Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Jak zostać studentem wymiany międzynarodowej?

Jak zostać studentem wymiany międzynarodowej

Studiowanie za granicą przed laty było tylko marzeniem. Od 30 lat coraz więcej osób może skorzystać z takiej możliwości, a dziś to wręcz już codzienność. Od 2004 roku młodzi Polacy mogą korzystać z wymian finansowych w ramach unijnych programów kształcenia. Taka możliwość jest kusząca i wyjątkowo godna uwagi. Dzięki studiowaniu za granicą można podnieść kompetencje językowe oraz studiować w międzynarodowym otoczeniu.

Globalizacja zmieniła sposób, w jaki działa świat, a posiadanie kompetencji międzykulturowych i najnowocześniejszych umiejętności technicznych na rynku ma coraz większe znaczenie zarówno dziś, jak i w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej studentów decyduje się na skorzystanie z oferty wymiany międzynarodowej.

Czym jest program wymiany międzynarodowej i jakie są jego korzyści?

Badanie przeprowadzone przez British Council pokazuje, że pracodawcy znajdują się pod silną presją, aby znaleźć pracowników, którzy zarówno wiedza techniczna, jak i „umiejętności miękkie”, takie jak krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, zarządzanie czasem i komunikacja, uważane za niezbędne do odniesienia sukcesu w globalnej sile roboczej.

Wielu pracodawców uważa, że ​​„absolwenci, którzy opuszczają szkołę, nie są wyposażeni w umiejętności niezbędne do skutecznego funkcjonowania w miejscu pracy”. Wiele osób zgłaszało braki w umiejętnościach technicznych i miękkich, takich jak komunikacja, rozwiązywanie problemów i praca zespołowa – kluczowe umiejętności, które rozwijają się podczas studiów za granicą.

Program wymiany międzynarodowej to nic innego jak zorganizowane przez uczelnię wyjazdy studentów do innych krajów w celu zdobywania tam kształcenia. Programy typu Erasmus+ pozwalają studentom uczyć się w innych krajach, poznawać ich kulturę i doskonalić znajomość języków obcych. Jest to dla nich wielka szansa na rozwój i zdobywanie wiedzy w warunkach międzynarodowych.

Jakie są więc plusy tego rozwiązania? Międzynarodowa wymiana studencka daje następujące korzyści:

 • umożliwia studiowanie za granicą,
 • pozwala uczyć się języka w naturalnym środowisku,
 • umożliwia nawiązanie kontaktów ze studentami z całego świata,
 • pozwala mieszkać w nowym miejscu i podróżować po nieznanych regionach,
 • pozwala poznać nowe kultury, kuchnie i tradycje innych krajów, daje nowe doświadczenia.

Jakie są wymagania, aby zostać studentem wymiany międzynarodowej?

Każdy student może wziąć udział w wymianie międzynarodowej organizowanej przez jego uczelnię. W przypadku WSB-NLU głównym programem wymiany jest Erasmus+. Studiowanie za granicą jest atrakcyjne, a dodatkowo dla wielu osób to ogromna szansa na świetlaną przyszłość. Studiowanie za granicą jest dostępne dla studentów na studiach licencjackich, magisterskich, doktoranckich.

Jak zostać studentem wymiany międzynarodowej? Na niektórych uczelniach jest wiele możliwości studiowania za granicą dla polskich studentów. Aby wyjechać za granicę w ramach programu Erasmus+, trzeba być zarejestrowanym studentem lub pracownikiem instytucji. Wyjazd jest możliwy wyłącznie dla studentów co najmniej drugiego roku. Dodatkowo warto wiedzieć, że podjęte w ramach programu wymiany międzynarodowej studia za granicą muszą być adekwatne z punktu widzenia kierunku studiów i rozwoju osobistego. Jednocześnie też muszą być elementem programu studiów realizowanego przez studenta.

Aby student mógł studiować za granicą, jego uczelnia musi mieć podpisaną umowę międzyinstytucjonalną z uczelnią przyjmującą. Obydwie uczelnie muszą posiadać Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego. W przypadku WSB-NLU studenci mogą się zdecydować na studia m.in. na:

 • Uniwersytecie Bahcesehir w Turcji,
 • Uniwersytecie w Peczu na Węgrzech,
 • Uniwersytecie Górnej Alzacji we Francji,
 • Uniwersytecie Primorska w Słowenii,
 • Instytucie Politechnicznym Braganca w Portugalii,
 • Uniwersytecie w Agder w Norwegii,
 • Spółdzielczym Uniwersytecie Państwowym w Niemczech,
 • Międzynarodowym Uniwersytecie Struga w Macedonii,
 • Uniwersytecie w Oviedo w Hiszpanii,
 • Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hadze,
 • Uniwersytecie Nawarry w Hiszpanii,
 • Uniwersytecie w Reykjaviku na Islandii.

Można sprawdzić oferty i złożyć dokumenty na swojej uczelni, wskazując kraj interesujący studenta - np. Niemcy, Wielką Brytanię, Hiszpanię czy Włochy. Polacy coraz częściej podejmują także studia na Węgrzech, krajach skandynawskich czy w Chorwacji.

Gdzie szukać możliwości studiowania za granicą?

Rekrutacja na wymianę międzynarodową to wyzwanie dla studentów. Ale studenci z wyższą średnią mają częściej większą możliwość podjęcia takich studiów w innych krajach przez pół roku czy rok. Możliwości można szukać za pośrednictwem biura współpracy międzynarodowej lub biura programu Erasmus+ na swojej uczelni. Selekcja studentów do udziału w programie powinna przebiegać w uczciwy i przejrzysty sposób.

W przypadku Wyższej Szkoły Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu, w ramach programu Erasmus+ studenci mogą uczestniczyć w kształceniu w następujących krajach:

 • Państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE): Belgia, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Grecja, Hiszpania, Francja, Chorwacja, Włochy, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Holandia, Austria, Polska Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Finlandia, Szwecja;
 • Kraje spoza UE uczestniczące w programie: Wielka Brytania, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Turcja.

Jak przygotować się do procesu rekrutacji na wymianę międzynarodową?

Aby dostać się na wymianę, trzeba przejść proces rekrutacyjny. W zależności od części programu, o którą się ubiegasz, będziesz musiał wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy.

Najważniejsze kryteria brane pod uwagę w trakcie rekrutacji na program Erasmus+ to :

 • znajomość języka obcego kraju, do którego planowany jest wyjazd (mile widziane),
 • średnia ocen studenta (im wyższa, tym lepiej),
 • możliwość współfinansowania wyjazdu,
 • zapoznanie się z regulaminem uczestnictwa oraz złożenie wymaganych dokumentów w wyznaczonym terminie,
 • dodatkowe kryteria jak np. aktywność studencka.

Jak zaplanować swoje studia za granicą?

Zalety studiowania za granicą - o nich raczej nie trzeba zbyt wiele wspominać. Perspektywa oderwania się od domu i rutyny może być onieśmielająca, ale proces sam studiowania za granicą nie jest tak przerażający, jak mogłoby się wydawać. Podejmowanie wyzwań jest wpisane w studiowanie. Studia za granicą dają wiele możliwości poznania kraju, języka, nowych ludzi Uczelnia ma zawsze porady dla studentów chcących studiować za granicą. Warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem do całkiem obcego miejsca.

Student biorący udział w wymianie międzynarodowej w ramach Erasmus+ otrzymuje stypendium. Są pieniądze, które należy przeznaczyć na studia, ale zazwyczaj nie są to duże kwoty i wynoszą od 400 do 500 euro. Wysokość dofinansowania i stawki ryczałtowe stosowane przy wymianach między krajami uczestniczącymi w programie a krajami partnerskimi są publikowane w Przewodniku po programie Erasmus+. Jednak jak podaje oficjalna strona programu Erasmus+, kwota dofinansowania może być różna w zależności od:

 • różnicy kosztów codziennego życia w Polsce a w kraju, do którego wyjeżdżasz,
 • liczby studentów, którzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach Erasmus+,
 • odległości dzielącej obydwa kraje - ojczysty oraz ten dot. wymiany,
 • dostępności innych form pomocy finansowej, np. stypendiów.

Student powinien mieć ze sobą dowód osobisty i jego kserokopię (na wszelki wypadek), bądź paszport, jeśli wyjazd jest poza strefę unijną. Dodatkowo przydatna okaże się karta EKUZ, podpisana umowa z uczelnią, czyli tzw. Learning Agreement "Before the mobility", legitymacja studencka - tutaj także dobrze jest mieć ze sobą oryginał oraz kopię. Oryginał do wglądu, a kopię ewentualnie do pozostawienia na zagranicznej uczelni.

Co zrobić po przyjeździe?

Jak zaplanować swoje studia za granicą? Wymagane jest np. zakwaterowanie się w akademiku, sprawdzenie planu studiów, zgłoszenie się na uczelnię i uczęszczanie na zajęcia. Solidne podejście do studiów jest ważne, ponieważ studia za granicą to nie czas na relaks, lecz możliwość studiowania w innym kraju, którą należy jak najlepiej wykorzystać. Wiedza pozyskana przez rok za granicą jest bezcenna.

Student z Polski ma prawo do korzystania ze zniżkowych biletów komunikacji miejskiej, może stołować się w stołówce na uczelni taniej niż "na mieście". Poza tym musi poradzić sobie z kwotą dofinansowania z programu Erasmus+. Studenci mogą spędzić na zagranicznej uczelni jeden semestr, dwa semestry, wybrać się tam na staż lub na praktykę. Doświadczenia polskich studentów studiujących za granicą są bezcenne.

Co robić po powrocie i jak wrócić na polską uczelnię?

Co zrobić po powrocie z wymiany międzynarodowej - to bardzo ważna wiedza dla wielu studentów. Najpierw należy wybrać się do dziekanatu i przedstawić informacje o zdobytych punktach i zdanych za granicą egzaminach. Po powrocie student zgłasza się na uczelnię i kontynuuje swoje studia w Polsce. Za granicą musi zdawać egzaminy i uzyskać odpowiednie wyniki nauczania. Studiowanie za granicą jest wielką przygodą i wyjątkowym wyzwaniem dla każdej osoby. Uczy samodzielności, pozwala poznać inny kraj, jego kulturę oraz studiować w otoczeniu międzynarodowym. Jest to dla niego wielka życiowa szansa oraz ogromne wyzwanie. Warto studiować za granicą chociaż przez jeden semestr - coraz więcej osób to rozumie i intensywnie zabiega o taką możliwość.

Zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: erasmus.office@wsb-nlu.edu.pl

Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube

Aplikuj do UWE

Aplikuj do UWE

Rekrutacja na semestr zimowy 2024/2025r. otwarta od 15 kwietnia!

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
(18) 44 99 190

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu

rekrutacja@uwe.edu.pl

Napisz do nas wiadomość

Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.