Czytaj Bloga.
Jakie kwalifikacje są pożądane na współczesnym rynku pracy? Sprawdź, czy je posiadasz!
Nieustanne zmiany na polskim rynku zawodowym są powiązane m.in. z automatyzacją pracy czy zmianami demograficznymi, które wpływają na zapotrzebowanie na pracowników danych branż. Świadomość aktualnych trendów oraz rozwój najbardziej pożądanych przez pracodawców kwalifikacji pomoże Ci zwiększyć szanse na rynku pracy. W co zatem warto aktualnie inwestować?
Must have, czyli kompetencje niezbędne w każdej pracy
Bez względu na rodzaj oraz specyfikę konkretnego zawodu od lat tym, co przyciąga rekruterów, jest bardzo dobra znajomość branży – wiedza na temat istotnych procesów, technik czy innowacji jest kluczowa, by móc prawidłowo wykonywać powierzone obowiązki. Aby ją uzyskać, niezbędne jest zatem ukończenie odpowiednich studiów – I lub II stopnia lub studiów podyplomowych na kierunku związanym z daną branżą.
Szczególnie ważne we współczesnym, dynamicznie rozwijającym się świecie okazują się również umiejętności posługiwania się narzędziami informatycznymi. Obsługa sprzętu oraz niezbędnych w danym zawodzie systemów, programów czy aplikacji to podstawa, by sprawnie odnaleźć się na każdym stanowisku.
Uniwersalnymi kompetencjami pożądanymi na rynku pracy są również te związane z umiejętnościami komunikacyjnymi. Osoba, która potrafi budować relacje biznesowe oraz prowadzić negocjacje czy nawiązywać zdrowe kontakty ze współpracownikami, będzie cenionym pracownikiem w każdej branży. Umiejętności interpersonalne mogą być potwierdzone różnorodnymi certyfikatami, wręczanymi na koniec szkoleń oraz kursów z komunikacji społecznej.
W jakim zawodzie szukać zatrudnienia?
Ostatnie lata wykazały, że na polskim rynku pracy wciąż brakuje fachowców, takich jak elektrycy czy kierowcy, ale również specjalistów z wykształceniem wyższym, przede wszystkim:
- lekarzy;
- pielęgniarek;
- nauczycieli;
- psychologów i psychoterapeutów;
- pracowników ds. rachunkowości i księgowości.
W związku z zapotrzebowaniem na wymienione wyżej zawody opłacalnymi ścieżkami edukacji przez najbliższe lata pozostaną studia medyczne, pedagogiczne oraz psychologiczne, a także studia z zarządzania: specjalista ds. rachunkowości i finansów. Absolwenci z tych dziedzin będą mogli znaleźć pracę zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.
Dodatkowo w obrębie pedagogiki wzrośnie popyt na wykwalifikowanych nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, ale również nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących czy zawodowych. Jeśli więc posiadasz wykształcenie pedagogiczne i chcesz poszerzyć własne kompetencje, by móc lepiej odnaleźć się na rynku pracy, rozważ pedagogiczne studia podyplomowe np. z zakresu edukacji włączającej lub edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Zapotrzebowanie na rynku pracy – co się zmieni?
W nadchodzących latach jest przewidywany także wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. sprzedaży oraz wysoko wykwalifikowanych menadżerów. Pożądani będą zatem absolwenci studiów licencjackich i magisterskich z zarządzania oraz specjalistycznych studiów master of business.
Choć kierunki informatyczne nadal cieszą się dużą popularnością, w ostatnim czasie zmienił się nieco charakter pracy wykonywanej przez tych specjalistów. Postępująca automatyzacja i rozwój sztucznej inteligencji zmusza profesjonalistów do nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Zarówno programiści, jak i testerzy oprogramowania czy administratorzy sieci poza zdobyciem odpowiedniego wykształcenia muszą być również gotowi na naukę z zakresu obsługi narzędzi usprawniających i przyspieszających wykonywanie czynności.
Cechy dobrego pracownika – co warto wiedzieć?
Współczesny rynek pracy cechują ciągłe, dynamiczne zmiany, na które ogromny wpływ ma rozwój technologii oraz automatyzacja wielu procesów. W związku z tym od kilku lat pracodawcy poszukują pracowników, którzy potrafią wykazać się elastycznością i nieszablonowym myśleniem oraz którzy dbają o swój nieustanny rozwój. Ukończenie studiów licencjackich czy inżynierskich może być zatem niewystarczające – na powodzenie rekrutacji wpłyną dodatkowe kierunki kształcenia np. w postaci studiów podyplomowych, dzięki którym potencjalny pracownik zdobywa wszechstronne wykształcenie.
Analizy przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny rynku pracy potwierdzają, że wśród najbardziej pożądanych kompetencji twardych na współczesnych rynku pracy znajdują się m.in.:
- znajomość języków obcych;
- umiejętność analizy danych;
- umiejętności graficzne;
- znajomość narzędzi biurowych;
- umiejętność obsługi technologii.
Poza niezbędnymi kwalifikacjami oraz umiejętnościami technicznymi istotne okazują się także kompetencje miękkie, np.:
- zdolności przywódcze (przede wszystkim na stanowiskach kierowniczych);
- odporność na stres;
- kreatywne myślenie;
- zdolność do organizacji własnego czasu pracy;
- umiejętności interpersonalne.
Posiadanie wymienionych wyżej cech może pomóc Ci podczas rekrutacji, wyróżniając Cię spośród osób o takim samym wykształceniu czy doświadczeniu.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość