

Czytaj Bloga.
Studia podyplomowe czy magisterskie – które wybrać?

Wiele osób błędnie utożsamia studia podyplomowe z magisterskimi, podczas gdy są to całkowicie rożne formy edukacji. Choć w pewnych aspektach mogą wydawać się do siebie zbliżone, ostatecznie więcej jednak różni je od siebie.
Po ukończeniu studiów I lub II stopnia absolwenci często wahają się, jak pokierować dalej własną edukacją. Najczęściej pojawia się wówczas pytanie, co wybrać – studia magisterskie czy podyplomowe?
Studia magisterskie a podyplomowe – podobieństwa i różnica
Studia magisterskie są drugim stopniem kształcenia wyższego, trwają zwykle 3 lub 4 semestry i kończą się obroną tytułu magistra. Aby móc na nie aplikować, niezbędne jest posiadanie tytułu licencjata, inżyniera lub magistra oraz dyplom ukończenia studiów. To najczęstszy wybór wśród absolwentów studiów I stopnia, którzy pragną kontynuować edukację na wybranym przez siebie kierunku i uzyskać kolejny tytuł naukowy.
Podobnie jak w przypadku studiów magisterskich również do rozpoczęcia studiów podyplomowych konieczne jest posiadania wyższego wykształcenia I lub II stopnia. Po uzyskaniu pozytywnych ocen z przedmiotów obowiązujących we wszystkich semestrach edukacji student otrzymuje świadectwo ukończenia studiów, jednak nie zyskuje nowego tytułu naukowego. Nie obowiązuje tutaj również obrona czy praca dyplomowa, w związku z czym absolwent studiów licencjackich i podyplomowych nadal posiada tylko stopień licencjata.
Zalety studiów magisterskich
W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, obowiązuje system boloński, który umożliwia studentom wybór innego kierunku studiów magisterskich niż realizowany na studiach licencjackich. Dzięki temu absolwenci zyskują wiedzę i umiejętności z dwóch różnych dziedzin, a ich wszechstronne wykształcenie może ułatwiać późniejszy rozwój kariery.
Tytuł magistra często wpływa na zarobki pracownika lub nawet zwiększa zainteresowanie daną osobą jeszcze na etapie rekrutacji. Na wielu stanowiskach, zwłaszcza tych wyższego szczebla, wymagane jest posiadania branżowej wiedzy, ale i umiejętności specjalistycznych, które są możliwe do zdobycia dopiero na studiach magisterskich.
Dla wielu osób stopień magistra nadal kojarzy się również z prestiżem, dlatego eksperci z dopiskiem mgr przed nazwiskiem cieszą się autorytetem i uznaniem wśród społeczeństwa. Dodatkowo jeśli absolwent w przyszłości planuje rozpocząć studia doktoranckie, lepszym wyborem będzie podjęcie studiów magisterskich, koniecznych do ubiegania się o stopień doktorski.
Studia dyplomowe – kiedy warto?
Kolejną możliwością na zdobycie wykształcenia wyższego są studia podyplomowe, trwające od dwóch do ośmiu semestrów, w zależności od wybranego programu i kierunku.
Studia podyplomowe to dobra droga dla każdego studenta, który pragnie zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia, a także rozwinąć swoją karierę. Tę formę edukacji bardzo często wybierają również osoby chcące zmienić swoją ścieżkę zawodową lub rozwinąć umiejętności w wybranym zakresie.
Podczas gdy studia magisterskie wyposażają studenta w wiedzę bardziej ogólną i teoretyczną, studia podyplomowe skupiają się na przekazaniu słuchaczom praktycznych umiejętności i ściśle ukierunkowanej wiedzy. Wąska specjalność studiów podyplomowych pozwoli Ci skupić się na konkretnej dziedzinie i zmaksymalizować efekty kształcenia. Dodatkowo krótszy czas trwania takiej edukacji bywa zaletą przede wszystkim dla tych, którzy jak najszybciej chcą rozpocząć karierę zawodową lub zmienić stanowisko.
Warto pamiętać, że studia podyplomowe stanowią dobrą alternatywę dla studiów magisterskich, ale również są znakomitym sposobem na pogłębienie wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach II stopnia.
Studia magisterskie i podyplomowe na UWE
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji oferuje zarówno studia magisterskie, jak i podyplomowe w formie niestacjonarnej hybrydowej realizowane w 100% zdalnie. Na uczelni są dostępne studia II stopnia na kierunku zarządzanie oraz studia jednolite magisterskie prawnicze i psychologiczne.
Z kolei absolwenci zainteresowani formą podyplomową mogą zdobyć doświadczenie z zakresu:
Na każdym z tych kierunków uczelnia przygotowała kilka specjalności odpowiadających współczesnym potrzebom rynku. Studia magisterskie czy podyplomowe online to wyjątkowo wygodna forma edukacji, umożliwiająca jednoczesne uczęszczanie na zajęcia oraz pracę zawodową.
W przypadku gdy na zdobycie nowego wykształcenia decydują się osoby już zatrudnione, UWE na wybranych kierunkach studiów I i II stopnia daje możliwość przeprowadzenia procedury uznania efektów kształcenia. Polega ona na uwzględnieniu doświadczenia zawodowego studenta na poczet wybranych zajęć akademickich, w związku z czym może on szybciej ukończyć wybrane studia.
Studia podyplomowe oraz II stopnia, choć różnią się między sobą, wciąż pozostają dobrymi rozwiązaniami dla absolwentów pragnących zdobyć nowe doświadczenia. Ostatecznie wybór konkretnej formy studiów to kwestia indywidualna, zależna od Twoich potrzeb oraz planów na przyszłość. Warto jednak przed podjęciem decyzji poznać zarówno wady, jak i zalety studiów magisterskich oraz podyplomowych, tak by móc kontynuować edukację w sposób najbardziej efektywny.

Aplikuj do UWE
Rekrutacja zamknięta. Zapraszamy do składania aplikacji na semestr zimowy 2025/2026 od 1 kwietnia 2025 roku.

mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość