Czytaj Bloga.
Zadbaj o sieć kontaktów podczas studiów! Jak budować relacje zawodowe?
Sieć kontaktów zawodowych to bardzo przydatna rzecz w perspektywie rozwoju kariery i osiągania celów zawodowych. Choć być może kojarzy Ci się z momentem po wejściu na rynek pracy, to nic bardziej mylnego! Im wcześniej zadbasz o dobrą sieć kontaktów, tym bardziej zwiększysz swoje szanse na praktyki, staż czy zatrudnienie w trakcie lub po zakończeniu edukacji.
Jak zatem budować sieć kontaktów zawodowych podczas studiów i dlaczego warto to zrobić? Poznaj odpowiedzi!
Sieć kontaktów podczas studiów – dlaczego warto ją budować?
Sieć kontaktów zawodowych to grupa osób, z którymi łączą Cię pewne cele lub perspektywy zawodowe. Nie jest to jednoznaczne z działaniem w tym samym obszarze zawodowym co Ty. Celem jest zbudowanie sieci kontaktów, dla której Twoje umiejętności mogą być przydatne lub której kompetencje mogą być istotne dla Twojego rozwoju, Twojej kariery zawodowej lub biznesu.
Budowanie relacji zawodowych podczas studiów jest niezwykle ważne z kilku powodów. Przede wszystkim może ułatwić Ci to dostanie się na praktyki lub staż w trakcie studiowania. Im więcej jakościowych relacji zbudujesz, tym większe szanse zyskasz także na zatrudnienie po ukończeniu studiów.
W przypadku budowania relacji zawodowych zawsze musisz myśleć długoterminowo, z nastawieniem na współpracę. Taki rodzaj kontaktów pozytywnie wpłynie również na Twoją perspektywę, nauczysz się konstruktywnej wymiany pomysłów, możesz także zdobyć nową wiedzę lub inspirację w zakresie swojego rozwoju.
Jak zyskać relacje zawodowe podczas studiów?
Studia to idealny czas, aby zacząć budować sieć kontaktów zawodowych. Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz się zaangażować! Najlepszym wyborem są wszelkie dodatkowe aktywności na Twojej uczelni. Organizowany jest kiermasz i potrzebni są wolontariusze? Zgłoś się! Na uczelni funkcjonuje koło lub organizacja studencka w obszarze, który Cię interesuje? Zapisz się!
Pamiętaj jednak, że uczestnictwo w takich organizacjach jest efektywne tylko wtedy, gdy realnie angażujesz się w działania. Dlatego postaw na aktywność i potraktuj poważnie przynależność do koła czy organizacji studenckiej.
Udział w takich inicjatywach pozwoli Ci nie tylko poznać kolegów z uczelni, ale także zyskasz cenną możliwość wymiany pomysłów, współpracy grupowej i dostaniesz szansę nawiązania długotrwałych relacji. W końcu wspólne cele zbliżają ludzi do siebie.
W jaki sposób możesz jeszcze budować kontakty zawodowe podczas studiów?
- Zadbaj o aktywność na zajęciach– im częściej będziesz angażować się w dyskusje i projekty, tym bardziej dasz się poznać i zapamiętać swoim kolegom i wykładowcom.
- Angażuj się w projekty grupowe– nie uciekaj od współpracy grupowej na zajęciach. Jeśli pojawią się projekty do zrealizowania w grupie, bierz w nich udział. Wspólna praca nad projektem pozwala poznać inne osoby i może być podłożem dla długotrwałych relacji.
- Rozmawiaj z wykładowcami– na uczelni wykładowcy pełnią rolę pewnego rodzaju mentorów i z reguły są otwarci na pytania i dodatkowe dyskusje ze studentami. Dlatego jeśli masz możliwość, rozmawiaj z wykładowcami. Dopytuj, pokazuj swoje zainteresowanie danym zagadnieniem. To może zaowocować w przyszłości.
- Szukaj praktyk i staży– o ile sieć kontaktów może pomóc w zdobyciu pierwszego stażu lub praktyk, o tyle Twoja otwartość i gotowość do brania w nich udziału może zwrócić się z nawiązką. Staże i praktyki to także dobry czas na to, aby nawiązać relacje zawodowe poza uczelnią i tym samym stworzyć sobie większe możliwości na przyszłość.
Jak budować i podtrzymywać relacje zawodowe?
Budowanie relacji zawodowych bywa łatwiejsze niż ich utrzymywanie. Pamiętaj jednak, że podchodząc do etapu budowania relacji zawodowych, nie możesz kierować się korzyścią. Jeśli tylko to będzie przyświecać Twoim kontaktom zawodowym, ludzie szybko to wyczują i zrażą się do Twojej osoby. Musisz znaleźć w tym balans.
- Zadbaj o to, aby osoby z Twojej sieci kontaktów wiedziały, czym się zajmujesz, co Cię interesuje i jakie kompetencje posiadasz.
- Aby dbać o sieć kontaktów, musisz wyjść również z inicjatywą. Jeśli wiesz, że Twój znajomy może pomóc innemu znajomemu, daj im do siebie namiary.
Bądź pewnego rodzaju „pośrednikiem”, który łączy ze sobą ludzi nawzajem potrzebujących swojego wsparcia, pomocy lub usług. Zyskujesz większą szansę na to, że w przyszłości ktoś będzie chciał się odwdzięczyć i poleci właśnie Ciebie. - Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest zaufanie. Aby budować trwałe i wartościowe relacje zawodowe, musisz być osobą postrzeganą przez pryzmat dwóch kluczowych cech – wiarygodności i rzetelności. To one są niezbędne do budowania zaufania na tle zawodowym.
A więc dbaj o to, aby dobrze i rzetelnie wykonywać swoje obowiązki bądź usługi, dotrzymuj obietnic, pokaż, że jesteś osobą słowną, na której można polegać.
- Cechą przydatną w budowaniu sieci kontaktów jest również otwartość na innych, ich odmienne zdanie, pomysły oraz chęć do angażowania się we wspólne projekty.
Budowanie długotrwałych relacji zawodowych podczas studiów to proces, który wymaga Twojego zaangażowania. Jednak, jeśli zadbasz o niego odpowiednio, z pewnością odczujesz korzyści w przyszłości!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość