

Czytaj Bloga.
Na czym polega praca DevOpsa i jak ją zdobyć?

DevOps to pojęcie, z którym w ostatnich latach można spotkać się coraz częściej w świecie IT. Choć nazwa może brzmieć nieco enigmatycznie, warto wiedzieć, że rola DevOpsa jest dziś absolutnie kluczowa w procesie tworzenia oprogramowania. DevOps łączy obowiązki programisty („Dev” – developer) i administratora systemów („Ops” – operations), by proces tworzenia, testowania, wdrażania i utrzymania aplikacji przebiegał sprawnie, bezpiecznie i z jak największą automatyzacją. Jak to dokładnie wygląda i jak zacząć pracę jako DevOps?
Co dokładnie robi DevOps?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zakres obowiązków specjalisty DevOps może się znacząco różnić. Znaczenie mają tutaj m.in. kultura firmy, rodzaj projektu czy wymagania dotyczące procesu – przykładowo rozwijanie oprogramowania dla sektora bankowego czy wojskowego może wiązać się z dodatkowymi wytycznymi w kwestii bezpieczeństwa. Zazwyczaj jednak można wyróżnić kilka głównych obszarów odpowiedzialności DevOpsów:
- automatyzacja procesów – zwłaszcza tworzenie i utrzymywanie pipeline’ów CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery), które pozwalają szybko, bezpiecznie i automatycznie wdrażać nowe wersje aplikacji;
- monitorowanie infrastruktury – zarówno w środowisku lokalnym, jak i chmurowym, obejmuje reagowanie na błędy, analizowanie logów i monitorowanie działania aplikacji;
- zarządzanie środowiskami – przygotowywanie i utrzymanie środowisk developerskich, testowych i produkcyjnych;
- bezpieczeństwo – zapewnienie bezpieczeństwa kodu i infrastruktury, wraz z aktualizowaniem systemów, wykonywaniem testów i konfiguracją uprawnień;
- współpraca z innymi zespołami – w szczególności z programistami, którzy będą korzystać z rozwiązań dostarczonych przez zespół DevOps. Należy mieć na uwadze, że osoby na tym stanowisku odpowiadają za współtworzenie środowiska pracy, co sprawia, że komunikacja jest tutaj absolutnym priorytetem.
DevOps ma zatem za zadanie połączenie kodu z realną infrastrukturą, dając przy tym odpowiednie narzędzia wdrożenia dla programistów. Wszystko to musi ponadto odbywać się w sposób szybki, stabilny i zautomatyzowany, by zminimalizować błędy i opóźnienia w procesie.
Jak wygląda ścieżka kariery DevOpsa?
Jednym z największych atutów kariery jako DevOps jest spora elastyczność, jeśli chodzi o punkt startowy. DevOpsami mogą zostać programiści, administratorzy systemów, testerzy czy nawet osoby na mniej technicznych stanowiskach, np. analitycy biznesowi. W każdym przypadku kluczem do sukcesu jest nie tylko zdobycie odpowiednich umiejętności, lecz także zrozumienie, jak technologie i rozwiązania przygotowywane przez firmę współdziałają ze sobą.
Podstawą do wykonywania codziennych obowiązków DevOpsa jest bazowa znajomość informatyki i systemów operacyjnych. W kontekście systemów mowa w szczególności o środowisku Unix/Linux, ponieważ to właśnie na nim opiera się wiele narzędzi do automatyzacji i wdrożeń. Wśród języków programowania warto zwrócić uwagę zwłaszcza na języki skryptowe, często wykorzystywane do definiowania i automatyzowania procesów – Python, Bash, Go czy PowerShell (Windows). Oprócz tego należy zapoznać się z najważniejszymi narzędziami dla DevOpsów. Ich lista jest dość długa, a środowisko pracy w tym obszarze stale się zmienia – obecnie najważniejszą rolę odgrywają Git (kontrola wersji), Jenkins (automatyzacja CI/CD), Docker (konteneryzacja), Kubernetes (konteneryzacja), Ansible (CI/CD) i Terraform (definiowanie infrastruktury, zwłaszcza w chmurze).
Obecnie DevOps to także często specjalista od chmury. Większość firm decyduje się na jednego z trzech głównych dostawców – AWS, Azure lub Google Cloud. Każdy z nich ma własne rozwiązania, których obsługa wygląda inaczej. Na koniec należy zaznaczyć kluczową rolę ciągłej praktyki i stałego doskonalenia – tylko w ten sposób można realnie odpowiadać na potrzeby zespołu i projektu.
Czy trzeba mieć dyplom informatyka, by zostać DevOpsem?
Zdobycie tytułu inżyniera lub magistra na studiach informatycznych nie jest warunkiem koniecznym do pracy w roli DevOps. Choć na pewno dyplom będzie bardzo pomocny, firmy IT często zwracają większą uwagę na praktyczne umiejętności i zrealizowane projekty. Z tego względu dobrym wyborem będą praktyczne studia podyplomowe, które stawiają na zdobywanie realnych kompetencji zawodowych.
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji (UWE) oferuje szereg rozwiązań dla osób zainteresowanych tą ścieżką kariery. W szczególności polecamy zapoznanie się z dedykowanym kursem podyplomowym DevOps. To idealne zaplecze merytoryczne dla osób planujących karierę jako DevOps. Stawiamy na formułę RealTime online – dzięki temu nasi studenci mogą zdobywać wiedzę w elastycznym środowisku, dostosowanym do indywidualnych potrzeb. To także możliwość połączenia nauki z pracą zawodową, co pozwoli zarówno zdobywać wiedzę, jak i rozwijać projekty komercyjne, by zdobyć doświadczenie, które przełoży się na sukces w przyszłej pracy DevOpsa.
Dlaczego warto zostać DevOpsem?
DevOps to zawód, który łączy satysfakcjonujące zarobki, szerokie możliwości rozwoju i dużą stabilność zatrudnienia. Według danych z portalu Wynagrodzenia.pl średnie zarobki dla DevOpsów mogą wynosić nawet 13,5 tys. zł miesięcznie dla doświadczonych osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Spore znaczenie ma tutaj jednak staż pracy i znajomość poszczególnych technologii. Warto zaznaczyć, że ofert pracy stale przybywa – każda nowoczesna firma IT potrzebuje specjalistów, którzy zadbają o infrastrukturę i procesy wdrożeniowe. Do tego dochodzi spora elastyczność zatrudnienia – tego typu pozycje są potrzebne zarówno w mniejszych zespołach, jak i w projektach o większej skali.


mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość