Czytaj Bloga.
Jaką specjalność na studiach informatycznych wybrać?
Już od kilku lat studia informatyczne zajmują topowe miejsca wśród najbardziej obleganych kierunków wg MEiN. Nic dziwnego, że tylu absolwentów liceum decyduje się na nie aplikować, mając nadzieję, na znalezienie świetnie płatnej pracy z obiecującymi perspektywami awansu i rozwoju kariery. Jednak sukces na rynku pracy zależy jeszcze od tego, na jaką specjalność się zdecydujesz. Ta branża zmienia się niezwykle dynamicznie i rodzi się zapotrzebowanie na nowych ekspertów. Z jakich dziedzin? Koniecznie przeczytaj nasze zestawienie!
Decydujesz się na studia z Informatyki?
To kierunek, który niemal na pewno da Ci pracę oferującą bardzo dobre wynagrodzenie, duże możliwości rozwoju oraz szybkie wspinanie się po szczeblach kariery. Zacznijmy jednak od początku i zastanówmy się, która specjalność będzie najbardziej opłacalna. Przy jej wyborze kieruj się:
- Własnymi preferencjami – w czym czujesz się mocny, co najbardziej Cię interesuje?
- Zapotrzebowaniem na specjalistów – sprawdzisz je bardzo prosto w różnych badaniach i rankingach zatrudnienia, a także przeglądając oferty pracy na popularnych portalach z ogłoszeniami.
- Możliwościami dalszego rozwoju – branża IT zmienia się niezwykle dynamicznie. Zastanów się, czy po danej specjalności będziesz miał jeszcze możliwość rozwoju, a jeśli tak, to czy w kierunkach, które Cię satysfakcjonują.
Pamiętaj, że specjalność wybierasz dwukrotnie – najpierw na studiach inżynierskich, a potem na magisterskich. Dodatkowo zawsze możesz jeszcze zapisać się na studia podyplomowe, które trwają krócej, a dostarczają wiedzy w wielu interesujących obszarach.
Programowanie gier komputerowych – biznes wart miliardy
Być może początkujący programista gier komputerowych nie będzie mógł poszczycić się imponującą wypłatą, ale ci, którzy się wyróżnią i wezmą udział w dobrych projektach szybko zyskają nie tylko pieniądze, ale też sławę w branży. Wystarczy spojrzeć na dane – tylko w pierwszym kwartale 2022 roku sprzedaż gier mobilnych na świecie wyniosła 22 miliardy złotych. Wraz z olbrzymią popularnością gier, rośnie zapotrzebowanie na specjalistów Game Developer, Unity Developer. Stanowiska seniorskie to wynagrodzenie w przedziale od 20 do nawet 43 tysięcy złotych miesięcznie.
Architekt IT – 5-cyfrowa wypłata na tym stanowisku to standard
Czynności związane z projektowaniem, wdrażaniem i optymalizowaniem procesów IT wymagają nadzoru ze strony doświadczonego informatyka. Architekt IT zwany też projektantem systemów IT zajmuje się czuwaniem nad aspektami biznesowymi oraz użytkowymi w danej firmie
Programista aplikacji mobilnych – biznesowych i rozrywkowych
Mobile developer utrzymuje się w czołówce najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych specjalistów IT. Na stanowisku seniorskim spokojnie można zarabiać powyżej 20 tysięcy złotych – górna granica praktycznie nie istnieje. Przewiduje się dalszy ogromny popyt na programistów aplikacji mobilnych, co wiąże się z niespotykanym wcześniej dynamicznym rozwojem ecommerce, zwłaszcza w obszarze handlu i medycyny.
Data engineer – największy wzrost dochodów w branży
Kodilla.com i Devire przeprowadziły w 2021 roku analizę zarobków na stanowisku Data engineer i doszły do zdumiewających wniosków. Ta specjalność w IT okazała się być najbardziej intratną, a wzrost zarobków o 40% do zawrotnej kwoty nawet 30 tysięcy złotych netto miesięcznie na umowie B2B uplasował Data engineerów w czołówce najlepiej opłacalnych informatyków. Specjaliści swobodnie poruszający się w języku programowania Python nadal są rozchwytywani.
WEB Developer – programista stron internetowych
Czy dzisiaj jakikolwiek biznes może istnieć bez własnej dobrze zoptymalizowanej i widocznej w wyszukiwarce strony internetowej? Okazuje się, że firmy widzą w tym narzędziu ogromny potencjał i szukają specjalistów, którzy wykonają dla nich stronę www zgodnie z najnowszymi trendami. Jako WEB Developer będziesz w stanie projektować strony przyjazne dla użytkowników, responsywne oraz bezpieczne.
Gdy otrzymasz tytuł inżyniera lub magistra
Twoja edukacja w pracy informatyka tak naprawdę nigdy się nie skończy. Studia będą świetnym wprowadzeniem i wyposażą Cię w niezbędną wiedzę IT, która w ogóle pozwoli Ci wystartować. Już jako bardziej świadomy absolwent, gdy rozpoznasz sytuację na rynku i zrozumiesz, co najbardziej Cię interesuje, będziesz mógł kontynuować kształcenie w konkretnych obszarach, np. na studiach podyplomowych. To daje jeszcze większe perspektywy rozwoju i podnosi Twoją atrakcyjność na konkurencyjny rynku pracy.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco