Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Jak wybrać uczelnię wyższą na studia

Nadszedł czas, w którym absolwenci liceów i nie tylko, podejmują decyzje dotyczące dalszego kształcenia na uczelniach wyższych i policealnych. Wybór studiów nie jest prostą sprawą, a procesy rekrutacyjne potrafią przysporzyć kandydatom mnóstwo stresu i niepewności. Jakimi wskazówkami najlepiej kierować się podczas wyboru przyszłej uczelni? Na co najlepiej zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka kryteriów wyboru szkół dla przyszłych studentów – sprawdź!

Wstępna lista uczelni

Kolejny, i zarazem ostatni etap edukacji to dla wielu najważniejszy okres w życiu – to właśnie uczelnie wyższe kształcą przyszłych inżynierów, doktorów czy magistrów. Wybierając studia, warto zatem zrobić research i przejrzeć oferty uczelni wyższych w Polsce – to z pewnością będzie pomocne przy podjęciu życiowej decyzji.

Polskie szkolnictwo wyższe jest bogate w naprawdę wiele kierunków, związanych z odmiennymi branżami. Choć na rynku pracy w kraju i za granicą nie brakuje ofert, to przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zorientować się również w tej kwestii. Pojawiają się bowiem nowsze kierunki, które w niedalekiej przyszłości mogą przodować na rynku światowym. Należy jednak pamiętać, że zarówno technologia, jak i zapotrzebowania klientów dynamicznie się zmieniają, wobec tego za kilka lat lista najbardziej cenionych zawodów może ulec zmianie.

Jak wybrać uczelnię wyższą

Czym najczęściej kierują się potencjalni przyszli studenci podczas procesu rekrutacji? Niewątpliwie, jednym z najważniejszych priorytetów jest jakość kształcenia. W Polsce system kształcenia stoi na wysokim poziomie, lecz nie wszystkie uczelnie są wysoko cenione na rynku pracy.     

Uniwersytet Wirtualnej Edukacji stworzył specjalną listę najpopularniejszych kierunków w formie RealTime Online, dzięki czemu studenci mogą dokonać selekcji i wybrać tę drogę, która według nich jest najlepsza.

Dostępność wybranego kierunku

Większość uczniów wybiera swoją dalszą drogę edukacyjną już na początku szkół ponadpodstawowych. Niezależnie od tego, czy przyszły student wybrał konkretny kierunek z zamiłowania już dużo wcześniej, czy dopiero szuka swojej drogi – przed wyborem szkoły wyższej należy sprawdzić, czy uczelnia ta oferuje kształcenie w interesującym nas kierunku.
Co roku, władze uniwersyteckie otwierają coraz ciekawsze i nowsze kierunki kształcenia, podążając za tym, co w danym momencie jest na rynku pracy wyczekiwane. Wiadomą rzeczą jest jednak fakt, że dana uczelnia nie jest w stanie zaoferować studentom wszelkich istniejących kierunków. Wówczas, warto skorzystać ze strony internetowej uczelni pierwszego wyboru i sprawdzić, czy został on na niej utworzony.

Tryb studiów

Jednym z etapów rekrutacji na uczelniach wyższych jest określenie trybu studiowania – kandydat ma obowiązek zaznaczyć w swoim podaniu, który tryb nauczania odpowiada mu najbardziej – stacjonarny lub niestacjonarny. Wbrew pozorom, jest to bardzo przydatna opcja, ułatwiająca zorganizowanie własnego czasu studentom.

Jeżeli przyszły student zamierza pracować poza godzinami studiów, warto przemyśleć wybór trybu niestacjonarnego (wówczas zajęcia na większości uczelni odbywają się w weekendy). Ta opcja jest również jak najbardziej korzystna w przypadku, gdy kandydat podjął już studia na innym kierunku i postanowił kształcić się na dwóch kierunkach naraz.

Lokalizacja

Studiowanie zazwyczaj wiąże się z samodzielnością i dorosłością – większość przyszłych studentów opuszcza rodzinne domy, by podjąć naukę w innym miejscu. Dla osób mieszkających w większych miastach, lokalizacja nie gra aż tak istotnej roli. Dlaczego? Większe miasta zazwyczaj posiadają szeroki wachlarz możliwości w postaci wielu uczelni w różnych częściach miasta. Warto jednak wspomnieć, że duży odsetek studentów nie studiuje w rodzinnym mieście – większość z nich wyjeżdża nawet na drugi koniec Polski, by podjąć naukę na wymarzonym kierunku.

Wybór uczelni wyższej

Z pewnością lokalizacja nie jest najważniejszym kryterium, decydującym o wyborze uczelni – jeżeli jednak student posiada komfort wyboru dwóch lub więcej uczelni oddalonych od miejsca zamieszkania w większym dystansie, może być ona jednym z priorytetów. Który młody i początkujący student nie chciałby mieć rodziny jak najbliżej siebie? Uwierzcie – po jakimś czasie z pewnością zacznie ich Wam odrobinę brakować.

Porównaj program studiów na wybranych uczelniach

Wiele uczelni w Polsce oferuje bardzo podobny szereg kierunków dla studentów – warto jednak podkreślić, że wbrew pozorom, mogą się one różnić nie tylko końcową specjalnością, ale również i programem kształcenia w danej dziedzinie.

Przede wszystkim, zwróć uwagę na tytuł, jaki pojawi się na Twoim dyplomie po ukończeniu studiów. Choć kierunki na różnych uczelniach mogą nazywać się tak samo, a system kształcenia może być uderzająco podobny – końcowa specjalizacja może okazać się zupełnie inna w obu szkołach wyższych.

Opinie i rankingi uczelni

Karierę zawodową budujemy latami, a własny wizerunek kreowany jest poprzez ciężką pracę – nic więc dziwnego, że studenci chcą podjąć jak najlepiej przemyślaną decyzję. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju potwierdzenia wysokiej jakości kształcenia na danych uczelniach. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji posiada kierunki akredytowane przez Polską Komisję Akredytacyjną – to duży atut, pozwalający studentom zaufać i powierzyć swoją przyszłość zawodową w ręce UWE.

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube