoczynanie nauki tuż przed samym zaliczeniem, o powodzenie na egzaminie warto zadbać jeszcze w trakcie semestru. Jak to zrobić?
- Słuchaj wykładów – choć są one niekiedy nieobowiązkowe, stanowią potężną bazę wiedzy na dany temat i uczą Cię specjalistycznej teorii, która jest niezbędna do prawidłowego zrozumienia zagadnień praktycznych.
- Bądź aktywny na zajęciach – bierz czynny udział w ćwiczeniach praktycznych, zadawaj pytania i ćwicz swoje umiejętności. Dzięki temu łatwiej będzie Ci przyswoić materiał i korzystać ze swojej wiedzy w sposób logiczny.
- Sporządzaj notatki – jeśli to możliwe, twórz własne streszczenia materiałów, dzięki temu będziesz mieć pewność, że informacje są rzetelne i pełne. Osobiste notatki są bardziej czytelne i zrozumiałe, a ich tworzenie pomaga w utrwaleniu materiału.
- Ucz się regularnie – mimo że czasami brak czasu i chęci na systematyczną naukę, taki tryb będzie znacznie efektywniejszy niż próba przyswojenia ogromu informacji na ostatnią chwilę. Wówczas przed samym egzaminem tylko powtarzasz i utrwalasz informacje.
Wymienione wyżej zalecenia najlepiej stosować przez cały semestr, aż do zakończenia danych zajęć. Ich przestrzeganie ułatwi Ci naukę i pomoże w efektywnym studiowaniu.
Przygotowanie do egzaminu – praktyczne wskazówki
Przed Tobą ostatnie tygodnie kursów, nadchodzi koniec semestru, a termin i forma zaliczenia są już ustalone – co teraz? Jeśli aktywnie uczestniczyłeś w zajęciach, ucząc się systematycznie i sporządzając notatki, przygotowanie przed samym egzaminem nie będzie dla Ciebie niczym trudnym.
- Ustal harmonogram pracy – rozplanuj, w które dni będziesz uczyć się do konkretnego zaliczenia, uwzględniając wszystkie terminy zaliczeń i własne możliwości.
- Uzupełnij brakujące materiały – jeśli nie masz wszystkich notatek lub informacji, jeszcze raz odsłuchaj zarchiwizowane wykłady lub skontaktuj się z innymi studentami z Twojej grupy.
- Zadbaj o odpowiednie warunki do nauki – stwórz sobie wygodne i ciche miejsce do pracy, które pomoże Ci się skupić.
- Nie zapominaj o odpoczynku – ludzki mózg, by prawidłowo funkcjonować i przyswajać wiedzę, potrzebuje odpowiedniej ilości odpoczynku. Postaraj się wysypiać i robić przerwy w nauce, wykorzystując je na aktywność fizyczną, np. spacer, który dodatkowo dotleni Twój mózg.
Najczęstsze błędy popełniane przez studentów w trakcie przygotowania do egzaminu
Studenci, bez względu na to, w jakim są wieku, bardzo często podczas zaliczeń zapominają o prawidłowym odżywianiu i odpoczynku, ucząc się po wiele godzin dziennie. Taka taktyka w dłuższej perspektywie okazuje się jednak wycieńczająca i nie przynosi pożądanego efektu. Najwięcej osiągniesz, pracując przez cały semestr, zamiast tylko kilka dni przed egzaminem, oraz dbając o swój organizm.
Niekiedy sesje egzaminacyjne kojarzą się studentom z ogromnymi kosztami emocjonalnymi, stresem i zdenerwowaniem, jednak wcale nie musi tak być. Pamiętaj, by przygotować się do zaliczenia nie tylko merytorycznie, ale również psychicznie. Postaraj się obniżyć poziom stresu, stosując metody, które najlepiej sprawdzają się w Twoim przypadku – rozmawiaj z przyjaciółmi, bądź aktywny fizycznie, weź gorącą kąpiel lub napij się ziołowej herbaty. Odpowiednie nastawienie i czysty umysł będą bardzo pomocne podczas egzaminów, dlatego nie lekceważ swojego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Teraz, kiedy już wiesz, jak najlepiej przygotować się do zaliczenia, a żaden egzamin nie jest Ci straszny, sprawdź ofertę studiów i wybierz kierunek, który da Ci najwięcej satysfakcji!

Aplikuj do UWE
Rekrutacja zamknięta. Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2025/2026 od 1 kwietnia 2025 roku.

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość