Nauka w domu: Jak uczyć się zdalnie? Wskazówki na efektywną naukę przez internet!

Nauka zdalna to doświadczenie setek tysięcy uczniów i studentów, którzy w krótkim czasie musieli przystosować się do całkiem nowego trybu nauczania. Dla jednych taka zmiana wiązała się ze spadkiem produktywności, inni z kolei szybko znaleźli swój sposób na efektywną pracę własną. Jak więc uczyć się zdalnie? W czym tkwi sekret motywacji do systematycznej nauki?

Jak uczyć się zdalnie, by nauka była efektywna? Co jest potrzebne do zdalnego nauczania?

Nauka zdalna, która przyniesie prawdziwie pozytywne efekty, wymaga zastosowania kilku prostych kroków. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Nawet najlepszy plan na naukę zawiedzie, jeżeli nie wyrobisz w sobie nowej rutyny, przystosowanej do konkretnych warunków. Wkrocz w nową rzeczywistość z optymizmem - dzięki nauce zdalnej możesz odkryć w sobie wiele nowych talentów i umiejętności, np. do organizacji czy wyznaczania celów i ich realizacji.

Wiedzą o tym studenci Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, którzy z powodzeniem realizują program nauki na odległość od lat, osiągając przy tym imponujące wyniki. Żeby nauczyć się tej sztuki, zastosuj kilka wskazówek i zadań, które zgromadziliśmy poniżej, bo z pewnością okażą się dla ciebie cenne i motywujące.

Stwórz plan dnia

Dobrze skonstruowany plan pozwala wykorzystać każdą godzinę dnia, bez poczucia, że czas ucieka bezproduktywnie. Po pierwsze w planie powinny znaleźć się zadania obowiązkowe - godziny zajęć, czas na wykonanie prac domowych, prezentacji czy referatów oraz godziny przewidziane na naukę. Nie możesz jednak zapominać o czasie wolnym - np. rozrywkach, spacerze czy rozmowach z przyjaciółmi. Bardzo ważne jest zrozumienie balansu między pracą a odpoczynkiem. Staraj się też nie omijać zaplanowanych aktywności, bez ważnej przyczyny. Twórz realistyczne plany, czyli takie, które jesteś w stanie wypełnić bez ogromnego wysiłku. Jeżeli twoje zaplanowane aktywności będą trudne do wypełnienia lub nieosiągalne to szybko zniechęcisz się do organizacji czasu w ten sposób.

Przygotuj miejsce pracy

To bardzo ważne, by mieć jedno, stałe miejsce przeznaczone do pracy. To może być odpowiednio oświetlone biurko. Postaraj się, by nie stało na nim zbyt wiele rozpraszających rzeczy. Uporządkowana przestrzeń pomoże ci szybko osiągnąć skupienie. Miej przy sobie jedynie niezbędne książki i papier do notatek, możesz również zabrać ze sobą kubek kawy czy herbaty. Postaraj się, żeby przestrzeń pracy nie była jednocześnie przestrzenią do rozrywki. W dobie nauki zdalnej powinniśmy je oddzielać, tak, żeby umysł nie zmęczył się przebywaniem ciągle w tym samym miejscu, bo to skutkuje zniechęceniem i obniżonym nastrojem.

Rób przerwy podczas nauki

Przerwy są bardzo ważne i powinny być często stosowane w czasie nauki, bo to zwiększa jej efektywność. W czasie przerw staraj się zjeść posiłek, wypić szklankę wody, w miarę możliwości wyjść na zewnątrz, by pooddychać świeżym powietrzem lub po prostu przewietrz pokój. Możesz również wykonać kilka rozciągających ćwiczeń fizycznych, szczególnie takich, które rozluźniają kark i kręgosłup.

Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu

Odżywianie ma bardzo duże znaczenie dla procesu przyswajania wiedzy. Najlepsze produkty, jakie możesz wybrać to:

• warzywa i owoce
  • orzechy
  • pestki dyni
  • pestki słonecznika

Nie zapominaj też o odpowiednim nawodnieniu - zamiast napojów energetycznych, wybierz wodę lub świeżo wyciskane soki z owoców. Przygotuj sobie zdrowe przekąski na czas zajęć zdalnych, niech nie będą to jednak słodycze - te dodają energii tylko przez chwilę, za to długofalowo prowadzą do rozproszenia i trudności w koncentracji.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w dobie zdalnej nauki. Sport dostarcza endorfin, które poprawiają nastrój i dodają motywacji, dlatego codzienna dawka sportowych aktywności będzie miała długofalowe pozytywne skutki. Zacznij od prostych rzeczy - długiego spaceru czy zestawu ćwiczeń wykonywanego w domu. Możesz również jeździć na rowerze czy spróbować swoich sił w bieganiu. To wszystko sprawi, że nie stracisz kondycji, a wręcz przeciwnie poprawisz swoje zdrowie, zdolności do zapamiętywania i skupienia.

Czy nauczanie zdalne jest lepsze od stacjonarnego?

Który model nauczania jest lepszy, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji uczniów i studentów. Dla niektórych studentów nauczanie zdalne może być bardziej korzystne, ponieważ daje im większą elastyczność i dostępność. Dla innych nauczanie stacjonarne może być bardziej korzystne, ponieważ zapewnia im osobiste kontakty i wsparcie nauczyciela bądź wykładowcy. Ważne jest, aby mieć możliwość wyboru modelu nauczania, który najlepiej odpowiada potrzebom.