Czytaj Bloga.
Studia w dorosłym wieku. Czy warto inwestować w edukację będąc dojrzałym?
Powrót na uczelnię lub pójście na nią po raz pierwszy to zawsze duże przedsięwzięcie. Zwłaszcza… jeśli jesteśmy już dorosłymi, dojrzałymi ludźmi, niekiedy z ustabilizowaną karierą. Ludzie patrzą wówczas na nas przez palce, często mówiąc: “A po co ci to?”, albo “Czy nie jesteś już za stary?”. Nie ma nic gorszego, niż takie myślenie! Absolutnie nigdy nie jest za późno na naukę czy zdobycie dyplomu. Coraz więcej osób po 40. roku czy nawet 50 roku życia wraca na uczelnie lub wybiera się na studia po raz pierwszy w życiu. I nie żałują takiej decyzji!
Dlaczego warto zainwestować w swoją edukację po 30, 40 czy 50 roku życia?
Jest wiele powodów, dla których warto rozważyć powrót do szkoły, także i po 30., 40., czy 60. roku życia! Nie ma dobrego wieku na studia - po prostu każdy z nich jest odpowiedni. Wszystko zależy od twoich możliwości oraz motywacji. Najczęściej ludzie decydują się na inwestycję w edukację w dojrzałym wieku z powodu:
- chęci zmiany swojej kariery - poszukują nowych wyzwań, chcą zacząć pracę w nowej, zupełnie innej branży; czują potrzebę oraz chęć do stawiania sobie kolejnych celów - czasem wynika to z potrzeby przebranżowienia się, czasem ze zwykłej potrzeby zmiany;
- potrzeby zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w pracy;
- chęci uczenia się nowych technologii, poznania nowych narzędzi, które wspierają w życiu zawodowym lub otwierają zupełnie nowe ścieżki pracy;
- potrzeby awansu na stanowisko kierownicze lub konieczności zdobycia odpowiedniego dyplomu do jakiegoś zawodu; konieczności posiadania określonego wykształcenia, przy staraniu się o podwyżkę;
- pokonywania własnych barier i ograniczeń, przełamania strachu oraz niepewności;
- potrzeby przewartościowania swojego życia lub znalezienia nowej ścieżki zawodowej, np. z uwagi na likwidację etatów lub długotrwałe bezrobocie;
- chęci cieszenia się z osobistego spełnienia i posiadania stopnia naukowego.
To oczywiście nie wszystkie powody, które kierują ludźmi decydującymi się na rozpoczęcie edukacji w późniejszym wieku. Jeśli jednak którykolwiek z tych powodów jest podobny do twojego - nie czekaj dłużej, tylko daj sobie szanse rozwoju.
5 wskazówek odnośnie studiowania w dojrzałym wieku
Powrót do szkoły w wieku 40 lat lub więcej to znaczące przedsięwzięcie. Różni się też znacznie od pójścia na studia jako student w “tradycyjnym” wieku, czyli np. zaraz po maturze. Na co zwrócić uwagę wracając na studia?
Nie bój się zaczynać wszystkiego od nowa - wyeliminuj lęk
Masz chęć iść na studia, ale czujesz strach? Rośnie w tobie niepewność i lęk? Nie ma takiej potrzeby. Odrzuć od siebie zastanawianie się nad wiekiem, czy tym, czy “to właśnie dobry moment, by iść na uczelnię”. Odpowiedz sobie na pytanie: jeśli nie teraz to kiedy?
Usuń ze swojej głowy obawy, czy czynniki, które cię paraliżują. Boisz się opinii innych? To nie jest ich życie, tylko twoje! Bez względu na to, jakie masz obawy, nigdy nie zakładaj, że nie zostaniesz przyjęty na studia. Miej blisko siebie osobę, która będzie cię wspierać w decyzji. Powrót do nauki nie jest łatwy, ale jest wart poświęcenia. Przyjaciele, rodzina, czy koledzy powinni cię wspierać w tej decyzji, a tobie łatwiej będzie zmotywować się do kształcenia.
Wybierz uczelnię, na której możesz łączyć pracę i naukę
Zapewne myśląc o studiach zastanawiasz się:
- Czy nie będziesz czuć się dziwnie w gronie młodych osób?
- Czy dasz radę skończyć kierunek studiów, jednocześnie pracując?
- Czy nie zaniedbasz swoich obowiązków zawodowych?
To normalne rozterki, które naprawdę ma większość osób, decydujących się na naukę w nieco późniejszym wieku. Podstawą jest wybór odpowiedniej uczelni. Możliwości jest wiele, ale warto zdecydować się na taką, która jest przeznaczona dla osób pracujących, ma dopasowane metody kształcenia. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnego uczenia się jest metoda kształcenia online. Oferuje ją właśnie Uniwersytety Wirtualnej Edukacji, zapewniając zajęcia prowadzone w formule RealTime Online, czyli w całości w czasie rzeczywistym, ale za pośrednictwem internetu. Można więc studiować z dowolnego miejsca, nie tracąc czasu na dojazdy, jednocześnie pracując czy spędzając czas w domu.
Postaw na kierunek, który zapewni ci satysfakcję i lepszą przyszłość
Kierunków na uczelniach jest naprawdę wiele - ale czy każdy z nich daje szansę na lepsze zatrudnienie? Niezależnie od tego, czy chcesz poszerzyć swoją wiedzę lub horyzonty, starać się nową pracę czy całkowicie przebranżowić - kluczowy będzie zawsze wybór kierunku.
Zdecydowanie warto postawić na taką uczelnię, gdzie kierunki są dopasowane nie do tego, co ładnie brzmi, a do zapotrzebowania na rynku pracy! Na Uniwersytecie Wirtualnej Edukacji znajdziesz kierunki, po których masz realną szansę na zatrudnienie lub awans. Do wyboru są zarówno studia licencjackie, jak i jednolite studia magisterskie lub inżynierskie - to świetna opcja dla osób, które pierwszy raz będą wybierać się na jakiekolwiek studia.
Dla tych, którzy chcą poszerzyć lub odświeżyć wiedzę, zdobyć nowe możliwości - doskonałym wyborem będą studia podyplomowe. To oferta skierowana do osób, które posiadają już wykształcenie wyższe. W przypadku studiów z zakresu Zarządzania możesz postawić na kierunki, które pozwolą ci dowiedzieć się czegoś nowego m.in. z zakresu zamówień publicznych, rachunkowości czy zarządzania. Jeśli z kolei marzy ci się praca w ramach spółek skarbu państwa lub chcesz dołączyć do grona zarządczego - świetnym wyborem będą studia Master of Business Administration. Studia z Psychologii to także okazja, by rozwinąć się w pracy psychologa, psychiatry czy nauczyciela. Możesz zdobyć wiedzę i doświadczenie np. w zakresie prowadzenia zajęć edukacyjnych, specjalizacje psychologiczne czy pedagogiczne.
Odpowiednio zarządzaj czasem - zarówno tym na studiach, jak i w pracy
Dla wielu osób najtrudniejsze może być połączenie edukacji z pracą zawodową. W końcu nikogo z nas nie stać na to, by całkowicie zrezygnować z pracy. Często w przypadku osób dojrzałych, po 40. roku życia, które chcą powrócić do nauki, istotne jest utrzymanie tempa kariery zawodowej, przy jednoczesnym podnoszeniu swoich kwalifikacji. Dlatego właśnie wybór studiów online, takich jak te organizowane przez UWE w ramach formuły RealTime Online to wybór idealny.
Zarządzanie czasem ma kluczowe znaczenie dla sukcesu, gdy idziesz na studia jako pracująca osoba dorosła. Jeśli zamierzasz kontynuować studia online, chcesz mieć pewność, że elastyczny program nauczania nie stanie się przeszkodą dla Twojego sukcesu. Musisz aktywnie planować swój harmonogram, aby upewnić się, że nie zwlekasz z pracą zawodową ani nie zostaniesz w tyle na uczelni. Chcesz również upewnić się, że zachowujesz równowagę między swoimi edukacyjnymi, zawodowymi i osobistymi zajęciami. Jak odpowiednio zarządzać czasem?
- Stwórz sobie wydzieloną przestrzeń, w której skupisz się wyłącznie na nauce.
- Spróbuj lepszego zarządzania pracą, np. układając sobie harmonogram dnia za pomocą mobilnych aplikacji.
- Ustal sobie osobiste terminy, np. na realizację projektów.
Łączenie pracy i studiów? Porozmawiaj z pracodawcą!
Jeśli boisz się, że praca zawodowa może kolidować ze studiami - porozmawiaj ze swoim szefem. Większość pracodawców docenia, gdy pracownicy chcą inwestować w swój rozwój. Lepszym rozwiązaniem dla firmy jest bowiem utrzymać lojalnego pracownika, który chce uczyć się i poszerzać wiedzę, niż wykształcić od zera kogoś nowego. Jednym ze sposobów na łączenie pracy i nauki jest oczywiście wybór studiów online, które nie będą kolidować z pracą w zawodzie. Jednak często pozostaje także kwestia finansowania edukacji.
Dlatego tym bardziej warto porozmawiać z pracodawcą lub działem HR. W niektórych firmach (zwłaszcza korporacjach), oferowane są stypendia lub dotacje dla pracowników, którzy chcą brać udział w kursach, szkoleniach lub uczęszczać na studia podyplomowe.
Czy studia w dorosłym wieku to dobry pomysł?
Pamiętaj o jednym! Zmiana ścieżki kariery w wieku 40 lat nie zawsze jest łatwa, ale staje się coraz bardziej powszechna. Bo jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie czujesz się spełniony w obecnej karierze, potrzebujesz czegoś nowego lub chcesz zdobyć umiejętności potrzebne np. do awansu - nie czekaj dłużej.
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość
Zaobserwuj nas, aby być na bieżąco