Czytaj Bloga.
Jesteś pedagogiem i chcesz zdobyć uprawnienia do nauki kolejnego przedmiotu? Podpowiadamy, jakie masz możliwości
Wykształceni pedagodzy bardzo często nie chcą ograniczać się tylko do jednej dziedziny i poszukują dodatkowych ścieżek własnego rozwoju. Jeśli Ty również należysz do tej grupy, z tego artykułu dowiesz się, jakie kroki warto podjąć, by móc uczyć więcej niż jednego przedmiotu!
Przygotowanie pedagogiczne do nauczania kolejnego przedmiotu – dla kogo?
Aby móc zdobyć niezbędne kwalifikacje do nauki dodatkowego przedmiotu, musisz posiadać wykształcenie pedagogiczne oraz tytuł licencjata lub magistra. Wówczas możesz zdecydować się na kontynuację edukacji podczas studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki na kierunku przygotowanie pedagogiczne do nauczania kolejnego przedmiotu.
Program nauczania na wszystkich specjalnościach z tego kierunku został opracowany z myślą o słuchaczach, którzy mają podstawową wiedzę oraz kompetencje pedagogiczne, a dodatkowo interesuje ich wybrana dziedzina nauki. Ponadto odpowiada on kryteriom określonym w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r., co oznacza, że w sposób kompletny przygotowuje studentów do wykonywania pracy zawodowej związanej z nauczaniem danego przedmiotu.
Jaki wybrać dodatkowy przedmiot?
Na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji na kierunku przygotowanie pedagogiczne do nauki kolejnego przedmiotu oferujemy studentom możliwość wyboru jednego z trzech popularnych przedmiotów nauczania: matematyki, informatyki oraz biznesu i zarządzania. W zależności od dyscypliny zakres kursów oraz ich tematyka będą nieco różnić się od siebie. Programy studiów pedagogicznych są zgodne z aktualnymi standardami kształcenia nauczycieli, natomiast zdobyty dyplom ukończenia studiów uprawnia do pracy zawodowej w oświacie.
Sprawdź, jak wyglądają poszczególne specjalności studiów pedagogicznych na kierunku przygotowanie pedagogiczne do nauki kolejnego przedmiotu i zdecyduj, który przedmiot nauczania będzie dla Ciebie najlepszy.
Nauczanie przedmiotu: matematyka
Nauczanie matematyki skierowane jest głównie do osób o umyśle ścisłym, które są gotowe uzyskać merytoryczne przygotowanie w zakresie poprawnego wnioskowania i logicznego myślenia. Kierunek ten będzie dobrym pomysłem dla osób zafascynowanych liczbami oraz światem matematyki.
Nauczanie przedmiotu: informatyka
Z kolei studenci, którzy za przedmiot wiodący wybiorą informatykę, zdobędą wiedzę z zakresu programowania, technologii informacyjnych czy systemów komputerowych, czyli kluczowych obszarów z tej dziedziny, potrzebnych do rzetelnego nauczania. Dodatkowo przyszły nauczyciel informatyki powinien być świadomy zachodzących zmian w świecie technologii oraz z postępu cyfryzacji, które zmuszają do nieustannego poszerzenia kompetencji, tak by móc przekazywać uczniom kompleksową wiedzę.
Nauczanie przedmiotu: biznes i zarządzanie
Natomiast przygotowanie pedagogiczne do nauczania kolejnego przedmiotu – biznes i zarządzanie – to nowy i bardzo praktyczny kierunek, dający wiele możliwości. Słuchacze będą mogli zgłębić wiedzę dotyczącą ekonomii, gospodarki, zarządzania przedsiębiorstwem, a także podstaw biznesu. Zostaną również gruntowanie przeszkoleni do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz do przekazywania im niezbędnej wiedzy w tej dziedzinie.
Studia pedagogiczne na UWE – zalety
Na UWE masz szansę zdobyć wykształcenie pedagogiczne, obejmujące wiedzę teoretyczną oraz praktyczne doświadczenie bez wychodzenia z domu. Zapewniamy m.in.:
- studia w formie niestacjonarnej;
- wykłady transmitowane w czasie rzeczywistym;
- dostęp do wygodnej platformy Cloud Academy TM;
- archiwizację nagranych wykładów;
- zajęcia oraz zaliczenia w formie hybrydowej.
Oferta studiów podyplomowych w zakresie pedagogiki dostępna na naszej uczelni została przygotowana w taki sposób, by wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych słuchaczy. Gwarantujemy skuteczne rozwiązania dla osób czynnych zawodowo oraz tych, którzy jednocześnie studiują kilka kierunków lub z innych przyczyn nie są w stanie uczestniczyć w zajęciach w standardowej formie.
Jak zostać nauczycielem?
Jeśli natomiast nie masz jeszcze wykształcenia pedagogicznego, a Twoim marzeniem jest nauczanie dzieci i młodzieży, proponujemy rozpoczęcie edukacji na kierunku przygotowanie pedagogiczne do zawodu nauczyciela. Są to studia podyplomowe skierowane do osób z tytułem licencjata lub magistra, które są gotowe poświęcić się karierze pedagoga szkolnego. Zdobyte podczas studiów umiejętności dydaktyczne oraz praktyczna wiedza przekazywana przez specjalistów pracujących w zawodzie pozwolą Ci stać się profesjonalnym i kompetentnym nauczycielem.
Na kompleksowe przygotowanie pedagogiczne składają się kursy z dziedzin, takich jak psychologia, pedagogika oraz dydaktyka szczegółowa, zależna od wybranej specjalności. Dodatkowo każdy przyszły nauczyciel musi odbyć praktyki pedagogiczne w wymiarze co najmniej 150 godzin, które pozwolą na zdobycie doświadczenia oraz stanowią swoistą weryfikację umiejętności.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość