Czytaj Bloga.
Jak się przygotować do studiów z psychologii? Wskazówki dla przyszłych studentów
Rozpoczęcie studiów to ekscytujący czas. W końcu będziesz uczyć się zagadnień z dziedziny, która Cię interesuje. Poznasz mnóstwo nowych osób, które są tak samo zainteresowane wybranym przez Ciebie kierunkiem.
Studia psychologii co roku cieszą się dużą popularnością wśród studentów. Jest to jednak kierunek wymagający, który czasami może Cię zaskoczyć. Jak zatem przygotować się do studiów z psychologii?
Studiowanie psychologii – co warto wiedzieć przed?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że psychologia jako dziedzina nauki porusza wiele zagadnień. Choć jest to nauka o procesach psychicznych człowieka, to aby dobrze je zrozumieć, niezbędna jest także wiedza z obszaru nauk przyrodniczych, a zwłaszcza biologii.
Musisz wiedzieć i rozumieć, jak działa mózg i układ nerwowy na poziomie fizjologicznym, jak zjawisko stresu wpływa na organizm i jakie procesy zachodzą wówczas w organizmie. To tylko część najważniejszej wiedzy, którą musisz posiąść.
Oprócz tego psychologia może zaskoczyć Cię koniecznością głębszego poznania zagadnień statystycznych i psychometrii. To obszary dość wymagające, gdyż koncentrują się wokół obliczeń i wzorów. Są jednak niezbędne do tego, aby przygotować Cię do zawodu.
To dzięki nim będziesz w stanie zaprojektować własne badania i wyciągnąć z nich poprawną analizę. To przedmioty kluczowe również m.in. do konstruowania testów diagnostycznych stosowanych w psychologii.
Zaskoczeniem dla Ciebie może być również mnogość teorii psychologicznych, często odnoszących się do tego samego zagadnienia. Z drugiej strony jest to fascynująca podróż, która pokazuje, jak wielowymiarową dziedziną jest psychologia. Jeśli masz żywą pasję do tej dziedziny, z pewnością odnajdziesz się na studiach psychologicznych!
Studia z psychologii – co warto zrobić, zanim rozpoczniesz naukę?
Jest kilka rzeczy, które warto zrobić przed rozpoczęciem studiów z psychologii. Nie jest to obowiązkowe, jednak pomoże Ci wejść w świat studiowania tej dziedziny z większą łatwością!
- Przede wszystkim sprawdź sylabus. To bardzo pomocna rzecz, dzięki której zrozumiesz strukturę studiów i zagadnienia, jakie będą poruszane w trakcie toku nauczania. Pozwoli Ci to przygotować się lepiej m.in. pod kątem materiałów.
Przeglądając sylabus, zapewne zauważysz, że niektóre książki powtarzają się na różnych przedmiotach. Jeśli przygotujesz się wcześniej, możesz zakupić najczęściej powtarzające się książki lub zadbać o ich wypożyczenie z biblioteki. Jeśli zrobisz to przed rozpoczęciem semestru, zyskasz większe szanse na dostępność podręczników. Część materiałów możesz również skserować. - Na studiach z psychologii bardzo ważna jest organizacja – musisz przyswoić dużą ilość informacji, a oprócz tego często możesz trafić na zadania do wykonania w domu lub w grupie, np. przygotowanie prezentacji, eseju, czy na dalszym etapie zaprojektowanie badań lub przeprowadzenie testów diagnostycznych.
Pomyśl zawczasu, jaki system organizacji chcesz przyjąć? Jak będziesz wyznaczać priorytety? Pomocne może być także przejrzenie planów zajęć, które dotychczas obowiązywały. Pomoże Ci to w lepszym zrozumieniu struktury toku studiów. Pamiętaj jednak, aby taką informację traktować jako wskazówkę, gdyż plan zajęć zawsze jest układany na potrzeby danego roku akademickiego. - Przed rozpoczęciem studiów warto również oczytać się i osłuchać z tematami poruszanymi w obszarze psychologii. Jak każda dziedzina psychologia posiada swój żargon i specyficzną terminologię.
Jeśli osłuchasz się z nią jeszcze przed rozpoczęciem edukacji, wówczas z większą łatwością przyswoisz wiedzę, którą wykładowcy będą przekazywać podczas zajęć. To wszystko dlatego, że nie będzie to Twoje pierwsze „spotkanie” z terminologią psychologiczną. Może Ci to znacznie ułatwić zarówno samą naukę, jak i udzielanie się podczas zajęć.
Przed rozpoczęciem roku akademickiego sprawdź także możliwości, jakie masz w zakresie aktywności dodatkowych, np. działalność kół naukowych, wolontariat bądź inne projekty. Każda dodatkowa aktywność, w którą się zaangażujesz, z pewnością zaowocuje w przyszłości. A przy okazji poznasz innych studentów!
Studia psychologiczne – jak się do nich przygotować? Czyli co warto kupić
Organizacja na studiach to sprawa indywidualna. Niektórzy w pełni stawiają na rozwiązania cyfrowe, notując i ucząc się wyłącznie z poziomu laptopa. Inni wolą przyswajać wiedzę z papieru, a także robić odręczne notatki. W tym aspekcie musisz zastanowić się, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Jeśli wybierzesz część „papierową”, warto przygotować sobie kilka rzeczy.
Przede wszystkim przyda Ci się dobry notes – zainwestuj w ten z grubszymi kartkami. Dzięki temu ze spokojną głową określisz wszystkie ważne informacje bez obaw o przebicie koloru na drugą stronę. Przydatny może być również segregator, zwłaszcza gdy w procesie nauki korzystasz z robienia odręcznych notatek.
Rzeczą bardzo przydatną podczas studiów jest drukarka. Możesz korzystać z ksero, jednak jeśli planujesz dużo drukować (bo np. chcesz uczyć się z notatek papierowych), to bardziej opłacalnym będzie zakup mniejszej drukarki. Oprócz tego w trakcie studiów z pewnością nieraz będzie potrzeba, aby wydrukować wniosek lub inny dokument. Drukarka przyda Ci się również wtedy, gdy zechcesz skserować część informacji z podręczników.
Warto przemyśleć również zakup wygodnej torby lub plecaka, w którą spakujesz podręcznik, notatki, posiłki i inne przydatne w trakcie dnia akcesoria. Jeśli zadbasz o funkcjonalny wybór, poprawisz swoją wygodę w trakcie całego roku akademickiego.
Studia psychologiczne to czas na zdobywanie fascynującej wiedzy, która pozwoli Ci spełnić się w roli psychologa w różnych obszarach. Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej będzie Ci wejść w tok edukacyjny podczas studiów!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość