Czytaj Bloga.
Dlaczego warto rozpocząć karierę Game Developera?
Każdy, kto lubił grać w gry wideo, mógłby marzyć o zostaniu programistą, jednak tylko nieliczni mogą zrealizować swoje marzenia. Chociaż ważne jest, aby kochać gry komputerowe, istnieje wiele ważnych umiejętności, które są wymagane w podjęciu kariery w tej branży. Tylko najbardziej wykwalifikowani ludzie znajdą pracę w tej konkurencyjnej branży. Z tego względu tak ważne jest kierunkowe wykształcenie. Studia na kierunku Game Developer gwarantują zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności wykorzystania jej w praktyce.
Umiejętności Game Developera
Każdy, kto chce zostać twórcą gier, musi być dobry w programowaniu komputerowym, jako że typowa gra musi zawierać setki tysięcy linii kodu napisanych w ciągu kilku miesięcy. Kod ten jest często pisany przez zespoły programistów, którzy są w stanie zrozumieć bardzo skomplikowaną matematykę. Duża część programów opiera się na algorytmach, które opisują działania podczas rozgrywki.
Najlepsi programiści są w stanie napisać kod, który może być modyfikowany bez konieczności niszczenia gry. Niektóre gry posiadają funkcje, które pozwalają graczom na dostęp do nowych poziomów i efektów. Dobry kod może być czasem wykorzystany w innych grach. W zespole zajmującym się tworzeniem gier często jest wielu specjalistów, w tym twórców sztucznej inteligencji, grafiki, dźwięku i oprogramowania ale także scenarzyści gier oraz osoby nie będące programistami ale nadające fabułę oraz oprawę wizualną.
Dla kogo jest praca Game Developera?
Game developer potrzebuje mieć silne tło matematyczne w połączeniu z wielkim poziomem artyzmu i kreatywności. Musi mieć zdolność do wizualizacji tego, jak gotowa gra powinna wyglądać. Większość twórców gier twierdzi, że używa umiejętności matematycznych nabytych w szkole średniej, tak więc dobrze jest wziąć jak najwięcej matematyki, ile to możliwe. Konieczna jest również umiejętność dobrej pracy w pojedynkę jak i w zespole oraz posiadanie dobrych umiejętności komunikacyjnych.
5 powodów, dla których warto rozpocząć karierę projektanta gier
Co takiego jest w grach i graczach, że praca przy ich projektowaniu jest tak atrakcyjna? Bardzo rzadko zdarza się, aby praca w świecie rzeczywistym była utożsamiana z zabawą i ekscytacją, jednak kariera projektanta gier jest właśnie jedną z tych nielicznych, która idealnie wpisuje się właśnie w te określenia. Projektowanie gier komputerowych może być tak samo przyjemne jak samo granie.
Jeżeli kochasz świat gier komputerowych i interesuje Cię jakie mechanizmy tworzą całą rozgrywkę studia na kierunku Game Developer są idealnym wyborem dla Ciebie. Poznaj korzyści płynące z kariery projektanta gier komputerowych.
Sama radość z codziennych aspektów pracy to nie wszystko - projektanci gier są częścią stale rozwijającej się branży, która nieustannie stawia przed nimi nowe wyzwania i oferuje nowe możliwości.
Oto pięć korzyści płynących z pracy w branży projektowania gier:
1. Wykorzystaj swoje umiejętności kreatywne i analityczne
Projektanci gier są odpowiedzialni za tworzenie koncepcji tematów, struktury i zasad gry wideo - niektórzy specjalizują się w bardziej kreatywnych dziedzinach, takich jak pisanie scenariuszy lub projektowanie poziomów, podczas gdy inni pracują nad projektowaniem rozgrywki lub mechaniką poszczególnych etapów. W każdym z tych przypadków, jako projektant gier będziesz wykorzystywać oprócz wiedzy technicznej także umiejętności artystyczne i twórcze. Bycie analitycznym i zorganizowanym jest kluczowe dla planowania różnych elementów rozgrywki - przykładowo, jak postać pokonuje przeszkody w grze lub jak gracz zdobywa punkty w związku z wykonywaniem misji.
2. Pracuj w entuzjastycznym i swobodnym środowisku
Kultura projektowania gier jest inna niż w jakiejkolwiek innej branży. Pracownicy żyją swoją pasją - są oddani, entuzjastyczni i kreatywni, a jako projektant gier doświadczasz najwyższej satysfakcji z tworzenia produktu, który sam kochasz i który spodoba się innym.
3. Ciesz się stabilną karierą w dynamicznej branży
W branży gier nieustannie coś się zmienia. Nigdy nie ma nudnych momentów, więc będziesz miał okazję do kształcenia się przez cały okres swojej kariery. Jednocześnie, ze względu na fakt, że dziedzina gier wideo jest dobrze ugruntowana, będziesz cieszyć się bezpieczeństwem stałej pracy.
4. Zarabiaj konkurencyjne wynagrodzenie.
Średnia krajowa roczna pensja dla programistów wynosi 111 000 zł. Rzeczywiste wynagrodzenia mogą się znacznie różnić w oparciu o specjalizację w ramach danej dziedziny, lokalizacji, lat doświadczenia i wielu innych czynników. Krajowe długoterminowe prognozy wzrostu zatrudnienia mogą nie odzwierciedlać lokalnych i/lub krótkoterminowych warunków gospodarczych lub zatrudnienia i nie gwarantują rzeczywistego wzrostu zatrudnienia. Jednak świat gier komputerowych w dzisiejszych czasach rozwija się tak dynamicznie, że nowe miejsca pracy w tej dziecinie pojawiają się każdego dnia. Projektanci pracujący dla firm zagranicznych, mogą liczyć na jeszcze wyższe średnie wynagrodzenie.
5. Zrób karierę pomagając ludziom dobrze się bawić
W interaktywnej rozrywce chodzi o coś więcej niż tylko o rozrywkę o charakterze rekreacyjnym - chodzi o to, aby ludzie w każdym wieku dobrze się bawili we wspaniałym środowisku, niezależnie od tego, czy jest to świat fantazji, czy boisko sportowe. Jak stwierdził szef europejskiego działu pozyskiwania talentów w Electronic Arts, Matthew Jeffery, w artykule dla GameCareerGuide: " Która praca jest lepsza od tej, w której pomaga się ludziom dobrze bawić?".
Czym zajmuje się Game Developer?
Po rozpoczęciu kariery na ścieżce Game Developera będziesz:
- projektować, rozwijać i dostarczać systemy oraz wysokiej jakości kod przy użyciu języków programowania, takich jak C++ i C#.
- wykonywać przeglądy kodu w celu zagwarantowania jego najwyższej jakości.
- udoskonalać kod w celu poprawienia jego konstrukcji (refaktoryzacja).
- testować kod pod kątem jakości w sposób usystematyzowany i dokładny w celu znalezienia problemów lub błędów oraz precyzyjnie rejestrować, gdzie problem został odkryty.
- debugować programy i rozwiązywać złożone problemy techniczne, które pojawiają się w trakcie produkcji gry.
- współpracować z członkami zespołu tworzącego gry, aby sprostać potrzebom projektu.
- ściśle współpracować z projektantami, artystami i innymi osobami zaangażowanymi w proces projektowania gry w celu stworzenia wysokiej jakości produktu zgodnie z ustalonym planem projektu.
- działać skutecznie pod presją czasu i dotrzymywać terminów, aby zapewnić terminowe ukończenie gry.
W zależności od roli i konkretnej specjalności możesz również:
- opracowywać projekty lub wstępne koncepcje gier z uwzględnieniem rozgrywki.
- generować scenariusze gier i storyboardy.
- tworzyć wizualne aspekty gry na etapie koncepcyjnym.
- korzystać z oprogramowania do modelowania i animacji 2D lub 3D, takiego jak Maya, na etapie produkcji.
- tworzyć elementy audio gry, takie jak głosy postaci, muzyka i efekty dźwiękowe.
Na bardziej wyższych szczeblach kariery możesz:
- ponosić odpowiedzialność za strategię techniczną i realizację projektów od pomysłu do wprowadzenia na rynek.
- planować zarządzanie zasobami i zarządzać zarówno zespołem programistów, jak i całym procesem.
Tworzenie gier wideo jest bardzo prężnie rozwijającą się branżą zarówno w Polsce, jak i za granicą, a liczba zawodów związanych z tworzeniem gier wideo gwałtownie wzrosła. Wykorzystując ten trend, coraz większa liczba studentów decyduje się wykorzystać swoją pasję do grania w gry wideo i przekształcić ją w karierę na rynku projektowania gier. Projektowanie gier wideo to wymarzona praca dla wielu graczy, a powodów, które sprawiają, że decyzja o studiowaniu projektowania gier jest tak popularna, jest mnóstwo; przemysł gier wideo jest miejscem różnorodnych możliwości zatrudnienia, przyjemnych i zabawnych środowisk pracy oraz wysokich wynagrodzeń początkowych.
Nie czekaj, już teraz zapisz się na studia i rozpocznij swoją karierę na ścieżce Game Developera w WSB - NLU.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco