

Czytaj Bloga.
Jak znaleźć praktyki i staże podczas studiów?

Praktyki to bardzo ważny element studiowania. To dzięki nim możesz się przekonać, jak w praktyce wygląda dziedzina, którą studiujesz. Dają okazję do tego, aby oswoić się ze środowiskiem zawodowym, a także poznać osoby, które już pracują w danej branży. To stwarza ogromne możliwości nie tylko do rozwoju własnych kompetencji, ale także poszerzenia horyzontów i weryfikacji, czy wybrana przez Ciebie dziedzina jest tym, co faktycznie chcesz robić!
Jak szukać praktyk podczas studiów? Czym różni się staż od praktyki? Sprawdź!
Praktyka i staż – czym się różnią?
Choć staż i praktyka bywają używane zamiennie, to są to zupełnie odmienne formy współpracy. Przede wszystkim praktyki mogą być współorganizowane przez uczelnię, która wówczas jest organem pośredniczącym i może być jedną ze stron umowy.
Praktyki studenckie są bezpłatne. Z kolei staż to forma współpracy, w której uczelnia nie pośredniczy. Student może samodzielnie nawiązać współpracę z danym pracodawcą. Staże z reguły są płatne. Inny jest również czas trwania – praktyki zwykle są ok. 1-3 miesięcy, natomiast staż może być nawet półroczny. Wszystko zależy od dokładnych ustaleń z pracodawcą.
Praktyki na studiach – czy warto?
Choć praktyki na studiach są bezpłatnie, to zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Na większości uczelni odbycie praktyk jest także jednym z warunków uzyskania zaliczenia wskazanego semestru. Warto jednak podejść do praktyk jak do elementu rozwoju edukacyjnego, a nie przedmiotu do zaliczenia. Dzięki takiej postawie możesz wiele wynieść z odbytych praktyk.
Przede wszystkim jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, że zweryfikujesz wybraną przez siebie dziedzinę w praktyce. Poznasz środowisko pracy i zdobędziesz możliwość porozmawiania z osobami doświadczonymi. To doskonała okazja, aby przekonać się, czy wybrany przez Ciebie kierunek jest tym, w czym chcesz się realizować.
Oprócz tego praktyki to dobry czas na to, aby zacząć budować swoją sieć kontaktów zawodowych. Przyda Ci się to po zakończeniu studiów, gdy będziesz szukać pierwszych ofert na rynku pracy. Dlatego warto świadomie podejść do praktyk na studiach i maksymalnie wykorzystać ich potencjał.
Gdzie szukać ofert praktyk i staży?
Jest wiele miejsc, w których możesz szukać praktyk i staży. Najpierw jednak pamiętaj o tym, aby przygotować się do tego procesu. Szukanie odpowiednich praktyk może być czasochłonne, dlatego zaplanuj to wcześniej.
Przede wszystkim zastanów się, w jakim dokładnie obszarze chcesz sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę? Czy są jakieś firmy, u których chcesz zdobywać doświadczenie?
Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, będzie Ci zdecydowanie łatwiej przeprowadzić selekcję w wyborze ofert. Im wcześniej zaplanujesz szukanie praktyk, tym lepiej dla Ciebie. Warto pomyśleć o tym już na początku roku akademickiego, gdyż niektóre branże mają wyznaczone konkretne miesiące lub kwartały, w których prowadzą intensywniejsze rekrutacje.
Gdzie zatem możesz szukać ofert?
- Targi pracy– to bardzo wartościowe wydarzenie. Na akademickich targach pracy pojawiają się firmy zainteresowane przyjęciem studentów na praktyki lub staże. W związku z tym warto brać udział w takich eventach i aktywnie porozmawiać z wystawcami.
Dzięki temu możesz zyskać propozycję rozmowy o praktykach lub stażu. Informacje o targach pracy znajdziesz m.in. na stronie swojej uczelni. Możesz również obserwować różne wydarzenia z tego obszaru np. w mediach społecznościowych. - Akademickie Biuro Karier– to również doskonałe źródło ofert i staży. Pracodawcy, którzy sami odzywają się do poszczególnych biur akademickich z ofertą praktyk, będą bardziej otwarci na studentów z tej właśnie uczelni. Dlatego warto obserwować ogłoszenia pojawiające się w Biurze Karier.
Oprócz tego zwykle w takich miejscach masz możliwość odbycia konsultacji z doradcą zawodowym, który wesprze Cię zarówno w zakresie przygotowania CV, jak i poznania swoich mocnych i słabych stron, a także obszarów, w których chcesz się rozwijać. Taka rozmowa może być niezwykle cenna przed podjęciem praktyk. - Media społecznościowe– ofert praktyk lub staży możesz szukać również na mediach społecznościowych. Dobrym źródłem jest LinkedIn, choć w niektórych branżach oferty możesz znaleźć także na grupach facebookowych.
Warto należeć do tych powiązanych z kierunkiem Twojego rozwoju zawodowego. Jeśli nie widzisz ciekawych ofert dla siebie, przygotuj wpis, w którym się przedstawisz i wyrazisz chęć podjęcia praktyk. Proaktywność jest wszędzie mile widziana, bez względu na charakter branży! - Bezpośrednio na stronach firm– oferty praktyk możesz znaleźć także, przeglądając bezpośrednio strony firm z branży lub profile tych działalności, które Ciebie interesują. Jeśli bardzo zależy Ci na praktykach w danej firmie, a nie widzisz takiej oferty, możesz napisać bezpośrednio. Pamiętaj o przygotowaniu CV. W tym przypadku pomocny okaże się także list motywacyjny.
Jeśli jesteś na etapie szukania praktyk, to warto również o tym rozmawiać. Być może ktoś z Twoich znajomych lub rodziny zna kogoś, kto mógłby polecić Cię na praktyki do danej firmy. Warto również rozglądać się za programami studenckimi i stażowymi oferowanymi np. przez organizacje niezależne od danej uczelni.
Praktyki i staże w trakcie studiów – jak ich szukać? Podsumowanie
Aby szukanie praktyk poszło sprawnie, zaplanuj wcześniej cały proces. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z rozmowy z doradcą zawodowym w Biurze Karier. Zapisz firmy, u których chcesz odbyć praktyki.
Zastanów się nad swoimi motywacjami oraz atutami. Zapisz listę miejsc i organizacji, w których możesz szukać ofert praktyk lub programów stażowych. I najważniejsze – nie poddawaj się w szukaniu najciekawszej oferty dla siebie. Powodzenia!

Aplikuj do UWE
Rekrutacja zamknięta. Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2025/2026 od 1 kwietnia 2025 roku.

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość