Czytaj Bloga.
Największe wyzwania na studiach informatycznych – jak sobie z nimi radzić?
Studia informatyczne od lat plasują się w opinii publicznej jako trudny kierunek. I to prawda – edukacja w tym obszarze jest wymagająca, studenci muszą liczyć się z wieloma skomplikowanymi zagadnieniami m.in. z obszaru matematyki. To czas intensywnej nauki i przyswajania dużej ilości skomplikowanego materiału. Z drugiej strony jest to kierunek, który daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego.
Jakie są największe wyzwania na studiach informatycznych? Podpowiadamy, na co warto się przygotować!
Czy studia informatyczne są trudne?
Tak, studia informatyczne należą do trudnych kierunków. Z pewnością łatwiej odnajdą się na nim osoby o umysłach ścisłych, a także absolwenci technikum informatycznego lub klas o profilu matematyczno-fizycznym.
Nie jest jednak powiedziane, że osoby bez tzw. matematycznej smykałki nie poradzą sobie w trakcie studiów. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż informatyka w dużej mierze opiera się na matematyce, a więc jest to podstawowa dziedzina na tym kierunku.
Jakich przedmiotów możesz się spodziewać na studiach informatycznych?
Dokładny program zależy od konkretnej uczelni, jednak można wyróżnić przedmioty bazowe, które powinny znaleźć się w każdej ścieżce edukacyjnej, bez względu na wybraną uczelnię.
Są to m.in. przedmioty z obszaru:
- algorytmiki,
- programowania,
- struktury danych,
- statystyki,
- systemów operacyjnych,
- fizyki,
- sieci komputerowych.
Oprócz przedmiotów ściśle kierunkowych zwykle w programie znajdują się te, które pomagają rozwijać kompetencje przydatne w zawodzie. Możesz spodziewać się np. przedmiotów z zakresu zarządzania projektami. W programie niektórych uczelni są również przedmioty związane z grafiką lub sztuczną inteligencją. Wiele zależy od danej uczelni, a także od wybranej przez Ciebie specjalności.
Najczęstsze wyzwania na studiach informatycznych
Studia informatyczne to niesamowita przestrzeń do rozwoju swoich zainteresowań, a także kształcenia się w kierunku pożądanym na rynku. Warto jednak świadomie zdecydować się na studiowanie informatyki, gdyż kierunek ten nie należy do najłatwiejszych. Jakie wyzwania czekają na studentów informatyki?
Skomplikowany materiał
Przede wszystkim największym wyzwaniem na studiach informatycznych jest przerabiany materiał. Dziedzina ta wymaga dokładnego zrozumienia mechanizmów działania systemów operacyjnych, algorytmów czy języków programowania. Nieodłącznym elementem edukacji w tym zakresie jest matematyka, dlatego też przedmiot ten pojawia się w różnych odsłonach w trakcie całego toku studiów.
Oprócz tego wyzwaniem mogą być inne przedmioty specjalistyczne, związane np. z nauką struktury danych. Warto mieć świadomość tego przed rozpoczęciem studiów i odpowiednio się przygotować. Na pewno warto wcześniej sprawdzić sylabus oraz osłuchać się z terminologią branżową. Będzie to bardzo pomocne podczas bieżącego przyswajania informacji w trakcie zajęć.
Duża ilość zagadnień matematycznych
Zagadnienia matematyczne to kolejne wyzwanie szczególnie dla osób, które nie do końca najlepiej czują się z matematyką. Warto wiedzieć, że w trakcie studiów realizowany jest skomplikowany materiał z tej dziedziny. Wszystko po to, aby przygotować studenta do rozumienia mechanizmów i zasad rządzących światem informatyki i systemami, na których jest oparta.
Dynamiczna branża
Informatyka nieodzownie łączy się z nowymi technologiami, które rozwijają się bardzo dynamiczne. Ostateczne umiejętności i wiedza zależą od wybranej specjalności, jednak mimo wszystko trzeba wziąć pod uwagę własne zainteresowanie tym obszarem. Jeśli lubisz na bieżąco sprawdzać, co nowego pojawia się w świecie informatyki i nowych technologii, z pewnością będzie Ci znacznie łatwiej zarówno na studiach, jak i później, realizując się zawodowo.
Jak uporządkować swoją naukę podczas studiów informatycznych?
Ilość oraz poziom trudności materiału mogą przytłaczać. Dlatego warto przygotować się do studiów, aby wynieść z nich to, co najlepsze, i nie traktować jako przykrego obowiązku, a czas na zdobywanie wiedzy z interesującej Cię dziedziny.
- Planuj swój tydzień z uwzględnieniem zajęć, czasu na naukę oraz na odpoczynek. Jeśli nie zadbasz o ten ostatni aspekt, będzie Ci trudno utrzymać efektywność oraz zadowolenie ze studiów. Odpoczynek jest bardzo ważny!
- Dziel materiał na mniejsze partie– wyznacz sobie dni, w które przyswajasz dany materiał, a także określ (realistycznie), ile czasu danego dnia chcesz poświęcić na naukę. Pamiętaj o przerwach. Możesz skorzystać z dodatkowych technik, np. metody Pomodoro.
- Dbaj o swoje nastawienie– głowa i mindset odgrywa kluczową rolę właściwie w każdej dziedzinie życia. Dbaj o swój rozwój i odpowiednie podejście.
- Postaw na proaktywność – zajęcia informatyczne są wymagające, ale warto w tym wszystkim znaleźć czas na zajęcia dodatkowe. To dzięki nim zdobędziesz praktykę, tak kluczową w tej dziedzinie. Mogą to być dodatkowe projekty na uczelni, koła naukowe, programy stażowe czy praktyki. Liczbę zajęć wybierz z umiarem i dopasuj do swojego trybu życia oraz planu zajęć.
Oprócz tego możesz spróbować nauki w grupie, zwłaszcza gdy do przerobienia są zadania. Może to być bardziej efektywne i mniej stresujące niż samodzielna praca. Pamiętaj jednak, aby dostosować sposób nauki do własnych preferencji – jeśli najlepiej skupiasz się w samotności i tak wolisz pracować nad zadaniami, to rób to w zgodzie ze sobą.
O co warto zadbać, studiując informatykę?
Aby studiowanie informatyki było jak najbardziej efektywne, warto zadbać jeszcze w trakcie studiowania o wybór niszy, w której chcesz się specjalizować. Pomocne w praktycznej weryfikacji, czy dany obszar jest tym, w którym chcesz się rozwijać, będą praktyki studenckie.
Oprócz wiedzy specjalistycznej w branży tej istotna jest także:
- znajomość języków obcych (zwłaszcza angielskiego),
- zdolności komunikacyjne,
- umiejętność zarządzanie projektami,
- zdolność logicznego i nieszablonowego myślenia, która przydaje się m.in. podczas rozwiązywania problemów.
Warto zadbać o rozwój również tych aspektów!
Studia z informatyki to możliwość rozwoju swojej pasji oraz dobra perspektywa zawodowa na przyszłość. Pamiętaj jednak, aby wyboru dokonać w zgodzie ze sobą. Jeśli jest to obszar, który Cię interesuje, dasz radę bez względu na złożoność materiału. Zadbaj o swoją przyszłość i rozwijaj własne zainteresowania!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość