Czytaj Bloga.
Jak napisać pracę magisterską?
Przystępując do tworzenia pracy magisterskiej, studenci mają już te cenne doświadczenie, które zdobyli, tworząc pracę licencjacką. Chyba że są na jednolitych studiach magisterskich - wtedy to dla nich pierwsza styczność z tak dużą pracą. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że pisanie pracy magisterskiej różni się trochę od pisania pracy licencjackiej, czy referatów lub prac semestralnych. Dlatego warto bliżej zgłębić temat, aby wiedzieć, jak napisać dobrą pracę magisterską.
Typy pracy magisterskiej
Praca magisterska to jedna z prac dyplomowych, którą studenci (poza paroma wyjątkami) piszą na koniec studiów drugiego stopnia bądź jednolitych studiów magisterskich. Napisanie pracy jest wymagane do uzyskania tytułu magistra. Każda praca dyplomowa dzieli się na trzy rodzaje:
- teoretyczne (opisowe) - to praca, która przede wszystkim stanowi opracowanie koncepcji naukowej lub jakiejś teorii. Bazuje się przy jej pisaniu wyłącznie na specjalistycznej literaturze. Praca teoretyczna nie posiada własnego wkładu badawczego ze strony studenta, co to oznacza? Korzystasz ze zgromadzonych materiałów, porządkujesz zdobytą wiedzę i twoim zadaniem jest wykazanie się znajomością zagadnień i literatury.
- empiryczne (badawcze) - magisterska praca badawcza, jak sama nazwa wskazuje, opiera się przede wszystkim na zebraniu własnych materiałów oraz przeprowadzeniu autorskiego badania. Celem jest wykazanie, czy postawiona na początku pracy teza lub hipoteza ma rzeczywiste odzwierciedlenie. Prz okazji - można też odkryć coś nowego i dołożyć swoją cegiełkę do naukowego świata!
- przeglądowe - to typ pracy magisterskiej, który opiera się głównie na analizie porównawczej literatury. To praca, której celem jest krytyczna ocena wyników badań innych autorów.
Bardzo często studenci decydują się na jeszcze jeden typ pracy magisterskiej - połączenie pracy badawczej oraz opisowej. To bardzo wygodna forma, która pozwala zarówno na sprawdzenie jakiejś koncepcji naukowej, jak i przeprowadzenie własnych badań na bazie swojego, autorskiego materiału.
Jak wybrać temat pracy magisterskiej?
Wybór tematu pracy magisterskiej jest prawdopodobnie jedną z najtrudniejszych decyzji, którą musi podjąć student w procesie tworzenia swojej pracy. To rzecz o tyle istotna, że warunkuje kolejne kilkadziesiąt godzin, jakie spędzisz na pisaniu i tworzeniu. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że wybór tematu pracy magisterskiej jest jeszcze ważniejszy, niż wybór tematu pracy licencjackiej.
Dlatego, aby wybrać dobry temat dla swojej pracy magisterskiej, musisz pamiętać o kilku następujących aspektach:
- Temat musi być związany z tym, co cię naprawdę interesuje, w końcu jako student spędzisz nad pracą bardzo wiele godzin; spróbuj pomyśleć o tym, co najbardziej lubisz, o przedmiocie, który ci się podobał.
- Temat nie może być ani za trudny, ani za łatwy, w końcu to praca magisterska; obecnie najważniejszy tekst, jaki napiszesz, który będzie cię reprezentować.
- Powinieneś bardzo dokładnie przemyśleć wybór tematu swojej pracy i postawić pytanie, które przyniesie ważne odpowiedzi. W pracy magisterskiej to właśnie pytanie tezowe, które stawiasz na początku działania, tworzy cały kręgosłup pracy.
- Upewnij się, że Twoje pytanie i udzielone odpowiedzi zapewnią oryginalną treść istniejącym badaniom. Rozsądne pytanie sprawi, że badania będą skoncentrowane, zorganizowane i interesujące.
- Zastanów się, czego nauczysz się, wybierając dany temat pracy, co da ci jej napisanie, co wniesie do twojego dorobku uczelnianego.
- Jeśli chcesz przeprowadzić badanie naukowe - wybierz takie, które sprawi ci przyjemność. Przeczytaj teksty naukowe, porozmawiaj z wykładowcami, przeprowadź swoje eksperymenty, by sprawdzić, czy temat, który chcesz zacząć rzeczywiście ma potencjał i jest wart kontynuowania.
- Warto, aby wybrany temat był związany z pracą zawodową, którą chce wykonywać student.
Przygotowanie do pisania pracy – wskazówki
Jak szybko napisać pracę magisterską? Na wstępie warto pamiętać, że nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Pisanie pracy magisterskiej jest długotrwałym procesem, który wymaga od dużej motywacji oraz cierpliwości. To samo dotyczy również samego przygotowania do pisania pracy. Warto zatem znać kilka wskazówek, które będą w stanie ułatwić proces przygotowania do pisania pracy i skrócić go do minimum.
Jak przeprowadzić badania?
Przeprowadzenie badań jest bardzo istotną kwestią, jeśli zdecydujesz się na napisanie pracy empirycznej. Obecnie nie stanowi to specjalnie dużego problemu, jako że student może posiłkować się w przeprowadzeniu badań internetem, gdzie bez problemu będzie w stanie znaleźć dużą liczbę ludzi, chętnych do uczestnictwa w badaniu. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele danych to nie jest jedyny czynnik, który liczy się przy przeprowadzaniu badań.
Istotne jest również to, czy owe dane pozwalają na wyciągnięcie odpowiednich konkluzji, nawiązaniu dyskusji wyników, a także czy umożliwiają odpowiedzenie na postawione pytanie badawcze. Przed rozpoczęciem zbierania danych warto zatem sformułować odpowiednie pytanie badawcze, które będzie jasne, zwięzłe, a także łatwo mierzalne. Następnie należy zdecydować, co chce się mierzyć oraz w jaki sposób należy to badać. Gdy już to określisz i podejmiesz odpowiednie kroki, możesz przystąpić do zbierania danych. Po wykonaniu tego działania możesz zacząć analizę statystyczną zebranych danych.
Jak zebrać materiały?
Zebranie właściwych materiałów jest elementem koniecznym w procesie tworzenia pracy magisterskiej. Istnieją różne sprawdzone metody badawcze, które pozwalają na gromadzenie materiałów. Przejrzyj aktualnie dostępną literaturę i badania, które są istotne dla twojej pracy magisterskiej. Pamiętaj, że ważne jest, aby twój pomysł na pracę był oryginalny i trafny, czyli pasujący m.in. do kierunku.
Jak zebrać materiały do pracy? Możesz postawić na:
- konsultacje z promotorem,
- przeszukanie katalogu online w bibliotece instytutu, wydziału oraz uczelni,
- wyszukanie materiału w innych bibliotekach,
- wyszukiwanie danych w archiwach oraz w bibliotecznych bazach zbiorów online,
- gromadzenie materiałów dostępnych na stronach internetowych,
- zbieranie materiałów ze specjalistycznych blogów.
O czym jeszcze pamiętać pisząc pracę magisterską?
Praca magisterska powinna być odpowiednio przemyślana, dlatego ty też ułóż swój pomysł na nią! Przygotuj jasne zestawienie głównego pytania tezy, na które zamierzasz odpowiedzieć w swoich badaniach. Ważna jest umiejętność wyraźnego i jasnego sformułowania swojej tezy. Jeśli masz trudności ze sformułowaniem pytania, być może będziesz musiał całkowicie przemyśleć swój projekt
Kolejnym krokiem jest przygotowanie konspektu. Na jego podstawie określisz, jak ma wyglądać cała praca, rozplanujesz daty jej napisania, dasz sobie ogólne wyobrażenie o tym, jak ma wyglądać. Jeśli wiesz, ile czasu masz na ukończenie projektu i rozbicie go na łatwe do opanowania części z indywidualnymi terminami (niezależnie od tego, czy te terminy są po prostu dla Ciebie, czy też dla przewodniczącego komisji), będziesz mniej prawdopodobne, że przytłoczyć skalą projektu.
Pisz codziennie! To dobre rozwiązanie, które pomaga usystematyzować pracę nad magisterką. Napisanie 90 stron w dwa tygodnie jest wykonalne, ale kosztuje naprawdę wiele wysiłku. Łatwiej jest pisać codziennie po trochu, gdy pomysły są świeże i dopiero kiełkują w głowie. Jednak musisz też pamiętać o robieniu przerw - mózg potrzebuje czasu na regenerację i odpoczynek. Chwila spokoju to szansa, by wyłapać błędy, których wcześniej nie zauważyłeś lub znaleźć nowe odpowiedzi na zadane w pracy pytania.
Bibliografia - jak poprawnie ją zapisać?
Bibliografia to obowiązkowy i niezbędny element każdej pracy dyplomowej, w tym magisterskiej. Nierzadko potrafi ona sprawić problemy nawet tym najbardziej doświadczonym autorom, przy czym jest ona niezwykle istotna dla całej pracy. Przygotowanie bibliografii wygląda bardzo podobnie do przygotowania przypisów. Jedyne różnice są takie, że w bibliografii najpierw należy napisać nazwisko autora, a następnie zamieścić inicjał imienia.
Trzeba też pamiętać o tym, że w bibliografii nie zapisuje się numerów stron. Poniżej znajduje się poprawny zapis w bibliografii:
- ZIELENIEWSKI J. 1969. Organizacja i zarządzanie. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
Jak długa powinna być praca magisterska?
To jedno ze standardowych pytań, które mają studenci, gdy zaczynają pisać pracę magisterską. Jak długa powinna być ona zatem? Dokładne wytyczne, co do tego określają uczelnie, natomiast istnieją pewne ogólne wymogi, które obowiązują na większości uniwersytetów. Określa się, że praca magisterska powinna liczyć przynajmniej 60 stron. Natomiast nie powinna ona przekraczać granicy 90 stron.
Warto pamiętać, że najlepiej zapoznać się z aktualnymi wytycznymi dot. składania prac dyplomowych. Takie standardy dostępne są na platformie CloudA w zakładce „seminaria”.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco