Czytaj Bloga.
Ile trwają studia?
Kontynuowanie nauki na studiach to marzenie dużej części uczniów szkół średnich. W wielu głowach pojawia się jednak pytanie „ile lat trwają studia?”, „ile czasu trzeba poświęcić, aby uzyskać tytuł magistra lub mieć wykształcenie wyższe?”. Przyjęło się mówić, że studia standardowo trwają 5 lat, jednak czy zawsze tak jest? Wyjaśniamy, ile trwają studia na różnych poziomach.
Ile trwają poszczególne typy studiów?
Poszczególne typy studiów trwają następującą liczbę lat.
Studia licencjackie
Studia licencjackie to początek przygody ze studiami, który kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata. Dyplom otrzymuje się po sześciu semestrach, czyli 3 latach nauki. Uzyskanie tytułu zawodowego licencjata uprawnia do podjęcia pracy w określonym zawodzie. W naszej szkole w 3 lata możesz uzyskać tytuł licencjata np. z zarządzania.
Studia inżynierskie
Studia I stopnia to nie tylko studia licencjackie. To również studia inżynierskie, na które zgłaszać się mogą absolwenci szkół średnich. Studia inżynierskie, np. na kie-runku informatyka, trwają nieco dłużej niż studia licencjackie – 3,5 roku. Kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Studia magisterskie
To kolejny etap – studia drugiego stopnia. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Studia magisterskie to dziś przeważnie druga część studiów dwustopniowych, trwająca cztery semestry, czyli dwa lata – tyle zajmie Ci uzyskanie tytułu magistra np. na kierunku zarządzanie. Trochę inaczej wygląda to w przypadku studiów inżynierskich. Po 7 semestrach studiów inżynierskich pierwszego stopnia studia magisterskie trwają tylko 1,5 roku.
Studia jednolite
Kiedyś był to jedyny format studiów pozwalających zdobyć wykształcenie wyższe. Dziś studia jednolite to nieliczne kierunki, np. prawo i medycyna. Cechuje je konieczność obrony tylko jednej pracy końcowej – magisterskiej. Studia jednolite magisterskie mogą zająć od 4,5 roku do 6 lat. Na naszej uczelni studia jednolite magisterskie na kierunku psychologia trwają 5 lat.
Studia podyplomowe
Na ten rodzaj mogą zdecydować się absolwenci studiów I stopnia i studiów II stopnia. Ten rodzaj studiów wyższych pozwala na pogłębienie już zdobytej wiedzy. Prowadzone są zwykle w formie niestacjonarnej. Studia podyplomowe trwają za-zwyczaj 1 rok akademicki, czyli 2 semestry, jednak zdarza się, że trwają też trzy. Studia podyplomowe dzielimy na kwalifikacyjne (przygotowujące do zawodu nauczycie-la) oraz poszerzające kompetencje (te studia trwają 2 semestry i nie dają uprawnień do pracy w danym zawodzie, ale mogą być wymagane przez pracodawcę).
Od czego zależy, ile trwają studia?
Najważniejszym czynnikiem, decydującym o tym, ile trwają studia, jest kierunek. To on najmocniej definiuje czas, który spędzisz na kontynuowaniu nauki na studiach.
Wybrany kierunek
Ze wszystkich kierunków, najdłużej trwają obecnie studia jednolite – medycyna, architektura, a także prawo i niektóre kierunki związane z budownictwem lub logistyką. Jeśli chodzi o studia drugiego stopnia, one również mogą być zróżnicowane – dwa lata trwają takie kierunki jak administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, filologie, pielęgniarstwo, psychologia czy zarządzanie. 3 semestry mogą natomiast trwać logistyka, mechanika i budowa maszyn czy inżynieria produkcji. Studia II stopnia, które trwają dwa lata, zwykle poprzedzone są trzyletnimi studiami licencjackimi – jest tak w przypadku kierunków takich jak np. Zarządzanie projektami, Global Business Management, Promocja i techniki sprzedaży.
Czy sposób studiowania (zdalnie – RealTime Online / stacjonarnie / zaocznie) ma wpływ na czas?
Choć może to niektórych dziwić, zdarza się, że sposób studiowania może mieć wpływ na czas, który poświęcimy na ukończenie studiów I stopnia i II stopnia. Za-zwyczaj studia niestacjonarne, czyli zaoczne (czasem również zdalne) trwają dłużej od ich stacjonarnych odpowiedników. Najczęściej różnica ta to jeden semestr więcej na studiach licencjackich lub inżynierskich oraz jeden semestr więcej na studiach magisterskich. Na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji nie ma jednak takich różnic – studia stacjonarne i zaoczne trwają tyle samo.
Czy można skrócić czas studiów?
Tak! Czas studiowania możesz skrócić, jeśli Twoja uczelnia uzna Twoją wiedzę i umiejętności nabyte podczas pracy zawodowej (sprawdź, jak wygląda procedura uznania zawodowego w ramach studiów). Przepisy umożliwiają bowiem zdobywa-nie punktów ECTS, które są potrzebne do zaliczenia studiów, na podstawie osiągnięć zawodowych. Osoby, które mają wyjątkowo bogate doświadczenie zawodowe, mogą w ten sposób skrócić sobie studia nawet o połowę. Warto jednak wspomnieć, że każda uczelnia samodzielnie określa szczegółowe zasady, trzeba się też zwykle liczyć z dodatkową opłatą za przeprowadzenie całej procedury.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco