Czytaj Bloga.
Psychologia biznesu – czego nauczysz się na tym kierunku i czy warto się nim zainteresować?
Psychologia biznesu to gałąź zajmująca się badaniem różnych zjawisk psychologicznych zachodzących w świecie biznesu. Skupia się m.in. wokół takich tematów, jak zarządzanie, kultura organizacji i doskonalenie umiejętności przydatnych w świecie biznesu.
Na czym dokładnie polega praca psychologa biznesu? Czym on się zajmuje i czy warto rozwijać się w tym kierunku? Odpowiadamy!
Psychologia biznesu – co wchodzi w jej obszar?
Psychologia biznesu to dziedzina zajmująca się funkcjonowaniem człowieka w świecie organizacji i biznesu. W obszarze jej zainteresowań znajdują się m.in. tematy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, budowaniem efektywnych zespołów, kulturą organizacji, rozwijaniem postaw liderskich czy kompetencji miękkich, takich jak np. umiejętność budowania relacji biznesowych.
Czym zajmuje się psycholog biznesu?
Psycholog biznesu to specjalista, który posiada odpowiednią wiedzę w swojej dziedzinie i wie, w jaki sposób wdrożyć ją u danego klienta. Potrafi podpowiedzieć najskuteczniejsze rozwiązania i narzędzia.
Do jego zadań należy przede wszystkim badanie i analiza potrzeb. Dzięki temu psycholog może ocenić, jakich kompetencji brakuje w danej firmie lub zlokalizować źródło problemów czy słabej efektywności.
Do zadań psychologa należy także:
- badanie czynników wpływających na motywację i satysfakcję pracowników,
- prowadzenie szkoleń w firmie z zakresu odpowiednich kompetencji miękkich,
- udzielanie wskazówek w decyzjach strategicznych, dotyczących tzw. zasobu ludzkiego.
Psycholog biznesu, w zależności od tego, w jakim obszarze zechce się rozwijać, może również uczestniczyć w procesach rekrutacji.
Gdzie może pracować psycholog biznesu?
Psycholog biznesu może prowadzić własną praktykę i współpracować z firmami w postaci doradcy. Może również związać się z jedną firmą i pracować np. w korporacji lub przedsiębiorstwach z sektora MŚP.
Wszystko zależy od specjalności danego psychologa biznesu oraz tego, jaki rodzaj współpracy preferuje. Psycholog biznesu może również współpracować indywidualnie z przedsiębiorcami, wspierając ich mindset, wspomagając przy kryzysowych sytuacjach czy pomagając w rozwijaniu potencjału i kompetencji biznesowych.
Jakie kompetencje powinien posiadać psycholog biznesu?
Psycholog biznesu powinien przede wszystkim dobrze komunikować się z innymi. Nawiązywanie relacji interpersonalnych jest kluczową kompetencją. Oprócz tego powinien w sposób jasny i klarowny przekazywać informacje, a także cechować się wysoką empatią i analizą.
Dzięki temu może ocenić, które elementy w danej organizacji wymagają ulepszenia lub rozwoju. Musi mieć w sobie otwartość na komunikaty werbalne i niewerbalne.
Istotną cechą będzie również umiejętność zarządzania pracą grupową i obserwacja tzw. procesów grupowych. Jest to szczególnie ważne pod kątem prowadzonych szkoleń i warsztatów.
Pomocne będą także kompetencje związane z umiejętnością rozwiązywania problemów i odnajdywania się w dynamicznym środowisku, w jakim często funkcjonują organizacje.
Psychologia biznesu – studia. Czy warto?
Zdecydowanie tak! Coraz więcej firm stawia na dobrą i jakościową kulturę organizacji, a także dba o realny rozwój swoich pracowników. Stąd też usługi świadczone przez psychologów biznesu są poszukiwane na rynku pracy. Taki specjalista może pomóc zarówno na etapie projektowania kultury organizacji, jak i jej doskonalenia lub wprowadzania zmian. Wspomaga także kadrę zarządzająca w zakresie rozwoju pracowników, a często wspiera rozwój kompetencji miękkich u menedżerów.
Oprócz tego firmy coraz częściej są świadome tego, że kluczem do sukcesu jest m.in. efektywnie współpracujący zespół. To wymaga świadomego doboru osób, które wzajemnie uzupełniają się swoimi kompetencjami. Z tego też powodu psycholog biznesu może być nieocenionym wsparciem w procesach rekrutacji lub prowadzeniu warsztatów dla zespołu.
Jak zostać psychologiem biznesu?
Aby zostać psychologiem biznesu, musisz przede wszystkim ukończyć studia psychologiczne. To podstawa do tego, aby zyskać uprawnienia do wykonywania zawodu. W dalszym etapie warto postawić na zdobywanie wiedzy i praktyki w wybranej przez Ciebie specjalności – psychologii biznesu.
Wiedzę możesz poszerzać m.in. na dodatkowych kursach czy studiach podyplomowych. Możesz także skorzystać m.in. z oferty studiów UWE, gdzie ukończysz jednolite studia magisterskie na specjalności psychologia biznesu. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę z tej dziedziny w trakcie pięcioletniej edukacji.
Gdzie studiować psychologię biznesu?
Na UWE psychologię biznesu możesz studiować w systemie RealTime Online, czyli hybrydowo. Oznacza to, że w części zajęć możesz wziąć udział zdalnie. Dzięki temu zyskujesz większą elastyczność w pięcioletnim procesie edukacji. Kierunek nastawiony jest na przekazanie niezbędnej wiedzy psychologicznej, a także wyposażenie Cię w umiejętności praktyczne.
Zdobędziesz kompetencje, które pozwolą Ci rozwijać się w każdym obszarze wpływającym na sukces przedsiębiorstwa, m.in. w zarządzaniu kapitałem ludzkim, zarządzaniu zmianą, kreowaniu wizerunku marki czy budowaniu efektywnych zespołów. Nie czekaj i postaw na wiedzę prosto od praktyków!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość