Czytaj Bloga.
Jak studiować dwa kierunki jednocześnie?
Posiadanie wykształcenia wyższego znacznie ułatwia znalezienie wymarzonej pracy. Bez studiów możliwości młodego człowieka na rynku pracy są mocno ograniczone, dlatego też podjęcie nauki na uniwersytecie jest jak najbardziej wskazane.
Najbardziej ambitne osoby decydują się na studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – jest to jak najbardziej możliwe, ale wymaga odpowiedniego zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu, niż w przypadku klasycznej formy edukacji. Sprawdźmy zatem, jak studiować dwa kierunki jednocześnie i dlaczego warto zdecydować się na taki krok.
Czy warto studiować jednocześnie dwa kierunki?
Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom, nie jest łatwa i wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji studenta. Dla wielu osób pogodzenie dwóch planów zajęć i konieczność rozdzielenia swojej uwagi na dwie różne dziedziny nauki może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, co oczywiście nie powinno być dla nikogo powodem do zmartwień czy wstydu. Niektórzy mają bowiem większe, a inni mniejsze predyspozycje do studiowania dwóch kierunków – być może okaże się, że właśnie dla Ciebie nie będzie stanowiło to większego problemu. Jeżeli jednak czujesz, że mogłoby to przerosnąć Twoje siły – bardzo dokładnie zastanów się, zanim podejmiesz finalną decyzję. Chęć złapania dwóch srok za jeden ogon może spowodować, że ostatecznie nie skończysz żadnego z obu kierunków i zniechęcisz się do podjęcia kolejnej próby.
Jeżeli jednak posiadasz w sobie odpowiednio dużo determinacji, spróbuj! Zwiększysz tym samym swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy – zwłaszcza w sytuacji, gdy pasjonują Cię różne dziedziny nauki i studiowanie dwóch kierunków będzie dla Ciebie nie tylko sposobem na przyszły sukces zawodowy, ale również czystą przyjemnością. Pracodawcy o wiele przychylniej patrzą na potencjalnych pracowników, którzy są dobrze wykształceni i wszechstronni, dlatego może okazać się, że w przyszłej pracy przydadzą Ci się również wiedza i umiejętności, jakie zdobyłeś na drugim kierunku.
To jednak nie wszystko. Bardzo często studiowanie czegoś dodatkowo może okazać się kołem ratunkowym – w sytuacji, gdy Twój pierwszy wybór zawiedzie Cię albo okaże się, że, w dobie tak szybko zmieniającego się świata i rynku pracy, po kilku latach nauki zmniejszy się zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny. Nie zostaniesz wtedy na lodzie, a dotychczasowe starania nie pójdą na marne, bo będziesz posiadać asa w rękawie w postaci drugiego kierunku studiów.
Kilka sposobów, jak z sukcesem ukończyć dwa kierunki studiów jednocześnie
Jeśli chcesz studiować dwa kierunki jednocześnie, niezmiernie ważne jest stworzenie planu działania. Istnieje kilka wartościowych sposobów, dzięki którym będzie to możliwe i nie przerośnie Twoich możliwości. Oto te najważniejsze!
Studia online jako sposób na studiowanie dwóch kierunków
Dzięki rozwojowi technologicznemu i ogromnym możliwościom, jakie daje nam dzisiaj Internet, masz możliwość połączenia tradycyjnego studiowania ze studiami online. Na taką formę nauczania decyduje się coraz większa liczba uczelni i dzięki niej, chcąc zdobyć dodatkowe wykształcenie, nie musisz pojawiać się na uczelni. Dzięki dedykowanej platformie nie tylko pozyskasz niezbędną wiedzę, ale nawet zaliczysz egzaminy!
Studia online to oszczędność czasu, wygoda i znacznie większe możliwości dla wszystkich tych osób, które wybierają drugi kierunek studiów. Co więcej, to rozwiązanie idealne w dobie pandemii koronawirusa, kiedy to kontakt z dużymi skupiskami ludzi (np. na uczelni) warto ograniczać do absolutnego minimum.
Przeczytaj także: jak wyglądają studia online.
Drugi zaoczny kierunek
Innym ciekawym sposobem na jednoczesne studiowanie dwóch kierunków jest wybór jednego z nich w formie zaocznej. W ten sposób ten pierwszy będzie przebiegał w klasycznej formie (od poniedziałku do piątku), zaś drugi – weekendowo. O wiele łatwiej będzie Ci w takiej sytuacji skupić się na różnych planach zajęć i rozdzielić naukę.
Oczywiście w takiej sytuacji musisz przygotować się na stosunkowo niewiele czasu wolnego i odpowiednio organizować sobie codzienne życie. Tak, aby z jednej strony znaleźć czas na naukę, a z drugiej odpoczynek, który będzie miał duży wpływ na osiągane przez Ciebie wyniki.
Przeanalizuj plany poprzednich roczników i upewnij się, że jest możliwe połączenie obu kierunków
W przypadku studentów, decydujących się na drugi kierunek studiów, kluczowe jest planowanie. Warto przede wszystkim cofnąć się o kilka lat wstecz i dokładnie przeanalizować plany zajęć poprzednich roczników. W ten sposób sprawdzisz, czy możliwe będzie połączenie dwóch kierunków i dostosowanie planu w taki sposób, aby np. zajęcia nie nachodziły na siebie.
Niestety, czasami okaże się to niemożliwe – wtedy o wiele lepiej zdecydować się na studia online lub zaoczne.
Indywidualny tok studiów
Uczelnie bardzo często wychodzą naprzeciw potrzebom najbardziej ambitnych uczniów, umożliwiając im indywidualną organizację studiów. Dzięki temu możesz dopasować rozkład zajęć do własnych potrzeb i ustalić je w taki sposób, aby pojawiać się na większości z nich w dogodnych dla siebie porach.
Warto również przeprowadzić indywidualne rozmowy z poszczególnymi wykładowcami i dowiedzieć się, czy będą oni w stanie np. przymknąć oko na kilka nieobecności więcej. W większości przypadków nie będzie to problemem, a Ty zyskasz możliwość swobodnego zaliczania kolejnych egzaminów na dwóch kierunkach studiów.
Rozpoczęcie drugich studiów w trakcie pierwszych
Czasami opłacalna jest cierpliwość, dlatego zanim zdecydujesz się na jednoczesne rozpoczęcie nauki na dwóch kierunkach, ukończ pierwszy rok studiów na jednym z nich. Dzięki temu dasz sobie czas na to, by poznać swoje możliwości i dowiesz się, jak bardzo wymagający jest pierwszy kierunek.
Być może okaże się on dla Ciebie na tyle mało wymagający, że poczujesz się na siłach, by rozpocząć studiowanie na drugim kierunku.
Bądź wytrwały i nie zniechęcaj się, jeśli coś się nie uda!
Niezależnie od tego, co się wydarzy i jakie decyzje podejmiesz, pamiętaj o tym, że fundamentami Twojego ostatecznego sukcesu będą wytrwałość i niezłomność w dążeniu do celu. Nie zapominaj o odpowiednim planowaniu, koncentracji i pozytywnym myśleniu – dzięki temu nawet w najtrudniejszych momentach znajdziesz w sobie odpowiednio dużo siły, aby zaliczać kolejne egzaminy.
Mamy nadzieję, że powyższe porady ułatwiły Ci znalezienie odpowiedzi na pytanie "jak studiować dwa kierunki jednocześnie?". Jest to oczywiście możliwe, dlatego też chcąc zwiększyć swoje szanse na zaistnienie na rynku pracy i realizację marzeń – warto podjąć ryzyko! Przy dwóch aktywnych statusach studenta, możliwe jest otrzymanie 50% zniżki, co jest sporą korzyścią finansową. To chętnie wybierana opcja – np. przy konfiguracji studia magisterskie i podyplomowe MBA albo psychologia i przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco