Czytaj Bloga.
Jak liczyć punkty na studia? Poradnik przyszłego studenta
O przyjęciu na studia wyższe decydują wyniki uzyskane na egzaminie maturalnym. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku finalistów lub laureatów konkursów ogólnopolskich. Wtedy uczelnie najczęściej ustalają inne zasady rekrutacji, a laureat lub finalista ma pierwszeństwo rekrutacji. Zdecydowana liczba przyszłych studentów, jednak musi ubiegać się o przyjęcie na studia w tradycyjny sposób, co w przypadku studiów dziennych jest niekiedy sporym wyzwaniem.
Czym są punkty na studia?
Punkty rekrutacyjne, to nic innego jak punkty, które przydziela kandydatom uczelnia na podstawie zdanego egzaminu maturalnego. W większości przypadków to one decydują o przyjęciu kandydata na dany kierunek.
Zasada działania punktów na studia jest bardzo prosta - im więcej punktów, tym większa szansa na dostanie się na studia stacjonarne. Każda uczelnia samodzielnie ustala system liczenia punktów oraz liczbę kandydatów, którą chce przyjąć w danym roku akademickim. Oznacza to, że na każdej uczelni inne przedmioty maturalne będą miały największe znaczenie. Szkoły wyższe ustalają też jaką wagę będą miały zdane przedmioty oraz jak będzie wyglądał wzór matematyczny, prowadzący do wyliczenia ostatecznej liczby punktów na studia. Warto wspomnieć, że punkty rekrutacyjne wyliczane są tylko w przypadku:
- studiów inżynierskich,
- studiów licencjackich,
- studiów jednolitych magisterskich.
Punkty rekrutacyjne na studia nie są wyliczane w przypadku studiów magisterskich II stopnia, podyplomowych czy też uzupełniających.
Na końcowym etapie rekrutacji uczelnie liczą punkty każdego przyszłego studenta i ustalają, ilu z nich zmieściło się w ustalonym limicie miejsc. Liczba punktów na studia ostatniej osoby z listy wyznacza próg punktowy w rekrutacji. Na swoich stronach internetowych większość uniwersytetów podaje progi przyjęć z poprzednich lat. Należy jednak pamiętać, że są one ruchome, zależne od ilości kandydatów aplikujących na dany kierunek w jednym roku akademickim.
Jak obliczyć swoją liczbę punktów na studia?
Przed aplikowaniem na daną uczelnię warto samodzielnie obliczyć swoje szanse w procesie rekrutacyjnym. W tym celu należy zapoznać się ze sposobem przydzielania punktów na wybrany kierunek. W zależności od wybranej uczelni inne przedmioty maturalne będą miały znaczenie. Zwykle otrzymujesz znacznie więcej punktów na studia za przedmioty zdane w rozszerzeniu.
Często proces wyliczania punktów rekrutacyjnych na studia wygląda następująco:
Wynik egzaminu zdanego na poziomie rozszerzonym należy pomnożyć przez 1. Wynik matury zdanej na poziomie podstawowym należy podzielić przez 2. Następnie wyniki podzielić przez wagę przedmiotów i zsumować. Otrzymany wynik to właśnie liczba punktów na studia uzyskanych w procesie rekrutacyjnym. Na końcu warto także zapoznać się z zeszłorocznymi progami punktowymi na studia.
Czy metody obliczania punktów na studia zależą od uczelni?
Przelicznik punktów z matury często bywa prawdziwą zmorą przyszłych studentów. Systemy liczenia punktów na studia są ustalane indywidualnie przez uczelnie. Oznacza to, że każda szkoła używa innych algorytmów, a także bierze pod uwagę inne przedmioty maturalne. Uczelnie niejednokrotnie udostępniają kandydatom skomplikowane wzory pozwalające obliczyć punkty na studia w procesie rekrutacji. Inne szkoły wyższe udostępniają nawet specjalne kalkulatory.
Wbrew pozorom stanowi to jednak spore ułatwienie dla przyszłych studentów, którzy są w stanie realnie ocenić swoje szanse, a w przypadku niewystarczającego wyniku, aplikować na inny kierunek czy uczelnię. Aby obliczyć punkty na studia, przede wszystkim należy zapoznać się z systemem liczenia tych punktów. Takie informacje można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Po obliczeniu swoich szans zgodnie ze znalezioną instrukcją warto zapoznać się z progami punktowymi z zeszłego roku akademickiego.
Dlaczego warto samemu liczyć punkty na studia?
Każdy, kto zastanawia się nad aplikowaniem na szkołę wyższą, powinien przed złożeniem stosownych dokumentów poznać swoje szanse. Często uczelnie wyznaczają minimalną liczbę punktów na studia umożliwiającą aplikację na dany kierunek. Zapoznanie się z algorytmem uczelni, pozwoli realnie ocenić szanse na dostanie się na uczelnię, a w przypadku zbyt niskiego wyniku na aplikację na inną uczelnię lub kierunek. Z pewnością jest to spora oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów!
Nie każda uczelnia ocenia kandydatów na podstawie punktów rekrutacyjnych na studia. W Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University a więc także Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji decyduje kolejność zgłoszeń.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco