Bądź na bieżąco.
Czytaj Bloga.

Tester aplikacji - na czym polega jego praca?

Tester aplikacji

Zawód tester aplikacji cieszy się rosnącą popularnością i uznaniem, zwłaszcza w dziedzinie IT. Jeśli chcesz zostać testerem aplikacji, zapoznaj się z poniższym artykułem, aby dowiedzieć się, jakie będą Twoje obowiązki i zarobki.

Czym zajmuje się tester aplikacji?

Tester aplikacji to osoba odpowiedzialna za sprawdzanie jakości oprogramowania poprzez identyfikowanie błędów i nieprawidłowości. Jego głównym celem jest zapewnienie, że aplikacja działa zgodnie z wymaganiami i spełnia oczekiwania użytkowników.

Na czym polega praca testera aplikacji? Jaki jest jego zakres obowiązków?

Obowiązki testera aplikacji obejmują m.in.:

 • Analizę wymagań aplikacji
 • Opracowanie strategii i planów testowych
 • Przeprowadzenie testów funkcjonalnych, wydajnościowych, bezpieczeństwa, i innych
 • Rejestrowanie błędów i defektów w systemie zarządzania błędami
 • Komunikację z programistami i innymi członkami zespołu
 • Monitorowanie postępów w rozwiązywaniu problemów i kontrolowanie jakości
 • Przygotowanie raportów z testów i rekomendacji

Cechy dobrego testera aplikacji

Dobry tester aplikacji charakteryzuje się takimi cechami jak:

 • Analityczne myślenie
 • Dokładność i precyzja
 • Cierpliwość
 • Zdolność oraz łatwość do nauki nowych technologii
 • Umiejętność komunikacji i współpracy w zespole
 • Znajomość języków programowania (opcjonalnie)

Jakim testerem aplikacji można zostać?

Do najpopularniejszych rodzajów testera aplikacji należą:

 • Tester aplikacji webowych / internetowych - testuje aplikacje działające w przeglądarkach internetowych na różnych platformach i systemach operacyjnych.
 • Tester aplikacji mobilnych - testuje aplikacje na smartfony i tablety, zarówno na platformie Android, jak i iOS.
 • Tester aplikacji desktopowych - testuje aplikacje przeznaczone do instalacji na komputerach stacjonarnych i laptopach, działających na różnych systemach operacyjnych, takich jak Windows, macOS i Linux.
 • Tester aplikacji gier - specjalizuje się w testowaniu gier komputerowych na różnych platformach (PC, konsola, mobilne) i gatunkach (strategiczne, fabularne, sportowe itp.).

Jak zostać testerem aplikacji?

Aby stać się testerem aplikacji, zwykle wymagana jest znajomość podstawowych zagadnień związanych z informatyką, programowaniem i technologią. Istnieją różne ścieżki kariery, które można podjąć, aby zostać testerem aplikacji. Poniżej przedstawiam kilka kroków, które mogą pomóc w osiągnięciu celu:

 1. Uzyskanie wykształcenia związanego z informatyką lub technologią informacyjną. Wiedza z zakresu programowania, bazy danych, sieci komputerowych i systemów operacyjnych będzie bardzo pomocna przy testowaniu aplikacji.
 2. Zdobycie doświadczenia zawodowego. Często szukając pracy jako tester aplikacji, wymagane jest już doświadczenie w branży, więc warto zacząć od praktyki zawodowej, np. poprzez praktyki lub staże.
 3. Uczestnictwo w szkoleniach i kursach. Szkolenia i kursy z zakresu testowania oprogramowania są dostępne w wielu formach, od kursów online do szkoleń prowadzonych przez specjalistów w dziedzinie testowania.
 4. Zdobycie certyfikatów. Certyfikaty potwierdzające wiedzę i umiejętności w zakresie testowania oprogramowania są bardzo ważne, gdyż zwiększają wiarygodność kandydata i jego szanse na rynku pracy.
 5. Rozwijanie swoich umiejętności. Testerzy aplikacji muszą być na bieżąco z nowymi technologiami, trendami i narzędziami. Warto zatem regularnie czytać publikacje branżowe, uczestniczyć w konferencjach i szkoleniach, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności.

Czego wymagają pracodawcy?

 • Znajomość podstaw testowania oprogramowania, w tym procesów, technik i narzędzi
 • Znajomość języka angielskiego na poziomie pozwalającym na czytanie dokumentacji technicznej
 • Umiejętność korzystania z systemów operacyjnych, takich jak Windows, macOS, Linux
 • Znajomość podstaw języków programowania, np. Java, Python, JavaScript (opcjonalnie)
 • Znajomość narzędzi do testowania, takich jak Selenium, JUnit, TestNG, Appium, Jira
 • Znajomość metodyk pracy w projektach, takich jak Agile, Scrum, Kanban

Tester oprogramowania - jakie są zarobki w tym zawodzie?

Zarobki testerów oprogramowania mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja geograficzna, poziom doświadczenia, stopień zaawansowania technologicznego, branża i rozmiar firmy, w której pracują. Oto ogólne wytyczne dotyczące zarobków w tym zawodzie:

 • Poziom początkujący: Na początku kariery jako tester oprogramowania można oczekiwać zarobków na poziomie średniej krajowej lub nieco powyżej. Kwota ta może się różnić w zależności od regionu i kraju, w którym pracujesz.
 • Doświadczony tester: Po kilku latach doświadczenia i zdobyciu pewnych umiejętności specjalistycznych, zarobki testerów oprogramowania zazwyczaj rosną. W zależności od lokalizacji i innych czynników, doświadczeni testerzy mogą zarabiać od 1,2 do 2,5 razy więcej niż początkujący.
 • Specjaliści: Jeśli osiągniesz zaawansowany poziom umiejętności w specjalistycznych dziedzinach testowania oprogramowania, takich jak automatyzacja testów, bezpieczeństwo aplikacji, wydajność lub testowanie mobilne, możesz oczekiwać jeszcze wyższych zarobków. Specjaliści często zarabiają więcej niż testerzy ogólni.

Lokalizacja: Zarobki testerów oprogramowania różnią się w zależności od kraju i regionu. Wysoko rozwinięte rynki IT, takie jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie, zazwyczaj oferują wyższe wynagrodzenia niż kraje o niższych kosztach życia.

FAQ

Czy testowanie oprogramowania jest trudne?

Testowanie oprogramowania może być trudne, wymaga precyzji, znajomości różnych narzędzi i technik, a także zdolności do rozwiązywania problemów. Doświadczenie i regularne podnoszenie kwalifikacji mogą pomóc w efektywnym wykonywaniu testów.

Ile godzin dziennie pracuje tester oprogramowania?

Testerzy oprogramowania zwykle pracują standardowe godziny pracy, czyli od 8 do 9 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Jednak w przypadku krótkich terminów realizacji projektów, czas pracy może być wydłużony. W niektórych firmach, szczególnie w sektorze IT, zdarzają się elastyczne godziny pracy, co pozwala testerom na dostosowanie grafiku pracy do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czy testowanie oprogramowania jest nudne?

Testowanie oprogramowania może wydawać się powtarzalne, ale w rzeczywistości może być fascynujące i stanowić wyzwanie intelektualne. Testerzy oprogramowania mają szansę na pracę z różnymi technologiami i projektami, a ich praca może przyczynić się do poprawy jakości produktu. Testowanie oprogramowania wymaga od testerów precyzji i uważności, ponieważ nawet najdrobniejszy błąd może mieć poważne konsekwencje.

Co powinien umieć tester manualny?

Tester manualny powinien posiadać wiedzę na temat podstawowych koncepcji związanych z testowaniem oprogramowania oraz umieć analizować i interpretować wyniki testów. Ważne jest, aby posiadał zdolność do pracy w zespole oraz skutecznej komunikacji, dbał o szczegół. Był osobą kreatywną, chętna do doskonalenia swoich umiejętności.

Ile kosztuje kurs na testera?

Koszt kursu na testera oprogramowania zależy od wielu czynników, takich jak poziom zaawansowania kursu, długość kursu i lokalizacja szkoły lub kursu, a także od metody nauczania. Ceny zaczynają się od kilkuset do kilku tysięcy dolarów lub euro, a istnieją również bezpłatne lub niedrogie kursy dostępne w Internecie, które oferują podstawową wiedzę o testowaniu oprogramowania.