

Czytaj Bloga.
Jak rozwinąć swoje kompetencje zawodowe? Podpowiadamy!

Niemal każda osoba przynajmniej raz w życiu odczuwa potrzebę, by zdobyć nowe doświadczenia i kompetencje zawodowe. Bez względu na to, czy jest to świeżo upieczony absolwent studiów czy pracownik od lat zajmujący to samo stanowisko w firmie – każdy z nich ma równe szanse na rozwój. W jaki sposób można tego dokonać?
4 popularne sposoby na zdobycie nowych kwalifikacji
Istnieje wiele możliwości rozwoju zawodowego – zarówno na samym początku kariery, jak i po wielu latach pracy na stanowisku kierowniczym. W zależności od pragnień oraz ilości czasu, jaki masz do dyspozycji, możesz wybrać jeden z kilku obszarów rozwoju w wybranej branży. Co warto rozważyć?
Rozpocznij drugi kierunek studiów
Jeśli ukończyłeś już studia I lub II stopnia, ale pragniesz zdobyć kwalifikacje w zupełnie nowym obszarze i zmienić docelową branżę, rozpocznij edukację na drugim kierunku. Mogą to być studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie – jeśli Twój dotychczasowy tytuł na to pozwala.
Dzięki takiej decyzji zyskasz kompleksowe przygotowanie w zakresie wybranego obszaru, zdobędziesz kolejny tytuł zawodowy oraz poszerzysz swoją wiedzę o nowe zagadnienia. Ukończenie dodatkowej specjalności może przyczynić się do całkowitej zmiany stanowiska pracy lub zwiększyć szansę na awans w organizacji, w której aktualnie pracujesz.
W zależności od własnych predyspozycji oraz celów możesz zdecydować się na studia na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji z zarządzania, informatyki, psychologii lub prawa. Zajęcia na każdym z tych kierunków odbywają się w formule niestacjonarnej, co znacznie ułatwi Ci połączenie pracy zawodowej z dodatkowym rozwojem.
Rozważ studia podyplomowe
Jeśli natomiast zależy Ci na kształceniu się w konkretnej specjalności z dziedziny bliskiej Twojemu doświadczeniu zawodowemu, lepszym wyborem okażą się studia podyplomowe. Trwają one nieco krócej niż studia I i II stopnia – zwykle 2 lub 3 semestry – a poruszane w trakcie zajęć zagadnienia są w całości poświęcone jednej specjalności. W trakcie studiów podyplomowych zdobędziesz zaawansowaną wiedzę i praktyczne umiejętności, które wykorzystasz w swojej pracy zawodowej.
Dzięki temu nie tylko rozwiniesz swoje kompetencje z wybranego obszaru, ale również staniesz się specjalistą i zyskasz uprawnienia do wykonywania bardziej skomplikowanych zawodów. Na UWE oferujemy szereg specjalności kształcących zawodowców w zakresie zarządzania, informatyki, prawa, pedagogiki oraz psychologii. Ponadto dla wszystkich menadżerów i osób na stanowiskach kierowniczych przygotowaliśmy również profesjonalne studia MBA.
Wypróbuj kursy zawodowe
Dobrym pomysłem na poszerzenie własnych kompetencji i zdobycie nowych umiejętności jest skorzystanie z oferty kursów zawodowych dostępnych na rynku. Specjalistyczne szkolenia dopasowane są zwykle do wymagań danej branży i przygotowują uczestników do wykonywania konkretnych czynności. Kursy są zwykle uzupełnieniem wiedzy i kompetencji zdobytych podczas studiów, dostarczają dodatkowych kwalifikacji, otwierając przed uczestnikami drzwi do nowych wyzwań zawodowych.
Zdobądź praktyczne doświadczenie podczas staży i praktyk
Choć poszerzanie wiedzy teoretycznej jest niezwykle istotne, zawsze musi zostać uzupełnione o praktyczne doświadczenie. Często na poszczególnych kierunkach studiów odbywają się obowiązkowe praktyki zawodowe – zwłaszcza na studiach z psychologii oraz prawa – które umożliwiają konfrontację z rzeczywistą pracą w zawodzie.
Oprócz takich studenckich praktyk dobrym rozwiązaniem mogą okazać się również różnorodne staże, podczas których pracownik ma możliwość poznania danego stanowiska od podstaw. Połączenie kompletnej wiedzy z praktyką sprawi, że znacznie szybciej rozwiniesz swoje umiejętności i zdobędziesz nowe doświadczenia, niezbędne na rynku pracy.
Czy warto rozwijać swoje kompetencje zawodowe?
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia ze względu na postępującą cyfryzację. Coraz częściej na jednym stanowisku pracownik musi wykonywać działania z różnych obszarów – wówczas posiadanie wielu kompetencji jest kluczowe do prawidłowego funkcjonowania w firmie. Bardzo często w organizacjach brakuje doświadczonych specjalistów w danej dziedzinie oraz osób z nietypowymi kwalifikacjami czy danym tytułem zawodowym. Oznacza to, że osoby wykształcone, posiadające wiedzę i umiejętności z kilku specjalności stają się najbardziej pożądane przez pracodawców.
Rozwój kompetencji zawodowych może przyczynić się zatem do podniesienia Twojego prestiżu w danym miejscu pracy, awansu na wyższe stanowisko lub pozwoli Ci na całkowite przebranżowienie. Oprócz czysto praktycznych i finansowych korzyści poszerzanie własnych granic i możliwości stanowi również znakomity sposób na zwiększenie samozadowolenia, co wpływa na jakość życia.
Zacznij spełniać swoje marzenia zawodowe i zainwestuj w rozwój swoich kompetencji już dziś!


mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość