Czytaj Bloga.
Jak znaleźć hobby podczas studiów?
W trakcie studiowania, zwłaszcza dziennego, może wydawać Ci się niemożliwym to, aby znaleźć dodatkowo czas na hobby. Nic bardziej mylnego! Przy dobrej organizacji czasu jesteś w stanie pogodzić studiowanie z życiem prywatnym i rozwijaniem swoich zainteresowań. Jak zatem w ogóle znaleźć pomysł na hobby? Gdzie szukać inspiracji? Podpowiadamy!
Hobby podczas studiów – od czego zacząć?
Najważniejsze w szukaniu hobby jest… znalezienie siebie. I nie, to nie jest wyświechtany frazes! Jeśli wiesz, co lubisz, jaki obszar znajduje się w kręgu Twoich zainteresowań, przy których aktywnościach czujesz dreszcz podekscytowania, to jest to dla Ciebie niezwykle istotna wskazówka.
Może jest coś, czego chcesz spróbować od dawna, ale czas leci, a ty odkładasz to na „później”? Studia to dobry czas, aby przetestować różne możliwości.
Zastanów się nad tym, jaki masz temperament, czy lubisz spędzać większość czasu z ludźmi, czy w samotności, wolisz przebywać na łonie natury, a może cenisz sobie miejski gwar? Potrzebujesz w życiu więcej aktywności, które będą pobudzać Cię do działania, czy raczej szukasz spokoju?
Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, będzie Ci łatwiej znaleźć hobby, które odpowiada na Twoje aktualne potrzeby.
Jak znaleźć czas na hobby podczas studiów?
Drugim wyzwaniem, gdy znajdziesz już pomysł na hobby, jest dobra organizacja czasu. To pomoże Ci realizować swoje zainteresowania podczas studiów. Jak zadbać o ten aspekt?
- Przede wszystkim ustalaj priorytety. Pamiętaj, aby czas na hobby traktować jako jeden z nich. W końcu to ten obszar, który pomoże Ci odpocząć i wniesie radość do Twojego życia.
Staraj się jednak planować realistycznie – jeśli w danym tygodniu masz dużo nauki, np. przed sesją, zaplanuj na hobby taką ilość czasu, która pozwoli Ci pogodzić obie aktywności (np. 2 godziny w tygodniu).
- Pomocne w organizacji czasu na studiach będzie również dzielenie materiału do nauki na partie i wyznaczanie określonego czasu, w którym się uczysz. Dzięki temu zyskasz większą kontrolę nad swoim procesem nauki, a to pozwoli Ci lepiej zarządzać czasem i priorytetami.
Dlaczego warto wykorzystać studia na rozwój swojego hobby?
Studia to idealny czas na rozwój swojego hobby. Masz nieograniczone możliwości w testowaniu różnych propozycji, a dodatkowo możesz korzystać z tego, co oferuje uczelnia, czy zainspirować się zainteresowaniami kolegów z uczelni.
To czas, który możesz maksymalnie wykorzystać na poznawanie siebie. Pamiętaj, że hobby możesz testować i zmieniać. Szukaj do momentu, gdy znajdziesz swoją prawdziwą zajawkę!
Hobby podczas studiów – co możesz robić? Praktyczna lista
Jakie hobby możesz rozwijać podczas studiów? Każde, o którym pomyślisz! Oto propozycje różnych hobby.
Manualne:
- haftowanie,
- szycie ubrań,
- tworzenie biżuterii,
- malowanie,
- rysunek,
- makijaż,
- rękodzieło (np. tworzenie makram),
- majsterkowanie,
- szydełkowanie,
- układanie puzzli,
- gra na gitarze.
Aktywne:
- budżetowe podróże,
- wolontariat,
- chodzenie na koncerty/festiwale,
- angażowanie się w działanie organizacji na uczelni lub w Twoim mieście,
- DJ-owanie,
- improwizacja lub aktorstwo,
- gry miejskie.
Blisko natury:
- spacery po lesie,
- ziołolecznictwo,
- wyjazdy w góry,
- pielęgnacja roślin domowych/doniczkowych,
- wędkarstwo.
Sportowe:
- treningi siłowe,
- bieganie,
- pływanie,
- joga,
- pilates,
- taniec,
- gry zespołowe,
- tenis ziemny,
- pole dance,
- golf,
- sztuki walki,
- szermierka.
Umysłowe:
- rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku,
- gry planszowe,
- szachy,
- udział w debatach/dyskusjach,
- czytanie książek,
- nauka języków.
Jak widzisz, propozycji jest wiele, a to tylko część z nich. Możesz również zainteresować się mniej typowym hobby, jak cosplay, carving, kaligrafia czy geocaching. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia i chęci!
Czy kierunek studiów może być Twoim hobby?
Tak, ale warto się rozwijać poza samymi studiami, biorąc udział np. w kołach naukowych czy dodatkowych projektach.
Studia jednak z reguły są obowiązkiem, a więc dobrze mieć od nich odskocznię, np. w postaci angażowania się w dodatkowe projekty, które pokrywają się z obszarem Twoich zainteresowań. Zyskasz możliwość poznania praktycznych aspektów, a przy okazji poznasz inne osoby, które są zainteresowane tym samym co Ty!
Możesz również szukać możliwości rozwoju hobby w swojej dziedzinie studiów poza uczelnią. Np. studiujesz psychologię? Sprawdź, czy na terenie Twojego miasta działają organizacje zrzeszające psychologów albo eventy czy konferencje branżowe.
Możesz również poszukać możliwości wolontariatu. Dzięki temu nie tylko rozwiniesz swoje zainteresowania w praktyce, ale także zdobędziesz nową wiedzę i kompetencje.
Czas studiów to okres, w którym budujesz swoją nową ścieżkę. To idealny moment do tego, aby testować i próbować różnych możliwości. Jeśli dane hobby przestanie Cię interesować, śmiało przetestuj kolejne. Pamiętaj przy tym, aby nie zaniedbywać czasu na jego realizację.
Czas na hobby jest równie istotny, co czas potrzebny do nauki na studia. Łącząc obie te aktywności, przy okazji zyskasz kolejną istotną umiejętność – zarządzanie sobą w czasie. Sprawdź, co sprawia Ci radość, i wykorzystaj czas na hobby podczas studiów!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość