Jak zostać doradcą podatkowym?

Doradca podatkowy - kim jest?

Doradca podatkowy (inaczej radca podatkowy, doradca skarbowy, konsultant podatkowy) to zawód, który należy do profesji zaufania publicznego. Żeby zostać taką osobą, należy spełnić wymogi formalne oraz uzyskać wpis na listę. Czym konkretnie zajmują się doradcy podatkowi? Na czym polega doradztwo podatkowe? W czym może pomóc doradca podatkowy? Sprawdźmy!

Czym zajmuje się doradca podatkowy? Opis zawodu

Głównym zadaniem doradcy jest dawanie porad i opinii oraz wyjaśnianie kwestii związanych z podatkami. Poza tym zajmują się też: przygotowywaniem dokumentów, deklaracji czy zeznań o charakterze podatkowym; niezależnym audytem funkcji podatkowej; prowadzeniem ksiąg podatkowych czy ewidencji na rzecz podatników czy płatników; pełnieniem funkcji pełnomocnika osób, które mają postępowanie związane z podatkami, administracją publiczną lub kontrolą skarbową.

Jak zostać doradcą podatkowym - krok po kroku?

Nie każdy może wykonywać zawód doradcy podatkowego. Aby móc pracować w tej profesji trzeba spełnić wymagania, takie jak:

• posiadać pełną zdolność do czynności o charakterze prawnym,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • ukończyć szkołę wyższą,
  • zdać egzamin zawodowy, który składa się z części pisemnej i ustnej,
  • odbyć sześciomiesięczną praktykę zawodową w Polsce,
  • złożyć wniosek o uzyskanie wpisu na listę doradców zawodowych (maksymalnie trzy lata od momentu, gdy zdało się egzamin).

Studia wymagane dla zawodu doradca podatkowy

Studia, które najlepiej sprostają wymaganiom, jakie stawia przed sobą zawód doradcy podatkowego, to te w kierunkach prawo lub ekonomia. Można też zdecydować się na studia podyplomowe z doradztwa podatkowego, które najlepiej przygotowują do działania w tym obszarze. W trakcie zajęć studenci uczą się: analizy podatkowej, ewidencji podatkowej, przepisów prawa, zasad postępowania administracyjnego i egzekucyjnego oraz działania administracji finansowej.

Egzamin na doradcę podatkowego - jak wygląda?

Aby przystąpić do egzaminu, dana osoba musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych, korzystać z praw publicznych (nie być karana) i mieć wykształcenie wyższe – minimum licencjat.
Sam egzamin przeprowadzany jest przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Test pisemny składa się ze stu pytań i zadania otwartego. Część ustna polega na udzieleniu prawidłowych odpowiedzi na wylosowany zestaw, w którym znajduje się 10 pytań. Kandydat dostaje też 15 minut na przygotowanie odpowiedzi, które przedstawi przed sześcioosobową komisją.

Jak wygląda praktyka zawodowa doradcy podatkowego?

Praktyka zawodowa kandydatów na doradców podatkowych uregulowana jest rozporządzeniem ministra finansów z 5 października 2014 roku. Zgodnie z dokumentem, praktykę można odbyć u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego po uzyskaniu zgody danej jednostki lub po jej wyznaczeniu przez Krajową Radę Doradców Podatkowych. Praktyka odbywa się w wymiarze ośmiu godzin tygodniowo w terminie zaakceptowanym przez przewodniczącego KRDP.
Wniosek o odbycie praktyki zawodowej należy złożyć nie później niż dwa lata od złożenia dokumentów o zdanym egzaminie. Na równi z praktyką jest traktowane zatrudnienie danego kandydata m.in. na co najmniej sześć miesięcy w jednostce uprawnionej do doradztwa podatkowego, o ile wykonuje on odpowiednie obowiązki lub gdy przez rok pracuje w izbie administracji skarbowej, samorządowych służbach finansowych itp. Na równi z praktyką traktowane jest też wykonywanie przez minimum sześć miesięcy zawodu adwokata, radcy prawnego czy biegłego rewidenta.

Wymagania pracodawców na doradcę podatkowego

Poza wyżej wymienionymi wymaganiami dot. studiów czy egzaminów, pracodawcy szukają też osób, które są w stanie przedstawić znajomość prawa podatkowego, a ponadto są w stanie pracować pod presją czasu. Istotna jest też umiejętność rozmawiania z klientami czy panowania nad stresem. Większe szanse mają też osoby, które znają język obcy.

Ile zarabia doradca podatkowy?

Wynagrodzenie doradcy podatkowego zależy m.in. od doświadczenia, stażu pracy czy firmy, w jakiej jest zatrudniony. Osoby, które dopiero zaczynają pracę jako konsultant ds. podatków mogą liczyć na około 8 tys. złotych brutto. Z badania Hays Poland z 2019 roku wynika, że starszy konsultant ds. podatkowych może liczyć już na 12 tys. zł brutto. Najlepsi doradcy, którzy pracują na stanowiskach menadżerskich, mogą zarabiać 23-32 tys. zł brutto miesięcznie.