Czytaj Bloga.
Koła naukowe, kluby i organizacje studenckie – czym się różnią i z czego warto skorzystać?
Okres studiów daje ogromne możliwości – nie tylko w zakresie zdobywania nowej wiedzy i nawiązywania znajomości, ale także poszerzania i rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań. Im bardziej zaangażujesz się w aktywności dodatkowe na Twojej uczelni, tym więcej korzyści wyniesiesz ze studiów.
Jednym z ciekawszych wariantów dla rozwoju są różne koła naukowe, kluby i organizacje. Czym różnią się między sobą i co warto wybrać? Podpowiadamy!
Aktywność dodatkowa na studiach – korzyści
Choć studia same w sobie są czasochłonne, to warto wygospodarować trochę czasu na aktywności dodatkowe. Dzięki temu możesz znacznie bardziej wzbogacić swoje doświadczenie i życie studenckie.
Koła naukowe zrzeszają osoby z danej uczelni (czasem z różnych wydziałów) zainteresowane wybranym zagadnieniem naukowym, np. informatyką, inwestowaniem, ekonomią, psychologią, marketingiem, robotyką.
To tylko przykładowe zakresy tematyczne – tak naprawdę koło naukowe może skoncentrować się wokół dowolnego zagadnienia, o ile zbierze odpowiednią liczbę zainteresowanych. Podobnie wygląda to z organizacjami i klubami studenckimi.
Jakie korzyści daje udział w takich aktywnościach dodatkowych?
- Poznajesz inne osoby, które są zainteresowane danym zagadnieniem – dzięki temu masz możliwość poszerzyć swoje kontakty, co ma znacznie nie tylko dla budowania relacji w życiu prywatnym, ale może być dla Ciebie pomocne również w obszarze zawodowym.
- Uczysz się komunikacji i współpracy grupowej– w takich organizacjach, w zależności od jej dokładnego charakteru, zawsze działasz w grupie. Nawet jeśli jest to cotygodniowa wymiana myśli, to już na tym etapie uczysz się dyskutować i wyrażać swoją opinię. Jeśli jest to np. organizacja, która tworzy wydarzenia, prelekcje lub konferencje, możesz nabyć cennych kompetencji, takich jak np. umiejętność organizacji wydarzeń czy promocji wydarzenia.
- Rozwijasz siebie– uczestnictwo w takich aktywnościach na pewno sprawi, że po raz pierwszy staniesz przed jakimś zadaniem. To wszystko powoduje, że wychodzisz ze swojej strefy komfortu, rozwijasz się i zwiększasz swoją pewność siebie. Oprócz tego poszerzasz cały czas wiedzę w tym obszarze, który Cię interesuje.
Z całą pewnością udział w dodatkowych aktywnościach nauczy Cię lepszej organizacji i efektywnego zarządzania czasem. Angażując się dodatkowo, pokazujesz swoją proaktywność i inicjatywę. Wszystkie te kompetencje są niezwykle cenione na rynku pracy. Łącznie z umiejętnością pracy w grupie, którą przy okazji nabędziesz.
Czym są koła naukowe, kluby i organizacje studenckie?
Koła naukowe, kluby i organizacje studenckie to z pozoru to samo, gdyż działalności te mają bardzo zbliżony charakter. Istnieją jednak pewne różnice między nimi.
- Koła naukowe są skoncentrowane wokół zagadnień naukowych – sama nazwa tej formy działalności nieco wskazuje już na taki charakter. Oznacza to, że jest to działalność studencka, w ramach której uczestnicy poszerzają swoją wiedzę w danym obszarze, dyskutują, prowadzą projekty, organizują konferencje lub inne formy wymiany wiedzy uczelnianej czy tworzą projekty badawcze. W koło naukowe zawsze musi być zaangażowany przedstawiciel kadry akademickiej.
- Kluby studenckie to nieco luźniejsze formy działalności i często powstają z inicjatywy studentów. Skupiają się one bardziej na różnych pasjach, zainteresowaniach, formach wspólnego spędzania czasu, np. sportowe kluby studenckie, teatralny klub studencki itd. Ich głównym założeniem jest rozwijanie w sobie pasji, hobby czy ciekawe spędzanie czasu w towarzystwie innych studentów.
- Organizacje studenckie– formy działalności, które mogą działać np. ogólnokrajowo i mieć poszczególne jednostki w innych krajach. Przykładem takiej organizacja jest np. AIESEC, która ma główną siedzibę w Warszawie, ale działa ona również na terenie uczelni w innych miastach. Głównym założeniem organizacji jest zwykle działalność społeczna, biznesowa czy międzykulturowa. Organizacje dają szansę na rozwinięcie wielu różnych umiejętności, w tym także przywódczych i zarządczych.
Którą formę aktywności wybrać – koła, kluby czy organizacje?
Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby i cele. Jeśli chcesz zgłębiać swoje zainteresowania naukowe i zdobywać nowe kompetencje w tym zakresie, to dobrym wyborem będą koła naukowe.
Jeśli z kolei chcesz postawić większy nacisk na działalność biznesową, społeczną czy kulturową lub zdobyć umiejętności liderskie – lepszym rozwiązaniem mogą okazać się organizacje. Gdy szukasz pomysłu na hobby i chcesz spędzić ciekawy czas w gronie innych studentów, rozwijając różne pasje i poznając siebie, warto zainteresować się klubami studenckimi.
Każda forma będzie dobra, gdyż z pewnością nauczy Cię czegoś nowego!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość