Czytaj Bloga.
Sztuka kreatywnego myślenia – jak rozwijać kreatywność na studiach i w jakich obszarach ją wykorzystać?
Kreatywność to cecha, dzięki której powstają nowe idee czy nieszablonowe pomysły. To niejako umiejętność wychodzenia poza utarte i oczywiste schematy. Czy tę cechę można w sobie rozwijać? Jak dbać o kreatywność na studiach? W jakich zawodach przydaje się najbardziej? Odpowiadamy!
Czym jest kreatywność?
Kreatywność to pewien proces myślowy, który prowadzi do powstania nowych idei lub nieoczywistego rozwiązania, wyjścia poza utarty schemat. To umiejętność analizowania otoczenia i wyciągania na podstawie tych obserwacji pewnych nieoczywistych wniosków. Kreatywność często polega również na łączeniu ze sobą różnych dziedzin i czerpania z nich nawzajem. To podłoże do innowacyjności i proaktywności.
Czy można nauczyć się kreatywności?
Kreatywność jest cechą kojarzoną często z artystami lub osobami o wielkich osiągnięciach, takich jak odkrycia czy wynalazki. Stąd też panuje powszechny mit, jakoby kreatywność była cechą, którą obdarowani są nieliczni – z tym trzeba się urodzić. Dzięki temu, że kreatywność wzbudza tak szerokie zainteresowanie, eksperci i naukowcy zaczęli przyglądać się temu zagadnieniu. Co się okazało?
Kreatywność to cecha ciągła. Oznacza to, że każdy z nas posiada w sobie pewne pokłady tej umiejętności, jednak jest ona rozwinięta na różnych poziomach.
Wpływ na to ma m.in. stymulacja kreatywności w dzieciństwie. Dzieci, które bardziej angażowały się w różne zabawy i działania kreatywne, w dorosłym życiu mają zazwyczaj lepiej rozwiniętą tę umiejętność.
Nie oznacza to jednak, że w dorosłym życiu nie można tej kompetencji rozwijać – wręcz przeciwnie! Wystarczy odpowiednio podejść do pracy nad rozwijaniem w sobie kreatywności.
Jak rozwijać kreatywność na studiach?
Kreatywność przydaje się w życiu codziennym, w biznesie, pracy czy na studiach. To niezwykle istotne, aby kształtować w sobie tę cechę. To ona pomaga wyróżnić się na rynku pracy, dołożyć swój wkład w ciekawe projekty na studiach czy opracować ciekawy pomysł na biznes.
Jak możesz rozwijać kreatywność na studiach?
- Przede wszystkim angażuj się w różne działania dodatkowe. Biorąc udział w projektach na uczelni, będziesz mieć okazję do tego, aby zapoznać się z czymś nowym, wziąć udział w planowaniu i procesach koncepcyjnych, które niezwykle pobudzają kreatywność.
Oprócz tego przekonasz się, że kreatywność, rozumiana również jako innowacyjność i proaktywność, jest czymś, czego możesz się nauczyć. To bardzo pomoże Ci w dalszym procesie!
- Zaangażuj się w działalność kół dodatkowych, np. na Twojej uczelni prowadzone są zajęcia teatralne? Zgłoś się! Udział w takiej formie zajęć pomoże pobudzić Twoją kreatywność, a w dodatku zdobędziesz kilka innych, przydatnych umiejętności.
- Obserwuj otoczenie i wyciągaj wnioski – umiejętność wyciągania wniosków z obserwacji otoczenia to niezwykle przydatna cecha. Dzięki temu właśnie powstają innowacyjne pomysły – ktoś dostrzegł pewne potrzeby w otoczeniu, których nie zauważył nikt inny.
- Analizuj trendy– śledzenie trendów (np. społecznych, technologicznych) pomoże Ci zaobserwować pewne zjawiska nieco wcześniej niż większość osób, która nie ma w sobie takiego nawyku.
Analizowanie tego, co aktualnie jest trendem i w jakim kierunku będzie rozwijać się technologia czy społeczeństwo, może być świetnym motywatorem do myślenia poza schematem.
- Rozwijaj w sobie empatię– ta umiejętność niezwykle pomaga w rozwijaniu kreatywności. Przydaje się szczególnie w obserwacji otoczenia. Jeśli zachowasz otwartość na innych ludzi i umiejętność zrozumienia ich potrzeb, zyskasz większe szanse na to, aby dostrzec coś nieoczywistego.
Oprócz opisanych aktywności możesz również przetestować techniki do rozwijania kreatywności. Na studiach idealnie sprawdzą się mapy myśli – dzięki nim nie tylko rozwiniesz kreatywność, ale przy okazji zrobisz ciekawe notatki na studia i lepiej przyswoisz wiedzę.
W jakich zawodach ważna jest kreatywność?
Kreatywność niesie ze sobą innowacyjność i proaktywność, a także umiejętność myślenia poza schematem. Dlatego jest przydatna niemal we wszystkich zawodach. W których z nich jest oczekiwana najbardziej?
Specjalista ds. organizacji eventów
Specjalista ds. organizacji eventów to osoba wielozadaniowa – na jego ramionach spoczywa praca koncepcyjna nad zaplanowaniem eventu oraz dopięciem jego realizacji. Kreatywność przydaje się tutaj szczególnie z dwóch powodów: po pierwsze kreatywny specjalista potrafi zaplanować zaskakujący, ciekawy lub nieoczywisty event.
Po drugie, w organizacji eventu należy skoordynować pracę dużej grupy ludzi z różnych branż, w tym również dostawców zewnętrznych. Specjalista ds. organizacji eventów musi być przygotowany na to, że ktoś może nie dopilnować obowiązków po swojej stronie i wiedzieć, jak mimo to uratować wydarzenie. Dlatego kreatywność i nieszablonowe myślenie są tu bardzo istotne.
Specjalista ds. reklamy internetowej
Reklama, zwłaszcza w obecnych czasach, musi przykuwać uwagę odbiorców, trafić do nich z przekazem, zaskakiwać lub wzbudzać inne emocje. Dzięki temu odpowiedni przekaz reklamowy jest w stanie wygenerować odpowiednie rezultaty dla marki.
Kreatywność i umiejętność wychodzenia poza schemat są tu bardzo istotne, dlatego specjalista ds. reklamy internetowej, oprócz doskonałej obserwacji i analizy konkurencji oraz wyników własnej pracy, musi posiadać umiejętność kreatywnego myślenia poza szablonem.
Specjalista ds. sprzedaży
Specjalista ds. sprzedaży to kolejny obszar zawodowy, w którym kreatywność jest bardzo pomocna. Szczególne znaczenie ma tutaj umiejętność porozumiewania się z różnymi ludźmi i kreatywnego radzenia sobie w sytuacjach odmowy czy braku zainteresowania ze strony klienta.
Programista gier komputerowych
Programista gier komputerowych odpowiada z opracowanie gry od A do Z. Oznacza to, że oprócz samego procesu jej stworzenia potrzebny jest także etap koncepcji i zaplanowania gry m.in. pod kątem fabuły, postaci czy mechanizmu rozgrywek.
Grafik komputerowy
Grafik komputerowy odpowiada za wizualną oprawę wielu elementów — stron, logo, aplikacji, infografik i właściwie wszystkiego, co powstaje w świecie wirtualnym i musi mieć odpowiedni wygląd.
Kreatywność jest tutaj niesamowicie istotna, gdyż pomaga grafikowi opracować np. nową szatę graficzną, która pozwoli wyróżnić np. dany produkt lub markę spośród innych, podobnych na rynku.
Pedagog
W pracy pedagoga kreatywność to podstawa. Dzieci są bardzo kreatywne, dlatego osoba pracująca z nimi powinna również posiadać taką cechę.
Daje to możliwość nawiązania kontaktu z najmłodszymi, zaciekawienia ich i finalnie – zbudowania poczucia bezpieczeństwa, w którym dziecko może otworzyć się na rozmowę. Na studiach pedagogicznych przyszli specjaliści kształceni się m.in. w obszarze komunikowania się z dziećmi.
Kreatywność to umiejętność, którą możesz kształtować podczas studiów. Skorzystaj z tego i zadbaj o swój rozwój już dziś!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość