Doświadczenie zawodowe a studia - jak je wykorzystać?

Potwierdzenie Efektów Uczenia się - choć może brzmieć skomplikowanie, to tak naprawdę sprawia, że dzięki umiejętnościom zdobytym wcześniej na szkoleniach, kursach lub w pracy nie trzeba zaliczać wszystkich przedmiotów na studiach. Proces jest skierowany do absolwentów szkół średnich, którzy mają co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe. Dodatkowo jest to propozycja dostępna również dla osób z wykształceniem wyższym. Studenci, posiadający dyplom licencjacki muszą wykazać się minimum trzyletnim doświadczeniem, a kandydaci z tytułem magistra co najmniej dwuletnim, by skrócić czas dalszego kierunkowego kształcenia.
Opcja ta nie może być zastosowana w przypadku studiów na kierunkach technicznych i mocno specjalistycznych, głównie takich jak studia o charakterze:

•  lekarskim,
  •  lekarsko-dentystycznym,
  •  farmacji,
  •  pielęgniarstwa,
  •  położnictwa,
  •  analityki medycznej,
  •  medycyny laboratoryjnej,
  •  weterynarii,
  •  architektury,
  •  psychologii.

PEU pozwala na skrócenie czasu trwania studiów lub zmniejszeniu ich intensywności. Takie rozwiązanie gwarantuje, że łatwiej będzie pogodzić naukę z pracą. Dzięki PEU istnieje możliwość, by zaliczyć dotychczasowe doświadczenia zawodowe na poczet programu studiów.

Skorzystaj z pomocy doradcy w zakresie Potwierdzenia Efektów Uczenia się

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uznania efektów kształcenia oraz tego, jakie dokumenty musisz przedstawić, by zyskać awans na studiach? W przypadku Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, cała procedura dot. PEU odbywa się przed procesem rekrutacyjnym.

Punkt Informacji PEU działający na uczelniach

Możesz skontaktować się z nami, lub odwiedzić stronę, by zyskać wszelkie informacje dotyczące procedury uznania zawodowego w ramach studiów. Dzięki kontaktowi zyskasz:

• wyjaśnienie zasad przy potwierdzaniu efektów uczenia się,
  • wiedzę na temat weryfikacji twoich umiejętności.

Weryfikacja kandydata na uczelni. Procedura uznania zawodowego

Weryfikacja wiedzy jest przeprowadzana w dowolnych dniach po uzgodnieniu terminu z kandydatem. Muszą być one ustalane i potwierdzane pisemnie. Ważne jest to, że postępowanie PEU skupia się na weryfikacji faktycznej wiedzy, umiejętności oraz kompetencji. Dokumentacja dołączona do wniosku traktowana jest wyłącznie w charakterze uzupełnienia. Do ustalenia twoich faktycznych umiejętności, niezbędny jest egzamin. Polega on m.in. na przygotowaniu wysokojakościowej prezentacji, dot. faktycznego potwierdzenia twoich umiejętności.
Na każdym kierunku studiów określony jest procentowych limit osób przyjętych w wyniku PEU w odniesieniu do wszystkich studentów. W związku z pozytywnym przejściem procedury kandydat ma możliwość złożenia wniosku o przyjęcie na studia wraz z kompletem dokumentów, które na poszczególnych uczelniach są wymagane od Kandydata. Gdy liczba kandydatów przekroczy dopuszczalny limit tych, którzy mogą rozpocząć naukę w wyniku PEU tworzony jest ranking według punktów ECTS.
PEU to propozycja skierowana dla osób, które dzięki swojego doświadczeniu zawodowemu mogą skrócić czas nauki nawet o 50%.