Czytaj Bloga.
Jak wybrać odpowiednią uczelnię wyższą? Sprawdź najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Lokalizacja uczelni. Czy to nadal decydujący czynnik?
Żeby zrozumieć, na czym polega studenckie życie, według niektórych trzeba go doświadczyć samemu. Dla osób, które chcą poświęcić się wyłącznie studiowaniu stacjonarnemu, nie ma w wielu przypadkach lepszej drogi, niż wybór uczelni w jednym z większych miast wojewódzkich.
Decydując się na konkretną szkołę wyższą i studia stacjonarne, warto odpowiedzieć sobie na pytanie odnośnie oczekiwań wobec przyszłego miejsca zamieszkania. Czy ważna będzie duża ilość restauracji i barów? Czy istotny będzie fakt, w jaki sposób i w jakiej lokalizacji będą organizowane juwenalia? Może jednak kluczowy jest dostęp do muzeów i instytucji kultury? Dla każdego istotne będą inne czynniki i każdy będzie chciał chłonąć z życia studenckiego na swój sposób, przed wyborem uczelni idealnej warto jednak zapoznać pokrótce z możliwościami, jakie dają poszczególne miasta.
Jednak dziś lokalizacja uczelni to nie jest czynnik, który powinien decydować o tym, na jakie studia warto się wybrać. Wręcz przeciwnie! Możliwość studiowania na odległość sprawiła, że mieszkając na jednym końcu Polski, jak choćby Gdańsk czy Szczecin, nie trzeba zamykać się na uczelnie np. w Krakowie, Tarnowie czy Nowym Sączu. Oprócz tego są placówki, jak chociażby Uniwersytet Wirtualnej Edukacji, które zapewniają 100% możliwość uczenia się na odległość i to z dowolnego miejsca na ziemi. Nie musisz więc się ograniczać - możesz zyskać kształcenia siedząc na plaży, będąc za granicą, pracując czy po prostu wychowując dzieci. Znajdziesz czas na wszystko i dowiesz się, jak zarządzać swoim czasem.
Oferta edukacyjna, czyli sprawdź, co możesz studiować
Oferta edukacyjna jest oczywiście czynnikiem, który jest kluczowy jeśli chodzi o wybór przyszłej uczelni. Warto jednak zwracać uwagę nie tylko na same kierunki studiów, ale także na specjalizacje, które znacznie się różnią między poszczególnymi szkołami wyższymi. To dodatkowo doskonała opcja, aby zyskać mocno specjalistyczną wiedzę. Przykładowo, na kierunku psychologia na jednej z uczelni studenci mogą mieć do wyboru wyłącznie psychologię kliniczną, w innym natomiast mają możliwość poszerzenia wiedzy o psychologię organizacji czy neuropsychologię. Wybór odpowiedniej specjalizacji warunkuje przyszłą karierę i pośrednio determinuje życie zawodowe.
Podejście do nauczania, czyli w jaki sposób na uczelni jest przekazywana wiedza
Wiele uczelni, pomimo iż mogą się poszczycić doświadczoną kadrą, renomą i mnogością kierunków, nie przykłada zbyt dużej wagi do szlifowania umiejętności praktycznych. A w dzisiejszych czasach to postawa. Przed wyborem uczelni, warto się więc zapoznać nie tylko z planem zajęć, który da ogólny pogląd na przedmioty realizowane w toku kształcenia, ale także z ofertą:
- praktyk zawodowych,
- staży,
- wyjazdów służących nabywaniu nowych umiejętności,
- kół naukowych.
Dodatkowo dobra uczelnia to taka, która realizuje program nauczania w oparciu m.in. o prace projektowe. Pozwala to zyskać nowe umiejętności, daje dostęp do narzędzi przydatnych w zawodzie. Co wyróżnia UWE? Możliwość studiowania dokładnie tego, co jest niezbędne na rynku pracy.
Sposób kształcenia na uczelni
Do niedawna nikt nie wyobrażał sobie studiów prowadzonych online. Czasy się jednak zmieniły i zarówno prowadzący, jak i studenci docenili możliwości, jakie daje prowadzenie zajęć w trybie zdalnym. Wybierając ścieżkę kariery, warto się jednak zorientować, czy preferowana uczelnia stwarza możliwość realizacji całości lub części przedmiotów za pośrednictwem Internetu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują połączyć studiowanie z pracą, pozwala bowiem na dużo większą elastyczność niż w przypadku zajęć stacjonarnych.
Możliwość integracji z innymi studentami
Studia to doskonały czas na zacieśnianie przyjaźni i zawieranie nowych znajomości. Będąc jednak nowicjuszem i dopiero poznając nowe miasto, zdobywanie kolegów i koleżanek może się okazać naprawdę problematyczne. Z pomocą może przyjść uczelnia, dlatego przed dokonaniem wyboru warto się zapoznać z ofertą zajęć dodatkowych i kół naukowych, które stanowią doskonałą okazję do poznania nowych osób i zbudowania trwałych więzi. Część szkół wyższych organizuje ponadto wyjazdy integracyjne i imprezy tematyczne, które pozwalają studentom pierwszego roku poznać się i spędzić wspólnie czas.
Szansa na pracę po ukończeniu studiów
Studia są momentem decydującym w karierze wielu młodych ludzi, w wielu przypadkach determinują bowiem przyszłą ścieżkę zawodową. Wybierając odpowiednią uczelnię, warto zwrócić uwagę na to, jakie możliwości rozwoju stwarza studentom i jak absolwenci są postrzegani na rynku pracy. Targi pracy, pomoc w poszukiwaniu praktyk czy umowy podpisane z dużymi koncernami i firmami to tylko niektóre z rozwiązań, które stosują szkoły wyższe, aby ułatwić studentom odnalezienie satysfakcjonującego i dobrze płatnego zajęcia.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco