Jak wybrać zawód? 4 kroki, które pomogą Ci wybrać odpowiednią karierę zawodową, żeby później nie żałować?

Jak zdecydować się na zawód? Przede wszystkim poznaj samego siebie!

Młodzi ludzie często nie są świadomi swoich mocnych i słabych stron. Wynika to z faktu, że wciąż się rozwijają i dopiero poznają siebie, swoje zainteresowania oraz możliwości. Dlatego tak ważne jest, aby okres nauki szkolnej maksymalnie wykorzystać, by sprawdzić się w różnych dziedzinach i dyscyplinach. W tym celu można na przykład zapisać się na dodatkowe zajęcia lub kursy, ciekawą alternatywą będą także wolontariaty oraz praktyki i staże. Każda taka aktywność pozwoli młodej osobie zdobyć nowe doświadczenie i przekonać się, czy wybrana forma współpracy będzie dla niej atrakcyjna.
Warto również aktywnie rozwijać swoje dotychczasowe zainteresowania, ponieważ z czasem mogą się one przekształcić w wartościowe kompetencje zawodowe. Być może okaże się, że to co cię interesuje to marketing lub zarządzanie, albo pasją będzie nauczanie - wtedy łatwiej będzie Ci wybrać pracę, która nie będzie jedynie źródłem zarobku, ale też przyjemnością!

Zastanów się, jaki tryb i rodzaj pracy będzie dla Ciebie odpowiedni

Współczesny rynek pracy oferuje młodym ludziom wiele różnych interesujących możliwości rozwoju zawodowego. Szukając idealnego środowiska pracy, można wybierać pomiędzy takimi kategoriami jak:

• praca fizyczna,
  • praca umysłowa,
  • praca w zespole,
  • freelancer,
  • prowadzenie własnej firmy,
  • praca w korporacji,
  • zarządzanie zespołem,
  • kadra managerska wyższego szczebla.

Każda z przedstawionych możliwości będzie się wiązać z innym zakresem odpowiedzialności oraz oczekiwanej wiedzy i kompetencji.
Co ważne zastanawiając się nad wyborem kariery zawodowej, warto także ustalić, czy dana preferujesz bardziej pracę stacjonarną, zdalną, czy też może pracę mobilną, czyli taką, która będzie wymagała częstego podróżowania. Dzięki pandemii łatwiej jest określić to, co sprawia ci większą przyjemność. Miałeś okazję poznać naukę stacjonarną oraz zdalną - podobnie będzie wyglądać praca. Będzie wymagać od ciebie zaangażowania, samozaparcia i uczciwości.
Gdy już zawęzisz zakres swoich poszukiwań, powinieneś wstępnie rozeznać się na rynku pracy i sprawdzić, w jaki sposób może osiągnąć swój cel. Przeglądając aktualne oferty pracy oraz weryfikując zapotrzebowanie rynkowe, dowiesz się, jakie kroki będziesz musiał podjąć, żeby zdobyć wymarzone stanowisko pracy lub otworzyć własną firmę. Być może będzie to związane ze studiami - wtedy kolejnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej uczelni, która przybliży Cię do zawodowego celu.

Skonsultuj się z doradcą zawodowym

W czym może mi pomóc doradca zawodowy? Doradca zawodowy nie tylko trafnie wskaże, jakie są twoje mocne strony, ale także pomoże w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery. Możliwe, że już w szkole średniej miałeś do czynienia ze spotkaniem z doradcą. W niektórych liceach czy technikach organizowane są takie spotkania, by właśnie zachęcić młodych ludzi do szukania swojej drogi.

Jeśli masz trudność, by znaleźć dla siebie właściwą niszę na rynku pracy lub, gdy wahasz się pomiędzy dwiema możliwościami, to możesz skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy zawodowego. Tym bardziej że współczesny rynek pracy jest bardzo dynamiczny i szybko się zmienia, co sprawia, że młodzi ludzie nie zawsze wiedzą, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnych branż.

Nie bój się próbować

W poszukiwaniu swojej ścieżki kariery zawodowej najważniejsza jest otwartość na nowe doświadczenia i elastyczność. Dlaczego to ważne? Ponieważ może się okazać, że kilka razy zmienisz pracę, zanim znajdziesz optymalne dla siebie stanowisko. Dlatego, nawet gdy pojawią się niepowodzenia, to nie należy się zniechęcać. Każda próba wzbogaci cię o nowe kompetencje potrzebne, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

Kim warto zostać?

Wybór odpowiedniej kariery zawodowej to skomplikowany proces, tym bardziej że taka decyzja będzie rzutowała na całe przyszłe życie młodej osoby. Jednak znalezienie satysfakcjonującej pracy jest kluczowe dla osiągnięcia spełniania w życiu zawodowym i osobistym, dlatego warto poświęcić więcej czasu i energii na ten cel.