Kariera programisty - jak ją zaplanować? Instrukcja 3 kroków do kariery w branży IT!

Jesteś zainteresowany karierą programisty? Jeśli czujesz, że odnajdziesz się w pracy informatyka, developera lub programisty - podpowiemy Ci, co możesz zrobić, aby to osiągnąć. Przygotowaliśmy podsumowanie tego, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją karierę. Dowiedz się, jakie są wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia, gdzie znaleźć oferty pracy. Po prostu… podpowiemy Ci, jak optymalnie zaplanować karierę programisty!

Krok #1: Wybierz studia programistyczne. Zacznij od edukacji - bez tego ani rusz!

Większość zawodowych programistów komputerowych posiada przynajmniej tytuł licencjata lub tytuł inżynierski. Niektórzy programiści zdobywają stopień naukowy w dziedzinie związanej z IT - to najszybszy sposób, by nauczyć się tego zawodu. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiednią uczelnię, która przygotuje Cię do pracy. Dobrym wyborem są te miejsca, które oferują praktyczne wdrożenie i naukę. Sama teoria nie wystarczy!

Dodatkowo programiści mogą uzyskać certyfikaty od producentów oprogramowania lub dostawców produktów, aby wykazać się biegłością w różnych językach komputerowych lub programowaniu na niektórych platformach.

Jeśli chcesz rozpocząć pracę jako programista, postaw na studia na Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Oprócz wykładów teoretycznych, w naszym programie są także praktyczne zajęcia, adresowane do osób, które chcą nauczyć się tworzenia aplikacji mobilnych i internetowych. Już na III i IV roku nasi studenci biorą udział w realizacji projektów komercyjnych i nie tylko.

Krok #2: Rozwijaj swoje umiejętności. Jakie umiejętności warto rozwijać, by zostać programistą?

Programiści komputerowi potrzebują dużych umiejętności analitycznych, aby wygenerować kod w celu zautomatyzowania złożonych procesów. Brzmi skomplikowanie, prawda? Ale umiejętności analityczne to jedna z podstawowych kompetencji w tym zawodzie!

Oprócz tego, decydując się na pracę programisty, musisz być w stanie przeprowadzić wywiady z klientami lub użytkownikami. Wszystko po to, by określić ich potrzeby technologiczne i przedstawić opcje programów w języku łatwo zrozumiałym dla nietechnicznych użytkowników. Programiści muszą być precyzyjni, aby tworzyć kod według dokładnych specyfikacji lub znajdować drobne problemy w długich strumieniach kodu.

Studenci, którzy chcą pracować jako programiści, powinni rozważyć możliwość tworzenia aplikacji na urządzeniach cyfrowych. To świetny sposób, by w miejscu pracy wykazać się umiejętnościami programowania i dużymi pokładami kreatywności. Postaw na WSB-NLU, gdzie oferowane są obecnie studia podyplomowe oraz specjalności na kierunku informatyka, które mogą być doskonałym poligonem doświadczalnym dla początkujących programistów.

Krok #3: Znajdź pierwszą pracę. Jak znaleźć pracę jako programista?

Zastanawiasz się nad tym, gdzie po studiach znaleźć pracę jako programista? Opcji jest naprawdę wiele! Studia na WSB - NLU otwierają ścieżkę kariery, dzięki możliwości uczenia się od wykształconych, pracujących w zawodzie programistów. Dodatkowo, w trakcie toku studiów bierze się udział w ciekawych projektach. Dzięki temu szukając pracy, można przedstawić w procesie rekrutacji już konkretne osiągnięcia. To zdecydowanie wyróżni Cię na rynku!

Szukając pracy jako programista, warto również stworzyć swoje portfolio, zwłaszcza w wersji internetowej. Można je łatwo udostępniać i chwalić się osiągnięciami.