Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Jak zostać logistykiem? Jak wygląda praca i ile można zarobić?

Jak zostać logistykiem

Zawód logistyka jest niezwykle ważny w dzisiejszych czasach, ponieważ zapewnia właściwy przepływ towarów i surowców pomiędzy firmami. Aby zostać logistykiem, najczęściej wymagane jest uzyskanie wykształcenia wyższego, które może być zdobyte na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji. Studia mogą być związane z logistyką, zarządzaniem operacjami lub inną dziedziną związaną z biznesem.

Co robi logistyk na czym polega jego praca?

Praca logistyka polega na planowaniu, organizowaniu, koordynowaniu i kontrolowaniu przepływu towarów, informacji oraz ludzi w ramach łańcucha dostaw, czyli od producenta do ostatecznego odbiorcy. Głównym celem logistyki jest zapewnienie właściwego poziomu zapasów oraz terminowości dostaw, minimalizacja kosztów i optymalizacja procesów logistycznych. Konkretnie, zadania logistyka obejmują:

 • Analizę procesów logistycznych w firmie i proponowanie optymalizacji
 • Planowanie i koordynowanie transportu towarów
 • Zarządzanie magazynami i składowaniem towarów
 • Przeprowadzanie negocjacji z dostawcami i klientami
 • Monitorowanie przepływu informacji i towarów pomiędzy poszczególnymi etapami łańcucha dostaw
 • Realizacja zamówień oraz przygotowanie dokumentów i raportów dotyczących procesów logistycznych.

W praktyce, praca logistyka zależy od branży, w której działa. Logistyk w firmie produkcyjnej będzie miał do czynienia z zarządzaniem materiałami i surowcami, natomiast logistyk w firmie handlowej skupi się na dostarczaniu towarów do sklepów. Bez względu na branżę, logistyka pełni kluczową rolę w zapewnieniu płynnego i efektywnego funkcjonowania firmy.

Jak kierować swoją karierą, aby zostać profesjonalnym logistykiem?

 1. Wybierz odpowiednie wykształcenie: Kierunek logistyka na studiach lub technikum logistyczne to dobre punkty wyjścia. Można też zdobyć wykształcenie w innym kierunku, a następnie uzupełnić wiedzę z zakresu logistyki na specjalistycznych kursach.
 2. Zdobądź doświadczenie: Praktyka zawodowa, staże czy praca w magazynie są doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy i doświadczenia.
 3. Rozwijaj kompetencje: Ucz się zarządzania, analizy danych, zarządzania projektami i umiejętności komunikacji, gdyż są niezbędne w pracy logistyka.
 4. Uzyskaj certyfikaty: Certyfikaty zawodowe, takie jak APICS CPIM, mogą zwiększyć twoją wartość na rynku pracy.
 5. Wsparcie doświadczonych osób w pracy logistyka
 6. Ważne jest, aby otaczać się doświadczonymi specjalistami, którzy mogą przekazać wiedzę i pomóc w rozwoju kariery. Warto uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach branżowych, a także aktywnie uczestniczyć w sieciach zawodowych.

Wsparcie doświadczonych osób w pracy logistyka

Wsparcie doświadczonych osób w pracy logistyka może mieć różne formy i cele. Oto kilka sposobów, jakie mogą pomóc w rozwoju kariery logistyka:

 1. Mentoring - program mentoringowy pozwala na indywidualne wsparcie przez doświadczonych logistyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wskazówkami. Mogą one obejmować zarówno rozwój kompetencji miękkich, jak i technicznych.
 2. Szkolenia i kursy - regularne szkolenia i kursy pozwalają na poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie logistyki oraz na zapoznanie się z najnowszymi trendami i technologiami w branży.
 3. Spotkania branżowe i sieciowanie - udział w spotkaniach branżowych, targach, konferencjach i innych wydarzeniach pozwala na poznanie innych logistyków oraz na wymianę doświadczeń i poglądów na temat rozwoju branży.
 4. Staże i praktyki - staże i praktyki pozwalają na zdobycie praktycznego doświadczenia w różnych dziedzinach logistyki, od magazynowania i transportu po planowanie produkcji i dystrybucji.
 5. Dostęp do źródeł wiedzy - regularne śledzenie publikacji branżowych, takich jak czasopisma, raporty i badania, pozwala na poznanie najnowszych trendów i rozwiązań w dziedzinie logistyki, a także na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Wszystkie te formy wsparcia mogą pomóc doświadczonym logistykom w rozwijaniu swojej kariery, ale też pomóc w zdobyciu nowych umiejętności, poszerzeniu wiedzy oraz w nawiązaniu kontaktów w branży.

Ile zarabia logistyk?

Zarobki logistyka zależą od doświadczenia, specjalizacji, miejsca pracy i wielkości firmy. Początkujący logistyk może liczyć na zarobki rzędu 3 000 - 4 500 PLN brutto, natomiast doświadczony specjalista może zarabiać nawet 8 000 - 12 000 PLN brutto.

Gdzie nauczyć się kompetencji logistycznych?

Kompetencje logistyczne można zdobyć na studiach logistycznych, technikum logistycznym lub na specjalistycznych kursach i szkoleniach. Można również samodzielnie poszerzać wiedzę, czytając branżowe publikacje, uczestnicząc w webinarach i konferencjach.

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy logistyka?

Aby pracować jako logistyk, zazwyczaj wymagane jest ukończenie studiów wyższych lub specjalistycznych kursów w dziedzinie logistyki, zarządzania łańcuchem dostaw lub pokrewnych dziedzinach.

Nie ma jednego określonego kierunku studiów, którym trzeba się kierować, aby pracować jako logistyk. Zwykle, logistycy mają wykształcenie z zakresu zarządzania, inżynierii, ekonomii, transportu lub logistyki. Kursy, szkolenia i certyfikaty w dziedzinie mogą również zwiększyć szanse na zdobycie pracy w tym obszarze.

Oprócz wykształcenia i certyfikatów, pracodawcy szukają logistyków, którzy posiadają pewne umiejętności, takie jak umiejętności analityczne, umiejętności komunikacyjne i zarządzanie czasem, umiejętności przywódcze i decyzyjne, a także zdolności do rozwiązywania problemów i pracy w zespole.

Gdzie szukać pracy jako specjalista ds. logistyki?

 • Specjalista do spraw logistyki może znaleźć zatrudnienie w wielu różnych branżach i przedsiębiorstwach, w których występuje zapotrzebowanie na profesjonalną obsługę logistyczną. Oto kilka przykładów:
 • Firmy transportowe - specjalista do spraw logistyki może pracować w firmach transportowych, gdzie zajmuje się planowaniem i koordynacją przewozów, organizacją pracy kierowców i dbaniem o efektywność procesów logistycznych.
 • Hurtownie i magazyny - w hurtowniach i magazynach specjalista do spraw logistyki odpowiada za efektywną organizację przepływu towarów, zapewnienie ich odpowiedniego składowania oraz wykorzystanie optymalnych metod transportu i dystrybucji.
 • Przemysł produkcyjny - w przemyśle produkcyjnym specjalista do spraw logistyki dba o ciągłość dostaw materiałów i komponentów, zapewniając tym samym płynność procesów produkcyjnych. Ponadto, zajmuje się planowaniem produkcji i dystrybucji gotowych produktów.
 • E-commerce - w firmach zajmujących się sprzedażą internetową, specjalista do spraw logistyki odpowiada za zapewnienie sprawnego i szybkiego procesu dostarczania towarów do klientów, a także za optymalizację kosztów i czasu dostaw.
 • Przedsiębiorstwa logistyczne - w firmach logistycznych, specjalista do spraw logistyki odpowiada za planowanie, organizację i kontrolę procesów transportowych, magazynowych oraz dystrybucyjnych, zapewniając tym samym skuteczne działanie przedsiębiorstwa.