

Czytaj Bloga.
Czy studia informatyczne są trudne?

Mówi się, że to studia informatyczne ze wszystkich kierunków dają największą ilość wiedzy. Przyszli studenci chcą zdobyć tego typu wiedzę ze względu na możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy w przyszłości. I rzeczywiście – branża IT jest dziś jedną z najbardziej aktywnych, a osoby, które skończyły studia informatyczne, jednymi z najbardziej rozchwytywanych na rynku pracy. Zdarza się, że już studenci informatyki mogą przebierać w pracodawcach, a nawet liczyć na zarobki znacznie powyżej średniej krajowej. Rozważanie wszelkich za i przeciw pojawia się na forum niemal każdej uczelni, tak jak i dyskusja na temat tego, czy studia informatyczne są trudne.
Od czego zależy, czy studia informatyczne będą dla Ciebie trudne?
Oczywiście studia informatyczne, jak wszystkie kierunki, nie są dla każdego. Są pewne czynniki, które decydują o tym, czy kandydat sprawdzi się w roli studenta informatyki, czy może raczej nie jest to dla niego najlepsza opcja. Od czego więc zależy, czy studiowanie informatyki jest dla Ciebie?
Własna wiedza początkowa i predyspozycje
Choć podobno wszystkiego można z biegiem czasu się nauczyć, każdy z nas ma wrodzony talent i predyspozycje do niektórych rzeczy. Nie każdy sprawdzi się na studiach inżynierskich i nie każdy da radę nauczyć się języków programowania. Warto pamiętać o tym, że pierwsze lata nauki na studiach informatycznych to w dużej mierze poznawanie historii komputerów i programowania, a także zarządzania i obsługi sprzętu i maszyn. Studenci informatyki mają na początku dużo przedmiotów takich jak fizyka czy szeroko pojęta matematyka. Dlatego nie każdy jest w stanie już na pierwszym roku wdrożyć się w te stosunkowo trudne nauki ścisłe. Im lepsza Twoja wiedza początkowa z wymienionych dziedzin, tym większa szansa, że uda Ci się przebrnąć przez pierwsze lata studiów informatycznych. Są również pewne predyspozycje, które decydują o tym, czy informatyka to dobry wybór. Należą do nich:
- zdolność logicznego myślenia i wysuwania trafnych wniosków;
- chęć do szukania nieszablonowych rozwiązań i zdobywania nowej wiedzy;
- zdolność do uczenia się języków obcych – już na początku konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka angielskiego;
- zdolności analityczne;
- umiejętność współpracy z innymi oraz komunikatywność;
- umiejętność organizowania pracy własnej.
Kadra i jej sposób prowadzenia zajęć
Choć może wydawać się, że kadra, czyli wykładowcy na studiach informatycznych, nie odgrywa wielkiej roli w podjęciu decyzji czy informatyka jest dla Ciebie, okazuje się, że ma to ogromny wpływ dla wielu kandydatów na studentów informatyki. O prestiżu uczelni i kierunków, które proponuje, nierzadko świadczy właśnie to, jacy wykładowcy wchodzą w skład jej kadry.
Renomowane uczelnie zatrudniają najlepszych, najbardziej doświadczonych wykładowców, którzy nie tylko znani są z dużej wiedzy, ale i praktycznego doświadczenia. I tego właśnie szukają przede wszystkim przyszli studenci informatyki – praktyków, którzy nie tylko nauczą ich teorii, ale też pokażą im, jak skutecznie radzić sobie w świecie IT już po zakończeniu studiów. Dodatkowo, renomowane uczelnie, poza sławnymi, bardzo doświadczonymi wykładowcami, często oferują też najbardziej korzystny dla studentów sposób prowadzenia zajęć. Chodzi tu nie tylko o jakość przekazywanej wiedzy, ale także metody, jakich używają wykładowcy. Ciekawe zajęcia oparte na praktycznych przykładach, oryginalne zadania pobudzające kreatywne myślenie – między innymi takie cechy sprawiają, że studia informatyczne na danej uczelni mogą wydawać się najlepszą dla danego kandydata opcją.
Wybrana specjalność
Warto pamiętać, że studia informatyczne to nie tylko programowanie, choć to właśnie z tym kierunkiem informatyka najmocniej się kojarzy. Do innych kierunków na studiach informatycznych należą między innymi bioinformatyka, grafika komputerowa, zarządzanie sieciami czy projektowanie stron internetowych. Kierunki te, choć wszystkie należą do nauk ścisłych, mogą się czasem różnić poziomem trudności. Dlatego nie każdy z nich musi być dla Ciebie kierunkiem wymagającym. Osoby, które pasjonują się np. fizyką i medycyną, wcale nie muszą więc stronić od studiów informatycznych. Mnogość dziedzin i dostępne specjalizacje dają ogromne możliwości studiowania informatyki osobom o różnych predyspozycjach i zainteresowaniach.
Różnica w podejściu akademickim i inżynierskim – wybierz swoją ścieżkę
Co ciekawe, o tym, jak trudne są studia informatyczne, bardzo często decyduje również podejście. Takich podejść do studiów informatycznych jest kilka, dlatego każdy student informatyki sam powinien wybrać takie, które mu odpowiada. Do najczęściej wybieranych ścieżek należą dwa przeciwstawne podejścia – podejście akademickie i inżynierskie.
Podejście akademickie jest zdecydowanie bardziej klasyczne. Rozpatruje ono tworzenie programu jako podejście bardziej teoretyczne niż praktyczne. W tym podejściu student informatyki analizuje różne punkty widzenia, skupiając się przede wszystkim na teorii i dostępnej wiedzy. Stosuje się klasyczne podejścia do programowania, raczej rezygnując z szukania innowacyjnych rozwiązań. Podejście akademickie na studiach informatycznych przez wiele osób uważane jest za łatwiejsze, można się bowiem nauczyć wielu schematów, które później stosuje się w większości projektów z zakresu IT.
Za bardziej „biznesowe” uważa się jednak drugie z omawianych dziś pojęć – podejście inżynieryjne. Jest ono zdecydowanie bardziej elastyczne i coraz częściej to właśnie tę ścieżkę doceniają dostawcy technologii. Choć jeszcze do niedawna pierwsze skrzypce na każdej uczelni grało zdecydowanie podejście akademickie, dziś studia informatyczne coraz częściej można zdefiniować w kategorii podejścia inżynieryjnego. W IT projekty określane mianem „klasycznych” zdarzają się coraz rzadziej – klienci szukający rozwiązań technologicznych doceniają rozwiązania indywidualne, np. poddane niestandardowym testom. Na różnych etapach projektu pojawia się konieczność wprowadzenia zmian i modyfikacji i tu pojawia się praktyczne zastosowanie podejścia inżynieryjnego. Jest niezwykle elastyczne i praktyczne, wykorzystuje wiele elementów metodyk zwinnych. To, jakie wybierzesz jako kandydat na studenta informatyki na renomowanej uczelni, zależy jednak od Twoich predyspozycji i chęci nauki.
Które przedmioty uznawane są za szczególnie trudne na informatyce?
To, jakie przedmioty czekają Cię na studiach informatycznych, nie jest żadną tajemnicą. Każda uczelnia na swojej stronie internetowej publikuje szczegółowo rozpisany program dla studentów informatyki. Każdy bez problemu może sprawdzić, jakie przedmioty są na uczelni, którą rozważa. W pierwszych latach przedmioty te powtarzają się na większości renomowanych uczelni. Zwykle pojawiają się między innymi analiza matematyczna, podstawy matematyki, geometria, wstęp do programowania, programowanie obiektowe, matematyka dyskretna czy algorytmy i struktury danych. Różnice zaczynają się później i są mocno uzależnione od tego, jaką wybierzesz specjalizację. Warto jednak wiedzieć, które z tych przedmiotów są uważane przez studentów informatyki za szczególnie trudne.
Przedmioty matematyczne, np. analiza matematyczna czy matematyka dyskretna
To przedmioty matematyczne statystycznie najczęściej uważane są za najtrudniejsze na studiach inżynierskich. Jednym z nich jest analiza matematyczna, czyli badanie odpowiednio regularnych funkcji. Definiuje ona funkcje i opisuje ich własności, a także bada różne typy procesów, wiążących się z matematycznym opisem ciągłych zmian.
Innym trudnym przedmiotem może wydawać się matematyka dyskretna, która przybliża zagadnienia niezbędne do układania i analizy algorytmów – są to elementy kombinatoryki, teorii liczb i teorii grafów. Jej celem jest nabycie przez studentów informatyki umiejętności używania matematyki do rozwiązywania zagadnień informatycznych.
Fizyka
Przedmiot, którego na początku boi się większość studentów informatyki. Okazuje się, że w programowaniu stosunkowo często używa się właśnie wzorów fizycznych. Przykładem praktycznego użycia jest między innymi programowanie gier komputerowych. Choć wzory fizyczne mogą wydawać się bardzo trudne, ich zrozumienie jest konieczne do rozwinięcia pewnych sposobów myślenia podczas studiów inżynieryjnych na kierunku informatycznym.
Czy przedmioty związane z programowaniem są trudne do zdania?
Choć informatyka to nie tylko programowanie, większość kandydatów na studia informatyczne to właśnie na przedmioty związane z programowaniem i językami programowania liczy najbardziej. Co ciekawe, większość osób, które skończyły taki kierunek, uważa, że przedmioty związane z programowaniem nie należą do najtrudniejszych do zdania, szczególnie podczas pierwszych lat nauki. Za zdecydowanie bardziej problematyczne uważane są przedmioty opisane wyżej – fizyka czy aspekty związane z matematyką. Zagadnienia związane z programowaniem, oprócz tych typowo ścisłych, poruszają też bowiem inne ciekawe niuanse – obsługę systemów, tajniki zarządzania serwerami lub projektowanie map. Zaliczenie takich przedmiotów nierzadko powiązane jest z przygotowaniem projektu semestralnego. Studenci często uważają, że w taki sposób łatwiej zdać.

Aplikuj do UWE
Rekrutacja zamknięta. Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2025/2026 od 1 kwietnia 2025 roku.

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco