Czy studia podyplomowe są płatne?

Nauka na studiach podyplomowych od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej ludzi, niekoniecznie świeżo upieczonych absolwentów z tytułem licencjata czy magistra, dąży do rozwoju swoich kwalifikacji zawodowych. Duże oblężenie na tle innych studiów wyższych podyplomowych przeżywają kierunki związane z zarządzaniem i psychologią, a także coachingiem. Ukończenie studiów podyplomowych wiąże się jednak z pewnymi kosztami, gdyż studia podyplomowe są płatne. Najczęściej jest to wydatek rzędu 2–3 tysięcy złotych, choć oczywiście zdarzają się też droższe uczelnie. Bardzo korzystnie wypadają tu uczelnie oferujące studia podyplomowe online – taką samą dawkę wiedzy studenci mogą otrzymać w nieco niższej cenie.

Ile wynoszą opłaty za studia podyplomowe?

Osoby, które chcą w przyszłości studiować podyplomowo, muszą przygotować się na pewne wydatki. Oczywiście koszt ukończenia studiów podyplomowych może bardzo się różnić w zależności od kierunku i lokalizacji uczelni, jednak zawsze jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Jeśli chodzi o kierunki, do najdroższych należą informatyka, reklama, marketing, psychologia, zarządzanie zasobami ludzkimi czy komunikacja i public relations. Jest to zwykle koszt około 3–4 tysięcy złotych. Droższe są też studia podyplomowe w dużych ośrodkach akademickich. Ukończenie studiów podyplomowych na znanej uczelni może być nawet kilka razy droższe niż ukończenie tego samego kierunku na mniejszej uczelni, jednak nie zawsze idzie to w parze z najwyższym standardem nauczania.

Finansowanie studiów przez pracodawcę

Finansowanie szkoleń oraz studiów w większych firmach jest już coraz częściej standardem, na który mogą liczyć pracownicy. Nierzadko firma oddelegowuje pracowników na studia podyplomowe, płacąc za całość lub współfinansując czesne. Takie podnoszenie kwalifikacji zawodowych może jednak wiązać się dla pracownika koniecznością podpisania umowy lojalnościowej, w której zobowiązuje się do tego, że w określonym czasie nie zrezygnuje z pracy. Jeśli to zrobi, musi zwrócić firmie całość lub część kosztów ukończenia studiów.

Prawo polskie dopuszcza żądanie zwrotu tylko przez trzy lata po zakończeniu nauki na uczelniach wyższych. W tym czasie pracodawca nie zawsze może jednak żądać zwrotu całości inwestycji – musi pomniejszyć ją o czas pracy pracownika w trakcie lub po zakończeniu nauki. Poza dofinansowaniem studiów wyższych pracodawca może też finansować inne koszty nauki pracowników. Może to być koszt przejazdu, wyżywienia czy zakwaterowania podczas studiów podyplomowych w innym mieście, a także koszt materiałów dydaktycznych i innych materiałów szkoleniowych. Umowa o doszkalaniu mówi też, że pracownik może otrzymać od pracodawcy urlop szkoleniowy. Taki urlop to po prostu dodatkowe dni wolne na naukę lub udział w szkoleniu. Taka forma dofinansowania studiów podyplomowych przysługuje jednak wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.

Czy można uzyskać dofinansowanie studiów podyplomowych?

Pracownik, który chce rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe, a jednocześnie poszerzać dzięki temu swoje perspektywy zatrudnienia, nie zawsze w kwestii finansowania studiów podyplomowych musi polegać tylko na obecnym pracodawcy. Istnieje możliwość wnioskowania o dofinansowanie z UE lub z Urzędu Pracy.

Dofinansowanie z UE

Wiele uczelni w swojej ofercie posiada studia podyplomowe dofinansowane lub w całości sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Aby w taki sposób ukończyć studia podyplomowe, często trzeba jednak spełnić kilka wymogów. Zdarza się, że na dany finansowany kierunek mogą zapisać się tylko osoby w konkretnym wieku lub posiadające konkretne wcześniej zdobyte wykształcenie, tytuł licencjata itp. Projekty finansowane ze środków UE są przeważnie mocno sformalizowane, nie masz więc co liczyć na to, że wystąpią jakiekolwiek odstępstwa od reguł dotyczących wymagań. Lista studiów podyplomowych finansowanych przez UE tworzona jest w oparciu o analizy rynkowe i potrzeby rynku pracy. Najczęstsze kierunki to zarządzanie projektami, informatyczne technologie biznesowe czy e-marketing.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Dofinansowanie studiów podyplomowych z Urzędu Pracy najczęściej kierowane jest do osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy. Urząd może sfinansować nawet 100% kosztów studiów podyplomowych. Nie może to być jednak więcej niż trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia. Osoba, która chce ubiegać się o takie dofinansowanie, nie zawsze musi być bezrobotna – może to być też osoba pracująca w wieku 45 lat i więcej, osoba pobierająca rentę szkoleniową lub świadczenie szkoleniowe wypłacane przez pracodawcę, osoba będąca żołnierzem rezerwy, domownikiem lub małżonkiem rolnika itd. Aby otrzymać dofinansowanie na studia wyższe podyplomowe, powinna złożyć wniosek we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy. Po złożeniu dokumentów i pozytywnym rozpatrzeniu  wnioskodawca zawiera umowę ze starostą.

Czy istnieje możliwość rozłożenia czesnego na raty?

Niemal wszystkie uczelnie, również Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, oferują studentom rozłożenie kosztów studiów podyplomowych na raty. Najczęściej koszt rat jest identyczny jak przy płatności jednorazowej. Jeśli zdecydujesz się na rozpoczęcie studiów podyplomowych na jednej z uczelni wyższych, a nie masz pewności, czy jesteś w stanie finansowo sobie na to pozwolić, koniecznie sprawdź wcześniej, czy jest możliwość rozłożenia kosztów na kilka lub kilkanaście rat. Czasami mogą być dodatkowo oprocentowane, warto więc wszystko sprawdzić na samym początku, aby uniknąć przykrej i kosztownej niespodzianki. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji oferuje swoim studentom rozłożenie kosztów studiów podyplomowych na 10 rat bez żadnych odsetek.