Czytaj Bloga.
Kim jest life coach i jak nim zostać?
Life coach to stosunkowo nowa profesja, dlatego dla wielu osób zakres pracy takiego specjalisty może być niejasny. Otóż w dużym uproszczeniu, life coach jest osobą, która pomaga w budowaniu siebie na nowo i tworzeniu wartościowej marki osobistej. To profesjonalista, który zajmuje się naszym samopoczuciem, pomaga w spełnianiu celów, niezależnie czy mówimy o relacji międzyludzkiej, karierze czy naszym sposobie codziennego życia. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca life coacha. Jak można nim zostać i czy jest to opłacalna profesja?
Kim jest life coach?
Wiele osób, które interesujących się tematem rozwoju osobistego, może zastanawiać się, kto to jest life coach. Coraz częściej poszukujemy kogoś, kto niczym motywator popchnie nas do działania, przeprowadzi przez trudną zmianę - czy to życiową, czy dotyczącą kariery. Można uznać, że life coach to nikt inny jak trener życia. Nie jest on psychologiem, ale bardziej mentorem.
Life coach to osoba, która pomaga w określaniu życiowych celów i opracowywaniu planu, który sprawi, że cele te zostaną osiągnięte. Jest to profesjonalista, który do rozwoju podchodzi w sposób holistyczny. Człowiek, który chce osiągnąć sukces w życiu, musi rozwijać się na każdej płaszczyźnie - zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Zastanawiasz się jak zostać life coachem i czy jest to zawód, który przynosi zyski? Zanim zaczniesz szukać odpowiedzi na te pytania, zastanów się, czy zauważasz u siebie cechy liderskie, czy jesteś osobą charyzmatyczną i mającą wpływ na poprawę samopoczucia innych. Jeśli tak, być może jest to coś wprost dla Ciebie!
Na czym polega life coaching?
Istotnym elementem life coachingu jest dbałość o zdrowie fizyczne, psychiczne, rozwój intelektualny, mentalny, a także niekiedy duchowy. Otóż life coach to, w wolnym tłumaczeniu, trener lub mentor personalny, który pomaga innym osobom rozwijać się na wielu płaszczyznach. We współczesnym społeczeństwie wiele osób ma problem z odnalezieniem swojej drogi.
Paradoksalnie, ogrom możliwości może sprawić, że może być trudno zdecydować, co tak właściwie stanowi istotę i cel życia. Oczywiście, dla każdego będzie to coś innego, a life coach jest osobą, której głównym zadaniem jest odnalezienie w danej osobie zalet i atutów. Life coaching polega na zmianie sposobu myślenia o sobie i otaczającej rzeczywistości. Bardzo często okazuje się, że głównym problemem, który blokuje nas przed rozwojem, jest niewłaściwe spojrzenie na świat.
Kiedy warto rozważyć pracę z life coachem?
Wiele osób szuka trenerów życia, by uzyskać wskazówki odnośnie do tego, jak żyć. Coraz więcej dyrektorów, menedżerów, przedsiębiorców czy artystów korzysta z usług life coachów, by lepiej osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Kiedy warto pomyśleć nad rozpoczęciem pracy z life coachem? Współpraca może być pomocna, jeśli m.in.:
- nie wiesz, jak przełamać złe nawyki,
- chcesz zmotywować się do działania,
- nie czujesz spełnienia w życiu,
- masz uporczywe niezadowolenie z pracy i potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz jaką ścieżką podążać,
- masz poczucie blokady.
Jedną z głównych korzyści płynących z pracy z trenerem życia jest możliwość uzyskania świeżego, świadomego spojrzenia na problemy, z którymi się borykasz. Oprócz pomocy w stawianiu naprzeciw nowym wyzwaniom, trener życia może pomóc ci skoncentrować się na negatywnych wzorcach, które mogą stać na drodze do sukcesu.
Jak zostać life coachem?
Skoro wiesz już, co to jest life coach, czas najwyższy, by dowiedzieć się, jak zostać life coachem. Tak naprawdę, ścieżki kariery life coachów są bardzo różne - mogą zaczynać się w dowolnym miejscu i w różnym czasie.
Z reguły life coachami zostają osoby empatyczne i pewne siebie, o sporej kreatywności. Praca coacha jest niejako związana z psychologią - jednak specjalista ten nie może się tytułować mianem psychologa, o ile nie ukończył wcześniej pięcioletnich studiów na tym kierunku. Coaching jest skierowany głównie do osób, które chcą zyskać umiejętności, pozwalające na wspieranie swojego zespołu - dlatego też studia podyplomowe na tym kierunku wybierają m.in. specjaliści HR, trenerzy biznesu czy nawet psychologowie, którzy chcą rozwinąć swoją kompetencje.
Life coaching - przydatne studia, kursy, certyfikaty
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji oferuje możliwość podjęcia studiów na kierunku Coaching w formie studiów podyplomowych. Oznacza to, że głównym wymogiem w procesie ubiegania się o przyjęcia na takie studia, jest posiadanie dyplomu licencjata, inżyniera lub magistra. Jeśli wiesz, że chcesz zostać life coachem i dopiero zaczynasz swoją ścieżkę edukacji, solidną podstawę dadzą Ci studia w zakresie psychologii. Uzupełnienie ich studiami podyplomowymi w zakresie life coachingu zapewni solidną dawkę wiedzy oraz praktycznych umiejętności.
Pamiętaj, że na tym nie koniec! Life coach nie może przestać się rozwijać, ponieważ samodoskonalenie jest jednym z głównych założeń tej profesji. Doskonałym sposobem na podnoszenie swoich umiejętności i kwalifikacji jest uczestnictwo w profesjonalnych kursach dla life coachów, które stanowią także doskonałą okazję do poznania nowych osób i wymiany doświadczeń.
Life coach - zarobki
Zarobki life coachów są bardzo zróżnicowane - wszystko zależy od doświadczenia i skuteczności danego specjalisty. Szacuje się, że minimalna stawka, którą trzeba zapłacić za sesję z life coachem, oscyluje w okolicach 300 złotych. Najlepsi, najbardziej doświadczeni i najskuteczniejsi profesjonaliści mogą liczyć na stawki przekraczające 1000 złotych za pojedynczą sesję.
Jak podaje portal Aplikuj.pl, specjalizujący się w publikacji ofert pracy - wynagrodzenie w przypadku wykwalifikowanych coachów jest różne i zależy od miejsca, w którym będziesz pracować. Według dostępnych danych - najmniejsze zarobki brutto, na jakie może liczyć coach to 4500 zł miesięcznie. Największe sięgają 11 100 zł brutto. Z kolei miesięczne całkowite wynagrodzenie według portalu wynagrodzenia.pl wynosi ok. 6 160 złotych brutto.
Czy warto zostać life coachem?
Life coaching to profesja, która zapewnia wysokie zarobki, prestiż, możliwość poznania wielu osób i zdobycia naprawdę bogatego doświadczenia. Niesienie pomocy innym, odkrywanie ich talentów, wspieranie w procesie budowania siebie na nowo to zajęcie, które przynosi ogromną satysfakcję. Warto jednak pamiętać, że life coach, może niekiedy zmagać się z pewnego rodzaju przeciążeniem psychicznym, które czasem wymaga współpracy z terapeutą.
Czy warto zostać life coachem? Jeśli chcesz pomagać innym i mieć wpływ na ich życie - to zdecydowanie tak. Life coach często zapewnia wsparcie, które jest niezbędne, by nabrać w życiu rozpęd i dążyć do celu.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco