Czytaj Bloga.
Jak wyglądają praktyki na studiach? Wszystko, co musisz wiedzieć
Na pewnym etapie studenckiej drogi, każdy będzie musiał zmierzyć się z kwestią praktyk studenckich. Choć wielu studentów jest bardzo pogubionych w tym temacie i odwlekają moment zainteresowania się praktykami do ostatniej chwili, wystarczy garść najpotrzebniejszych informacji i okaże się, że strach ma tylko wielkie oczy.
Czy praktyki na studiach są obowiązkowe?
Pierwsze pytanie, które często zadają sobie studenci to, czy muszą iść na praktyki. Otóż tak, praktyki na studiach są obowiązkowe. I to na każdym typie studiów - licencjackich, inżynierskich i jednolitych magisterskich. Ze względu na programy studiów i długość ich trwania mogą występować drobne różnice dotyczące czasu, jaki praktyki powinny zająć i roku, na którym się je odbywa. Pewne jest jednak to, że żadnego studenta one nie ominą.
Istnieje jednak sytuacja, w której dotychczasowa lub obecna praca może być zaliczona jako praktyki i wówczas nie ma potrzeby ich dodatkowego odbywania. Żeby jednak móc starać się o zaliczenie pracy jako praktyk, musi ona być związana z programem studiów - oznacza to, że pracując, np. w gastronomii i studiując budowę maszyn, i tak będziesz musiał iść na praktyki. Wyjątkiem od zaliczania pracy jako praktyki są też studia medyczne, psychologiczne, prawnicze - ze względu na ich specyfikę nie ma możliwości pominięcia praktyk.
Korzyści płynące z praktyk studenckich
Mimo że studenci często podchodzą z dużą rezerwą wobec tematu praktyk i uważają je za niezbyt potrzebne, w rzeczywistości są one bardzo wartościowe i zapewniają szereg korzyści. Jakich?
- Weryfikują zainteresowania - dzięki praktykom studenci mają możliwość zweryfikowania, czy tak sobie wyobrażali swoją dalszą karierę. Stanowią także swego rodzaju sygnał alarmowy - jeśli okaże się, że praca, którą student wykonuje na praktykach, jest dla niego zupełnie nieinteresująca, może to być znak, że warto rozważyć zmianę ścieżki. To także okazja, by sprawdzić, czy firma, którą dotąd mieliśmy za ciekawą lub godną uwagi, rzeczywiście traktuje pracowników w sposób taki, w jaki sami chcielibyśmy być potraktowani.
- Szansa na sprawdzenie wiedzy teoretycznej w praktyce - jeszcze na etapie studiów możesz zweryfikować, czy to, czego uczysz się na studiach, rzeczywiście ma szansę przydać się w przyszłości. To pierwsza okazja, by sprawdzić siebie w danym zawodzie!
- Praktyki budują sieć kontaktów - udowodniono, że w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych czynników przy poszukiwaniu pracy jest posiadanie sieci kontaktów, czyli grupy ludzi w różnych branżach i zawodach, która może w razie czego pomóc czy polecić przyszłego pracownika. Praktyki umożliwiają stworzenie pierwszych kontaktów biznesowych, a co za tym idzie, mogą ułatwić znalezienie zajęcia w przyszłości.
- Pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe - większość studentów na etapie odbywania praktyk, ma za sobą doświadczenia zawodowe w gastronomii, handlu i obsłudze klienta. Albo w ogóle go nie ma, bo dotychczas poświęcali się w całości nauce. Nie każdy wybiera studia online, które dają możliwość łączenia pracy i studiów w tym samym czasie. Szansę na zdobycie doświadczenia dają właśnie praktyki. A już zwłaszcza te, które są stricte związane z kierunkiem studiów i pozwalają się rozwijać zawodowo.
- Wzbogacają CV - przyszły pracodawca z pewnością spojrzy dużo przychylniejszym okiem, jeśli w CV kandydata do pracy znajdą się praktyki zgodne z kierunkiem studiów. Równie przydatne mogą być referencje wydane przez pracodawcę czy przydzielonego opiekuna praktyk.
Czy praktyki realnie pomagają znaleźć pracę?
Oczywiście, że tak! Przede wszystkim, praktyki ośmielają studentów, uczą odpowiedzialności i pomagają oswoić się im z rynkiem pracy. Dzięki praktykom nabierają oni cennych doświadczeń zawodowych i poznają ludzi, na których pomoc być może będą mogli liczyć w przyszłości. Wielu studentów, którzy rozpoczęli praktyki w danej firmie i sprawdzili się na przypisanym stanowisku, może później liczyć na zatrudnienie na cały lub niepełny etat, a nawet na bycie uwzględnianym w przyszłych rekrutacjach, jeśli oczywiście praktykant wyrazi na to zgodę. Pozytywna opinia i referencje opiekuna praktyk także pomagają w znalezieniu stanowiska.
Biuro karier - pomoc w organizacji praktyk studenckich
Jeśli student nie ma pomysłu, w jakim miejscu mógłby odbyć praktyki i nie wie jak się zabrać za jego szukanie, z pomocą przychodzi Biuro Karier, rezydujące na każdej uczelni. Do głównych zadań biura należy koordynacja praktyk obowiązkowych i nieobowiązkowych, co w praktyce oznacza, że pełni rolę łącznika pomiędzy studentem a miejscem odbywania praktyk, co więcej, pomaga w wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Biuro Karier stanowi także doskonałe źródło informacji na temat praktyk, gromadząc dane każdego wydziału, a następnie udostępniając je na swojej stronie internetowej. Jednym z pracowników biura jest Opiekun praktyk, czyli osoba, do której można się zwrócić w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.
Czy warto uczestniczyć w praktykach na studiach? Zdecydowanie! To lepsza opcja niż załatwienie sobie wpisu do dziennika praktyk przez znajomego, który prowadzi firmę. Praktyki to często pierwsza okazja, by zdobyć realne doświadczenie oraz podszkolić swoje umiejętności. To chwila, by przyswoić sobie nowe informacje, zyskać wiedzę oraz praktykę, która będzie procentować w przyszłości.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco