Czytaj Bloga.
Studia podyplomowe drogą do awansu? Dla kogo są dobrym pomysłem?
Masz chęć kształcić się, zdobywać doświadczenie i nowe umiejętności? Gdzie szukać dobrych ofert studiów podyplomowych i jak znaleźć czas na rozwój? Dobrym pomysłem jest zdalne nauczanie w czasie rzeczywistym, czyli formuła RealTime Online, którą oferuje Uniwersytet Wirtualnej Edukacji. Co warto wiedzieć o studiach podyplomowych?
Dla kogo są i kiedy warto zacząć studia podyplomowe?
Większość uczelni wyższych posiada bogatą ofertę studiów podyplomowych. Choć nazwy kierunków są podobne, to jednak zawsze różnią się od siebie. Obecnie wzrasta popularność nauki zdalnej, czyli wykładów i ćwiczeń prowadzonych w czasie rzeczywistym, ale za pośrednictwem internetu. Również forma hybrydowa jest bardzo atrakcyjna.
Studia podyplomowe można rozpocząć już po ukończeniu nauki na uczelni wyższej. Prosta aplikacja i rekrutacja obejmuje przesłanie podpisanego podania ze zdjęciem. Należy dołączyć dyplom ukończenia studiów ( wystarczy tutaj użyć dyplomu licencjatu lub inzyniera) i uiścić opłatę rekrutacyjną. Nie ma też górnej granicy wieku, w którym uczelnie wyższe oferują studia podyplomowe. Także absolwenci studiów licencjackich, którzy rozpoczynają pracę, mogą wybrać bardziej elastyczną formę kształcenia. Tak się bowiem składa, że studia podyplomowe są doskonałą alternatywą dla magisterskich lub inżynierskich.
Co dają studia podyplomowe pracownikom na rynku pracy?
Po studiach magisterskich wiele osób, choć zdobyło gruntowne wykształcenie, ma problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy. Firmy oczekują konkretnych umiejętności, np. zarządzania zespołem lub projektem. Wielu pracownikom na rynku pracy marzy się także awans. By kontynuować progres zawodowy, trzeba zainwestować w rozwój w danej dziedzinie. Także osoby kończące studia pierwszego stopnia mogą w krótkim czasie zdobyć niezbędne umiejętności pożądane przez pracodawców. Co dają studia podyplomowe?
Wiedza i umiejętności
Studenci, którzy uzyskali dyplom licencjata lub inżyniera mogą często liczyć na dobre zarobki. Dlatego wiele osób, zamiast aplikować na studia uzupełniające magisterskie, wybiera pracę zarobkową i dalsze kształcenie w bardziej elastycznej i przystępnej formule. Długi okres studiów magisterskich ( 2 lata) sprawia, że właśnie krótsze, bo dwusemestralne studia uzupełniające dostarczają najważniejszych narzędzi niezbędnych do przyszłej pracy. To właśnie wiedza i umiejętności są głównymi atutami studiów podyplomowych. Można je zdobyć w krótkim czasie, bo już w dwa semestry ( w przypadku studiów kwalifikacyjnych pedagogicznych 3 semestry). To również doskonała okazja dla osób, które chcą uzyskać nowe umiejętności, które pomogą im wrócić na rynek pracy (np. po dłuższej przerwie związanej z urlopem macierzyństwem lub zmianą ścieżki zawodowej).
Forma kształcenia: stacjonarna, zdalna, czy hybrydowa?
Na studiach podyplomowych, np. oferowanych przez WSB-NLU lub UWE od lat funkcjonuje bardzo przystępna i elastyczna forma kształcenia. Polega na zdalnym uczestnictwie w zajęciach i ćwiczeniach. RealTime Online to bardzo chętnie wybierana opcja. Nawet jeśli student nie ma czasu na uczestnictwo w wykładzie o konkretnej porze, może w trybie offline odtworzyć zajęcia. Taka forma kształcenia jest odpowiednia dla osób łączących pracę, rodzinę i naukę. Nie trzeba też przyjeżdżać na zajęcia. Wszystkie procedury dostępne są online.
Jak wygląda program studiów podyplomowych?
Na studiach podyplomowych realizowany jest program wybranych kursów. Są one ściśle ze sobą powiązane i dają maksymalną dawkę wiedzy w krótkim czasie. W zależności od wybranego kierunku, studenci mają wykłady ze specjalistami i praktykami z danych dziedzin. Dodatkowo uczestnikom dostarczane są materiały do ćwiczeń i powtórzeń. Zwykle każdy dział zagadnień realizowany jest przez 30 godzin wykładowych, z czego 15 godzin to wykłady, a 15 to ćwiczenia. W programie są też laboratoria i wykonanie projektu.
Studia podyplomowe, a studia magisterskie: co lepiej wybrać?
Osoby posiadające tytuł licencjata mają przed sobą wybór: szukać studiów wyższych z kierunkiem magistra lub znacznie krótszych, podyplomowych. W przypadku dwusemestralnych kierunków program studiów jest bardziej zwarty, stanowi esencję wiedzy. W stosunkowo krótkim czasie wykwalifikowani wykładowcy dostarczają osobom posiadającym tytuł licencjata, inżyniera lub magistra maksymalną dawkę wiedzy. Z kolei na dwuletnich studiach magisterskich oprócz zajęć trzeba napisać pracę, która pochłania bardzo dużo czasu i nie zawsze będzie potrzebna w pracy zarobkowej.
Różnice między studiami uzupełniającymi, podyplomowymi, a magisterskimi
Program studiów podyplomowych ma zupełnie inną formułę niż magisterskich. Przede wszystkim jest krótszy i nastawiony na praktyczne umiejętności. Nie ma też obowiązku napisania typowo naukowej pracy. W wielu zawodach nie ma potrzeby legitymowania się dyplomem magistra. Wszędzie tam, gdzie ważne są umiejętności praktyczne, certyfikat ukończenia studiów podyplomowych daje dodatkowe impulsy, np. do awansu.
Podobieństwa
Do aplikowania na studia podyplomowe oraz magisterskie wystarczy okazanie tytułu licencjata. W obu przypadkach studenci realizują program wybranych kursów. Programy są zatwierdzane przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Dlatego zarówno studia podyplomowe, jak i magisterskie są uznaną formą certyfikowania wiedzy.
Jakie studia podyplomowe są warte uwagi?
Na UWE popularnością cieszą się kierunki związane z zarządzaniem. Program tych studiów pomaga podnieść kwalifikacje i dostarcza wiedzy niezbędnej do kierowaniem zespołem. Dlatego warto postawić na zarządzanie. Nie słabnie też wartość dyplomu informatyka, dlatego studia podyplomowe z zakresu informatyki przydadzą się w zasadzie w każdej pracy. Pracodawcy cenią też umiejętności psychologiczne. Studia z zakresu psychologii mogą okazać się dobrym krokiem do rozwoju.
Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych
Gdzie szukać dobrych ofert studiów podyplomowych i jak znaleźć czas na rozwój? Dobrym pomysłem jest zdalne nauczanie w czasie rzeczywistym, czyli formuła RealTime Online.
Do najpopularniejszych kierunków, które są chętnie wybierane przez osoby szukające nowej ścieżki zawodowej lub rozwiązań dających lepsze perspektywy na zatrudnienie należą takie opcje, jak m.in.
- Zarządzanie marketingiem,
- Master of Business Administration (tzw. MBA) oraz wszelkie pochodne, w tym Master of Business Administration: przemysł 4.0, czy Zarządzanie w ochronie zdrowia - MBA.
- Ochrona danych osobowych,
- Zarządzanie projektami.
Dostępne są także fascynujące studia podyplomowe prowadzone w ramach zajęć z Informatyki. Tutaj wybrać można studia Cyberbezpieczeństwo lub Programowanie aplikacji biznesowy. Dla osób, które chcą zyskać wiedzę z zakresu Psychologii, dobrym wyborem są m.in. takie studia podyplomowe jak:
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco