Studia przez internet dla niepełnosprawnych

Uczelniana infrastruktura może być pełna barier i przeszkód, utrudniających osobom z niepełnosprawnościami swobodne poruszanie się po budynkach. Nie wszystkie uniwersytety czy politechniki zostały przystosowane do przyjęcia dużej liczby studentów z ograniczoną zdolnością sprawnego poruszania się. Na szczęście tendencje te ulegają powolnym zmianom w celu dostosowania swoich norm i znoszenia barier.

Jak się okazuje, nie jest jednak tak kolorowo: wielu niepełnosprawnych uczniów cały czas ma obawy, jaka sytuacja spotka ich murach upragnionej uczelni. Alternatywą dla klasycznej edukacji w murach uczelni jest inicjatywa Uniwersytetu Wirtualnej Edukacji, czyli studia przez internet: bez barier, bez utrudnień infrastrukturalnych, bez dodatkowych nerwów. Wszystko w oparciu o normalny poziom dydaktyki, skuteczne nauczanie i zdalne egzaminy.

Przełom w kontekście nauczania osób z niepełnosprawnością na studiach wyższych

Pomysł wdrożenia studiów wyższych dla osób, które z różnych powodów borykają się z problemami z pełną sprawnością, został przyjęty na UWE stosunkowo dawno, bo od momentu wdrożenia CloudA™, systemu umożliwiającego edukację na odległość.

Sytuacja pandemiczna przekonała wielu sceptyków do tego, iż studia online mogą się sprawdzić w różnych okolicznościach, także wtedy, gdy obostrzenia uniemożliwiają bezpośrednią, stacjonarną aktywność. Jednak nie na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji. My wiedzieliśmy o tym od lat, stając się jednym z liderów w edukacji na odległość. Wyszliśmy na przeciw potrzebom naszych studentów, a nie tylko sytuacji pandemicznej.

W walce z wykluczeniami i barierami - Uniwersytet Wirtualnej Edukacji

Tym samym już wiele lat temu na UWE nastąpił wielki przełom w kontekście uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w procesie rekrutacyjnym. Okazuje się, że bariery fizyczne, takie jak: schody, brak podjazdów, nieczynne windy, niedostosowane sale i aule, potrafią zniechęcić sporą grupę kandydatów przed angażowaniem się w kontynuację edukacji. Uruchomienie w pełni zdalnych studiów uruchomiło tym samym prawdziwą lawinę - niepełnosprawności przestały się "liczyć", gdyż cały proces nauczania realizowany jest zdalnie, na siedząco, w zaciszu własnego domu, biura czy dowolnego innego miejsca, kojarzącego się pozytywnie.

To duży krok w walce z wykluczeniem, które w przypadku studiowania bardzo mocno dawały się we znaki w naszym społeczeństwie. Na naszej uczelni nie ma miejsca na jakiekolwiek wykluczenia. Nie stawiamy barier - wręcz przeciwnie. U nas każdy jest równoprawnym członkiem życia akademickiego, niezależnie od tego czy uczy się stacjonarnie, czy przez internet.

Realizacja nauki online - studia znoszące bariery

Programy studiów przez internet są co semestr ulepszane, przy zachowaniu niezmiennej, wysokiej jakości nauczania. Osoby z niepełnosprawnością uczestniczą w tych samych zajęciach co osoby sprawne. Nie ma tutaj miejsca na wykluczenia czy dyskryminację.

Dla wszystkich naszych studentów udostępniane są co rusz nowe usługi, które wspierają nie tylko proces dydaktyczny, ale pomagają w realizowaniu różnych formalności uczelnianych. Wsparcie realizowane jest całościowo, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych potrzeb osób z ograniczoną zdolnością do poruszania się, czy sprawnego funkcjonowania w określonej przestrzeni.

Zarówno WSB-NLU, jak i UWE to dwie uczelnie, które realizują kierunki nauczania zarówno stacjonarnie, jak i w pełni online. Na kandydatów czeka szeroka oferta edukacyjna obejmująca studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia i studia podyplomowe. Studenci mogą brać również udział w kursach i szkoleniach, których lwia część odbywa się z wykorzystaniem sieci internetowej. Wśród kierunków studiów znajdują się m.in.: zarządzanie, psychologia i informatyka. Każdy z kierunków posiada przynajmniej kilka specjalizacji, które pozwalają przyszłym absolwentom ukierunkować swoją wiedzę w sposób precyzyjny.

Dostępność bez granic i przeszkód: duże ułatwienie dla osób niezdecydowanych

Implementacja zdalnych technik nauczania pozwoliła nie tylko na ujednolicenie warunków kształcenia, ale wpłynęła także pozytywnie na sytuację finansową i psychiczną wielu osób. Studia online umożliwiają realizację zadań uczelnianych bez konieczności osobistego stawiennictwa w murach uczelni. Osoby z niepełnosprawnością nie tracą tym samym nerwów, sił i czasu, by planowo zdążyć na konkretne zajęcia. Te zaś, w przypadku tradycyjnej formy studiów, mogą odbywać się często w oddalonych od siebie nawet o kilka kilometrów budynkach. To dodatkowa trudność dla osób z niepełnosprawnością, która rzadko zostaje respektowana w planach zajęć innych uczelni niż UWE lub WSB-NLU. Jesteśmy świadkami wielkiego przełomu, który z pewnością zmieni stosunek wielu osób do tego typu zajęć.

Możliwość otrzymania stypendium także dla osób studiujących przez internet

Na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji żaden ze studentów nie ma innych praw od drugiego. Osoby, które uczęszczają na zajęcia stacjonarne, jak i niestacjonarne czy w trybie RealTime Online są traktowane na tych samych zasadach. Dlatego na naszej uczelni obowiązują również programy stypendialne, w tym stypendium dla osób z niepełnosprawnością.

To stypendium może otrzymywać student z tytułu niepełnosprawności, która potwierdzona jest orzeczeniem właściwego organu. Środki przyznawane są na wniosek studenta. Stypendium jest przyznawane na podstawie aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.