Czy warto studiować zarządzanie?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to duże wyzwanie. Decyzja ta ma ogromny wpływ na przyszłość młodych dorosłych. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków od lat jest zarządzanie. Taka ścieżka kariery daje szerokie możliwości rozwoju i pozwala w przyszłości zająć stanowiska w kadrze zarządzającej. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat studiowania zarządzania.

Dla kogo odpowiedni jest kierunek Zarządzanie?

Zarządzanie to kierunek idealny dla osób, które chcą w przyszłości zająć stanowiska w kadrze kierowniczej. Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla absolwentów szkół średnich, którzy są bardzo przedsiębiorczy i rozwojowi. Warto zaznaczyć, że jest to kierunek, który umożliwia zrobienie bardzo interesującej kariery.

Co mówią absolwenci o zarządzaniu?

Zarządzanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z roku na rok coraz więcej absolwentów decyduje się na jego studiowanie. Wszystko dlatego, że studia z zarządzania wyróżniają się bardzo interdyscyplinarnym charakterem. Składa się ono z takich dziedzin jak psychologia, socjologia, finanse, ekonomia, marketing. Z pozoru może się wydawać, że dziedziny te się ze sobą nie łączą, jednak absolwenci zgodnie twierdzą, że program studiów jest niezwykle bogaty.

Program studiów związanych z Zarządzaniem. Co warto wiedzieć?

Jak wspomniano wcześniej, zarządzenie łączy w sobie wiele różnych dziedzin. Jest to kierunek interdyscyplinarny. Program studiów zwykle obejmuje takie przedmioty jak:

1. ekonomia,
  2. matematyka,
  3. informatyka,
  4. analiza rynku,
  5. socjologia,
  6. prawo,
  7. rachunkowość,
  8. metody organizacji i zarządzania,
  9. psychologia,
  10. prognozowanie,
  11. marketing,
  12. zarządzanie kadrami itd.

Specjalizacje na kierunku Zarządzanie

Zarządzać można różnymi podmiotami - firmami małymi i dużymi, własnymi lub państwowymi itd., dlatego studiując ten kierunek, można postawić na bardzo różne specjalizacje. Mogą się one różnić w zależności od tego, czy zdecydujemy się na studia pierwszego stopnia (licencjackie), drugiego stopnia (magisterskie) czy podyplomowe.

W przypadku studiów licencjackich, w ofercie uczelni takiej jak Uniwersytet Wirtualnej Edukacji znaleźć można opcje, które dają zatrudnienie jako m.in.:

• Specjalista ds. marki i public relations,
  • Specjalista ds. reklamy internetowej,
  • Analityk biznesowy,
  • Specjalista ds. BHP,
  • Specjalista ds. administracji publicznej,
  • Specjalista ds. rachunkowości i finansów,
  • Specjalista ds. organizacji imprez.

Do najpopularniejszych na studiach drugiego stopnia należy m.in.:

• zarządzenie firmą,
  • zarządzenie finansami,
  • zarządzanie kapitałem ludzkim,
  • zarządzanie w administracji publicznej,
  • zarządzanie projektami,
  • współczesna rachunkowość,
  • analiza danych,
  • promocja i techniki sprzedaży,
  • Global Business Management,
  • zarządzanie w biznesie turystycznym i restauracyjnym,
  • zarządzanie systemami transportowymi,
  • informatyka w zarządzaniu,
  • zarządzanie turystyką i hotelarstwem.

Możliwości jest naprawdę wiele i z pewnością każdy znajdzie idealną specjalizację dla siebie. Podstawą jest znalezienie odpowiedniej uczelni, która spełni nasze wymagania i zapewni specjalizacje, o jakich marzymy lub bogatą ofertę studiów podyplomowych.

Jak wygląda rynek pracy po kierunku Zarządzanie?

Wiele osób uważa, że nie warto iść na zarządzanie, ponieważ po tym kierunku trudno znaleźć satysfakcjonującą pracę. Warto jednak sprawdzić jak jest naprawdę i jakie możliwości czekają na absolwentów.

Czy trudno znaleźć pracę?

Perspektywy po studiowaniu zarządzania to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Warto więc bliżej się temu przyjrzeć i sprawdzić, na co można liczyć.

Po ukończeniu tego kierunku tak naprawdę można uprawiać wiele zawodów. Wiele zależy jednak nie tylko od specjalizacji, ale także od zakresu kształcenia. Osoba posiadająca dyplom z zarządzania, może znaleźć zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach, korporacjach, agencjach marketingowych, działach logistycznych, działach HR, czy także w sektorze nieruchomości. Może ona objąć stanowisko kadry zarządzającej, a także zostać menadżerami, team liderami, czy doradcami biznesowymi.

Chcąc zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrej pracy po zakończeniu studiów, warto już w ich trakcie zdobywać doświadczenie zawodowe, odbywać różne praktyki, staże czy szkolenia. Warto także dodatkowo zdecydować się na studia podyplomowe oraz różne kursy, aby zwiększać swoje możliwości.

Jak wyglądają praktyki?

Praktyki stanowią bardzo ważną część studiów z zakresu zarządzania. Pozwalają one na zapoznanie się z procesem zarządzania w praktyce, poznanie mechanizmów funkcjonowania przedsiębiorstw, nabycie wiedzy i umiejętności potrzebnych w trakcie procesu zarządzania, a także nawiązanie pierwszych kontaktów zawodowych.

Praktyki odbywają się w podmiotach gospodarczych i dowolnych organizacjach. Na początku polegają one na zdobywaniu informacji o danym zakładzie poprzez obserwacje, a następnie poprzez różne zadania kształtuje się umiejętność efektownej komunikacji i inne, konkretne umiejętności zawodowe.

Czy warto studiować Zarządzanie zaocznie?

Jak najbardziej warto zdecydować się na studiowanie zarządzania zaocznie. Takie studia pozwalają na wybór konkretnego ukierunkowania zajęć, po którym absolwenci mogą znaleźć ciekawą pracę. Studiując zaocznie można zyskać czas na odbycie dodatkowych staży, które znacznie zwiększają szanse w zawodzie. Ponadto program studiów weekendowych został idealnie skonstruowany.