Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2024/2025.

Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Zawody przyszłości. Jakie zawody są poszukiwane na rynku pracy w 2023 roku?

Zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej? Przed Tobą decyzja: jakie studia wybrać? Kieruj się sercem, tym, co do Ciebie pasuje, a jednocześnie - wybierz zawód, na który jest aktualnie największe zapotrzebowanie. Koniecznie wybierz pracę, która zagwarantuje Ci zatrudnienie i dobre zarobki, a przy tym sprawi radość. Podpowiadamy, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie!

Zawody przyszłości w Polsce. Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy w 2023 roku i kolejnych?

Jeśli dopiero zaczynasz swoje życie zawodowe, prawdopodobnie masz dziesiątki pomysłów na minutę. A może masz już pracę, ale chcesz zyskać nowe kompetencje, które sprawdzą się na rynku pracy? Niezależnie od tego, co Tobą motywuje, wiemy jedno - pandemia koronawirusa wywarła ogromny wpływ na praktycznie każdą branżę. Rynek pracy zmienił się w ciągu zaledwie kilku miesięcy!

Jeszcze kilka lat temu mówiło się o tym, jak drastycznie zmieni się świat, jakie nowe technologie zostaną odkryte. Można powiedzieć, że zawładnęły nami przewidywania na temat tego, jak bardzo zmieni się nasze życie. Ale chyba nikt nie wpadł na to, że zmiany będą wynikać z pandemii! Jeszcze jakiś czas temu powszechna globalizacja miała doprowadzić do wzrostu liczby hoteli, restauracji i ośrodków turystycznych. Dziś większość z nich niestety podupada.

Warto wiedzieć, że logistyka rynku pracy będzie zawsze ulegać zmianom, w miarę wprowadzania innowacji w nauce, rozwoju technologii i pojawiania się nowych wymagań na świecie.

Jacy specjaliści są najbardziej poszukiwani na rynku pracy?

Czy wiesz, które zawody  są najbardziej poszukiwane? Dziś wiele mówi się na temat innowacji, świata It oraz dostosowywania firm do wymagań społeczeństwa. O co chodzi? Jeszcze kilka lat temu na rynku pracy królowało pokolenie X oraz milenialsi. Jedni chcieli stabilności, drudzy zaś pragnęli zdobywać doświadczenie. Teraz na ścieżkę kariery wkracza pokolenie Z, które narodziło się w erze cyfrowej. To młodzi ludzie, tacy jak Ty, którzy chcą robić różne rzeczy zmieniające nas świat. Nie bez powodu reprezentujecie technologiczną przyszłość rynku pracy i napędzacie trendy.

Sprawdź, jacy specjaliści już niebawem będą mieli największą szansę na zatrudnienie!

Specjaliści IT

Chociaż wiele karier po prostu przestanie istnieć, inne zostaną stworzone, aby sprostać nowym potrzebom. Tak właśnie jest w przypadku wszelkich zawodów związanych z branżą IT. Informatycy, web developerzy, programiści i inni specjaliści jeszcze przez bardzo długo będa cenionymi na rynku profesjonalistami. W końcu są częścią społeczeństwa, która tworzy nowe systemy i automatyzuje istniejące procesu.

Bez specjalistów IT era technologii nie byłaby dziś w pełnym rozkwicie. Analizują, rozumieją, wykonują i konserwują platformy oraz piszą kod, który tworzy biznes i usługi. Programiści są odpowiedzialni za projektowanie i tworzenie witryn oraz zarządzanie nimi przy użyciu różnych języków programowania. Ponieważ internet nie jest przemijającą modą, potrzeba zatrudniania programisty będzie nadal rosła w nadchodzących latach.

Team Leader

Praca w zespołach, zarządzanie grupą ludzi - to wszystko wymaga podejścia oraz specjalistycznej wiedzy. Team Leader to osoba, która pomaga innym w zespole dążyć do obranego celu, układa relacje w grupie, zapewnia sprawny przepływ informacji. Świetnie działa pod presją, a w sytuacji konfliktowej wie, jak podjąć decyzję lub świadomie pokierować zespół, by obrali wspólną ścieżkę.

Zespoły, tzw. teamy, działają dobrze, jeśli znają swoją misję, cel oraz zadania. Przekazanie tych informacji i przedstawienie członkom zespołu jasnych oczekiwań dotyczących ról, obowiązków i standardów pracy należy do lidera zespołu. Liderzy grup muszą również przekazywać informacje o nowych lub zmienionych procedurach, zasadach i praktykach firmy, które mogą mieć wpływ na cele zespołu. Celem jest upewnienie się, że wszyscy członkowie zespołu mają informacje potrzebne do pomyślnej pracy.

Team Leader to ktoś więcej niż menedżer - to osoba, która pomaga grupie, wspiera ją, a jej wiedza i umiejętności są cenne dla całego zespołu. Aby zostać dobrym Team Leaderem, przydatne są kompetencje miękkie takie jak łatwość komunikacji, otwartość, wzbudzanie zaufania. Liderzy zespołów pracują w różnych środowiskach, od placówek opieki zdrowotnej po firmy technologiczne i sklepy spożywcze. Tacy specjaliści są potrzebni w każdym środowisku pracy, w którym pracownicy muszą współpracować, aby terminowo ukończyć projekty.

Inżynierowie (o różnych specjalizacjach)

Inżynierowie to grupa, która od wielu lat uznawana jest za zawód przyszłości. Jest to także szerokie pojęcie, albowiem inżynierem zostaje każdy, kto ukończył studia inżynierskie. Może więc być nim architekt (inżynier architekt), informatyk (inżynier informatyki), a także specjalista ds. Ochrony środowiska (inżynier środowiska).

Jednak to, co łączy ich wszystkich to praca z technologią, najnowocześniejszymi rozwiązaniami oraz systemami do zarządzania. Jednym z ich zadań jest gromadzenie i stosowanie wszystkich technologii uważanych za niezbędne do rozwiązywania wszelkiego rodzaju problemów.

Za poszukiwane zawody przyszłości w dziedzinie inżynierii uznaje się:

 • Programistów aplikacji mobilnych (ponieważ coraz więcej firm korzysta z technologii mobilnych, aby docierać do klientów, popyt na twórców aplikacji mobilnych będzie nadal rósł),
 • Inżynierów DevOps (Inżynierowie DevOps są pomostem między kodowaniem a inżynierią. Jest na nie tak duży popyt, ponieważ wiele firm chce przyspieszyć dostarczanie aplikacji i usług oraz zwiększyć elastyczność i produktywność biznesową),
 • Architektów danych IT (Architekci danych potrzebują umiejętności analitycznych i kreatywnych, a także dogłębnej wiedzy na temat systemów danych i metodologii baz danych),
 • Projektantów UX (Projektanci UX są odpowiedzialni za to, jak wygląda produkt lub strona internetowa, aby była jak najlepiej przystosowana do potrzeb użytkownika),
 • Projektantów UI (projektanci UI kształtują i budują szkielet produktu lub strony internetowej),
 • Inżynierów robotyki, mechaniki.

Przedstawiciele handlowi

Od wielu lat rośnie zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów, którzy sprawdzają się jako New Business Managers, Client Partner lub Account Manager. To zawody, które kojarzą się z dobrymi zarobkami i wieloma ofertami pracy.

Klient ma teraz znacznie większy wybór przedsiębiorstw, z usług których może skorzystać. Dlatego firmy, zwłaszcza te z rynku B2B, poszukują przedstawicieli handlowi, którzy zwrócą się do klienta wtedy, gdy wykażą zainteresowanie produktem. Co to oznacza? Na rynku pracy potrzebni są specjaliści, którzy wiedzą, jak spersonalizować ofertę, dostosować ją do perspektywy klienta, a przy tym (za pomocą kompetencji miękkich) sfinalizować sprzedaż.

Handel elektroniczny jest już bardzo powszechnym modelem biznesowym. Jednak przy tak dużej liczbie wirtualnych sklepów konkurujących online, wyróżnienie się będzie konieczne, aby przyciągnąć klientów. Stąd konieczność zatrudnienia w przedsiębiorstwie dobrego przedstawiciela handlu elektronicznego, który będzie obeznany z nowoczesnymi technologiami branży IT!

Lekarze oraz pracownicy usług medycznych

Zawody zajmujące się leczeniem ludzi - zarówno fizycznym, jak i umysłowymi będą nadal bardzo poszukiwane. Wyjaśnienie jest dość proste: nadal jest bardzo mało prawdopodobne, aby maszyny zastąpiły spersonalizowaną opiekę, jaką zapewniają specjaliści swoim pacjentom.

Ofert pracy dla lekarzy, medyków, specjalistów ds. zarządzania placówkami medycznymi wciąż jest bardzo wiele. Nic nie wskazuje, by w przyszłości miało to ulec zmianie. Dodatkowo w Polsce, wśród personelu medycznego wskaźnik bezrobocia jest bardzo niski.

Ostatnio mówi się o tym, że w wyniku pandemii oraz globalnego kryzysu, który spowodowała, znacznie wzrośnie zapotrzebowanie na rynku pracy na usługi psychologów oraz psychiatrów. Najnowsze badania wskazują, że będa to zawody przyszłości, na których czekać będzie dobrze płatna praca.

Fizjoterapeuci, trenerzy i dietetycy

Nasze życie zmienia się - coraz większą wagę przywiązujemy do zdrowego trybu bycia, sportu, odchudzania. Choć teraz, w dobie pandemii trenerzy personalni mają nieco utrudnione zadanie, wszystko zmieni się w przyszłości. Sport staje się bardzo ważny dla Polaków - chcemy czuć się i wyglądać lepiej, a przede wszystkim: żyć długo i zdrowo.

Role trenera personalnego i dietetyka mogą się przenikać - zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów jest duże, ale najważniejsze są tutaj referencje oraz doświadczenie. Nikt nie powinien powierzać swojego zdrowia w ręce kogoś bez odpowiedniej wiedzy!

Rośnie również zapotrzebowanie na rynku pracy na fiizjoterapeutów - zarówno z powodu zwiększonej aktywności fizycznej polaków, jak i tego, że… po prostu starzejemy się! W naszym społeczeństwie jest coraz więcej osób starszych, które zmagają się z bólem, nadwyrężeniem mięśni lub stawów. Fizjoterapia to dziedzina przyszłości, a specjaliści znajdą pracę zarówno w prywatnych placówkach zdrowotnych, jak i sanatoriach, uzdrowiskach czy centrach SPA.

Analitycy Big Data

Cyfrowy świat w dużej mierze opiera się na milionach danych, które wymagają stałej analizy oraz ulepszania zachodzących dzięki nim procesów. Dlatego pojawiła się rola Analityka Big Data, która już dziś cieszy się dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy.

Analiza Big Data to zawód stosunkowo nowy, który wymaga doświadczenia w pracy z danymi. W zawodzie doskonale sprawdzą się osoby, które lubią statystykę, finanse, ekonomię, informatykę lub matematykę. Odnoszący sukcesy analityk Big Data powinien również posiadać wiedzę programistyczną, umiejętności ilościowe i interpretacji danych, dobre umiejętności komunikacji ustnej i pisemnej oraz doświadczenie z wieloma technologiami.

Zasadniczo analiza koncentruje się na gromadzeniu, czytaniu oraz wykrywaniu przydatnych danych, w których “ukryte” są wzorce lub trendy, służące wspieraniu firm w podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych. Ponieważ dziedzina ewoluuje tak szybko, jak dane, które analizuje, rola ta wymaga od specjalistów ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Ważne jest odpowiednie wykształcenie: ucząc się niezbędnych narzędzi z wyprzedzeniem, będziesz w stanie obsłużyć swój pierwszy projekt w miejscu pracy bez żadnych obaw.

Na jakie zawody bez studiów jest największe zapotrzebowanie?

Przy wyborze ścieżki kariery ludzie często biorą pod uwagę kilka różnych czynników. Twoja przyszła praca to powinno być coś, w czym jesteś dobry i co lubisz robić; w końcu spędzisz sporą część swojego życia pracując. Nie każdy chce lub może iść na studia. Ale świat się wtedy nie kończy! Istnieje wiele zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów i wyższego wykształcenia, a przy tym są fascynująca drogą zawodową, która zapewnia dobre zarobki.

Kucharze

Jeśli kochasz gotować, eksperymentować w kuchni lub przyrządzać potrawy według tradycyjnych przepisów, praca jako kucharz może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Na początku swojej drogi wystarczy znaleźć miejsce pracy, w którym zdobędziesz przygotowanie do zawodu, odbędziesz praktyki i nauczysz się czegoś nowego.

Duże zapotrzebowanie na pracowników w sektorze gastronomicznym zawsze było bardzo duże! Znalezienie dobrych specjalistów na kuchnię to nie łatwe zadanie. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w tym zawodzie, musisz liczyć się ze sporym wysiłkiem fizycznym, ale też masą wyzwań. Konsumenci coraz większa uwagę zwracają na to, co jedzą - preferują zdrową żywność, wysublimowane smaki oraz szybką obsługę. Aby przygotować wysokiej jakości posiłki, wielu menedżerów i szefów kuchni szuka obytych z pracą kucharzy. Pamiętaj, że najlepsze perspektywy na zatrudnienie w przyszłości będą mieli ludzie z przeszkoleniem i doświadczeniem zawodowym.

Kierowcy

Zastanawiasz się nad dobrze płatną pracą? Na rynku pracy wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na kierowców specjalistycznych (zwłaszcza z kategorią C1E, CE i D). Zawodowy kierowca zawsze będzie mieć szansę na znalezienie pracy - to zawód, który zwłaszcza w Europie ma wciąż duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

Jakiś czas temu wiele mówiło się o bezzałogowych pojazdach, ciężarówkach, które będą rozwozić towary bez kierowców. Jednak tak naprawdę… nigdy nic nie będzie w stanie zastąpić człowieka. Automatyzacja floty nie będzie oznaczać tego, że kierowcy z dnia na dzień stracą miejsca pracy. Dzięki nowoczesnym samochodom długie trasy będą mniej nużące i żmudne. Kierowcy będa mogli jechać dłużej, poświęcając mniej czasu na obowiązkowe przystanki. Dodatkowo trudno sobie wyobrazić pojazd, który sam wjeżdża lub cofa w zatłoczoną uliczkę.

Pracownicy produkcji

Mimo tego, że strefa przemysłowa staje się coraz bardziej zautomatyzowana, w przedsiębiorstwach zachodzą procesy lean management - pracownicy produkcji będą zawsze potrzebni na rynku pracy! Po pierwsze - ktoś musi nadzorować maszyny, a po drugie - nie wszystko może być przez nie wykonane.

Pracownik produkcji pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu linii montażowych w fabrykach i magazynach. Na co dzień odpowiada za wszystkie procesy produkcyjne, m.in. obsługuje maszyny, montuje części urządzeń, niekiedy obsługuje wózki widłowe (o ile posiada stosowne uprawnienia). Często także monitorują stany magazynowe i pomagają w procedurach wysyłkowych. Wreszcie, przestrzegają zasad bezpieczeństwa i wcześnie wykrywają potencjalne problemy z maszynami.

W ofertach pracy dotyczących zapotrzebowania na pracowników produkcji często można znaleźć informacje, że nie wymagane jest doświadczenie, za to na rynku pracy potrzebna jest siła fizyczna, znajomość podstaw BHP oraz kompetencje miękkie jak dobra komunikacja i umiejętność pracy w zespole.

Pracownicy fizyczni

Praca fizyczna to zawody, które wymagają aktywności fizycznej przy wykonywaniu większości zadań. Istnieje wiele miejsc pracy dla osób początkujących, które nie mają żadnego doświadczenia. Zdarza się jednak, że w ofertach pracy podkreślane jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych, znających nowoczesne technologie lub posiadających szkolenia lub certyfikaty.

Na jakie zawody w ramach prac fizycznych jest zapotrzebowanie na rynku pracy?

 • Opiekunowie osób starszych (nie należy mylić z wykwalifikowanymi pielęgniarkami, chodzi o osoby, które zadbają o czystość w domu osób starszych, zrobią zakupy lub przypilnują bliskich),
 • Gospodynie domowe,
 • Pracownicy budowlani,
 • Malarze,
 • Spawacze,
 • Murarze,
 • Stolarze,
 • Górnicy,
 • Pracownicy gospodarczy,
 • Ogrodnicy,
 • Blacharze,
 • Pracownicy sklepowi,
 • Magazynierzy. 
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco

facebook instagram youtube

Aplikuj do UWE

Aplikuj do UWE

Rekrutacja na semestr zimowy 2024/2025r. otwarta od 15 kwietnia!

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
(18) 44 99 190

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu

rekrutacja@uwe.edu.pl

Napisz do nas wiadomość

Preferencje plików cookie
Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies klikając przycisk Ustawienia. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.
Preferencje plików cookie
Wykorzystanie plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki Cookies aby zapewnić jego prawidłowe działanie. Możecie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies. Zalecamy zapoznanie się z Polityką prywatności i plików Cookies.

Więcej informacji

W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących naszej polityki dotyczącej plików cookie prosimy o kontakt.