Czytaj Bloga.
Dlaczego warto studiować finanse lub rachunkowość?
Zdobycie stopnia naukowego to duża inwestycja - zarówno naszego czasu, jak i wysiłku oraz pieniędzy. Warto zastanowić się nad tym, jaki kierunek wybrać. Po co? By potem nie żałować!
Zastanawiasz się nad wyborem studiów? Nie wiesz, jaki kierunek wybrać w ramach kontynuacji? Wiele mówi się o tym, że zarządzanie jest naszą przyszłością, a odpowiednia wiedza o finansach, rachunkowości czy księgowości to podstawa w dzisiejszych przedsiębiorstwach. Czy rzeczywiście studiowanie takich kierunków ma sens?
Czym zajmuje się osoba pracująca w rachunkowości lub finansach?
Dyplom z rachunkowości, bankowości lub finansów - brzmi prestiżowo prawda? Warto jednak wiedzieć, że praca w tym zawodzie to spore wyzwanie, ale tez i odpowiedzialność. Świat biznesu spoczywa na barkach osób, które znają się na finansach. Mowa tutaj nie tylko o specjalistach ds. rachunkowości, bankowości czy księgowych. Chodzi o wszystkich, którzy zajmują się finansami w przedsiębiorstwie, odpowiadają za zarządzanie i analizę transakcji oraz posiadanych kapitałów. Innym, bardziej staromodnym określeniem jest „księgowy”, ponieważ obowiązki takiej osoby niekiedy skupiają się na nadzorowaniu i analizowaniu rachunków finansowych firmy (lub osoby fizycznej) – jej „książek” i dokumentów.
Osoby pracujące w ramach rachunkowości czy finansów będą musieli mieć umiejętności dbania o szczegóły, uważność na liczby, zdolność adaptacji i silne zdolności organizacyjne. Muszą również zdawać sobie sprawę z zaangażowania wymaganego do wykonywania zawodu, konieczności ciągłego uczenia się w miarę zmian rynków i przepisów, co jest kluczową częścią pracy.
Jakie są korzyści ze studiowania finansów lub rachunkowości?
Finanse to branża, w które jest gra o wysoką stawkę. Zarówno jednostki, jak i korporacje nie powierzą swojej przyszłości finansowej byle komu. Dlatego uzyskanie dyplomu z finansów lub rachunkowości jest niezwykle cenne. Oto pięć prawdziwych korzyści płynących z uzyskania dyplomu finansowego:
- Opanuj umiejętności, które przygotują Cię do rzeczywistych obowiązków zawodowych już na etapie studiów. W przeciwieństwie do bardziej ogólnych kierunków, zarządzanie finansami, czy specjalizacja z zakresu rachunkowości i finansów uczą umiejętności na w takich obszarach, jak analiza danych, zarządzanie ryzykiem, alokacja kapitału i strategia inwestycyjna. Podczas zajęć zdobędziesz również bardzo potrzebne umiejętności miękkie, takie jak współpraca, komunikacja werbalna i pisemna oraz zdolność adaptacji.
- Pracuj dla szerokiego grona pracodawców i wykorzystuj swoje możliwości już podczas studiów. Jak? Stawiając na praktyki - to właśnie na nich będziesz mieć okazję, by zdobyć doświadczenie. Prawie wszystkie zawody finansowe wymagają co najmniej tytułu licencjata od przyszłych kandydatów. Niezależnie od tego, czy chcesz pracować na Wall Street, czy w firmie zajmującej się doradztwem w zakresie planowania finansowego, dyplom z zakresu finansów zapewni ci podstawową wiedzę potrzebną do rozpoczęcia kariery. I to właśnie studia zapewnią ci nie tylko umiejętności teoretyczne, ale otworzą drogę do zdobycia tych praktycznych.
- Przygotuj grunt pod zdobycie profesjonalnych certyfikatów. Większość specjalistów finansowych posiada co najmniej jeden certyfikat zawodowy. Oprócz studiów zawsze możesz postawić też na wszelkiego rodzaju kursy czy skorzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych. To okazja, by zdobyć wiedzę od innych specjalistów, nawiązać znajomości, czy poszerzyć sieć kontaktów. Co jeszcze? Języki! Coraz więcej firm zatrudnia na zasadzie outsourcingu, co oznacza, że możesz świadczyć swoje usługi także w zagranicznych firmach. Ale podstawę stanowi tutaj język. Jak potwierdzić umiejętności? Zdając kursy lub posiadając odpowiednie certyfikaty!
Jaką ścieżkę kariery można objąć z dyplomem finansów lub rachunkowości?
Kariera w finansach i rachunkowości jest bardzo rozległa. Można stawiać na pracę dla osób prywatnych, niewielkich firm czy dużych korporacji. Tak naprawdę ścieżki kariery są tutaj bardzo różne. Specjaliści ds. zarządzania finansami mogą pracować dla korporacji i przeprowadzać analizy finansowe dla firmy lub pracować w świecie inwestycyjnym. Mogą również pracować dla rządu w celu zarządzania budżetowaniem i analizą wydatków. To jednak nie wszystko. Specjaliści od planowania finansowego lub rachunkowości współpracują z osobami i rodzinami, którzy chcą zarządzać swoimi finansami na poziomie osobistym, i potrzebują wsparcia w takim zakresie jak planowanie podatkowe, zarządzanie długiem, strategia inwestycyjna i inne.
Gdzie można pracować jako absolwent zarządzania finansami lub rachunkowością?
Znalezienie odpowiedniej pracy często zależy od tego, czy wiemy, czego szukać. Do niektórych miejsc można aplikować już po studiach, nawet jeśli mamy doświadczenie bardzo znikome. W końcu od czegoś trzeba zacząć, prawda?
Najpopularniejszą ofertą pracy dla absolwentów zarządzania jest praca analityka finansowego. To osoby, które wspierają firmy bądź osoby prywatne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Oceniają wyniki akcji, obligacji i innych rodzajów inwestycji, aby pomóc zmaksymalizować zyski dla swoich pracodawców i klientów.
Często można spotkać także oferty na stanowisko “Osobistego doradcy finansowego”. Co to znaczy? Osobiści doradcy finansowi współpracują z osobami fizycznymi, udzielając całościowych porad dotyczących inwestycji, ubezpieczeń, kredytów hipotecznych, oszczędności, planowania majątku, podatków i emerytur, aby zwiększyć bogactwo i zaplanować przyszłość.
Mając tytuł magistra z zarządzania finansami, można śmiało ubiegać się o zatrudnienie także jako analityk inwestycyjny, pracownik księgowy czy analityk ryzyka kredytowego. To bardzo popularne stanowiska, na które chętnie przyjmowani są także “świeży” absolwenci. Z kolei po nabraniu doświadczenia - śmiało można aplikować na wyższe stanowiska. Osoby, które decydują się na brnięcie po ścieżkach kariery w zakresie finansów lub rachunkowości, często są zatrudniane jako dyrektorzy lub kierownicy finansowi, specjaliści ds. budżetowania przedsiębiorstw, eksperci finansowi, właściciele biur rachunkowych.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco