Czytaj Bloga.
Czym dokładnie jest psychogeriatria? Kim jest psycholog osób starszych? Wyjaśniamy!
Psychogeriatria łączy w sobie elementy geriatrii i psychologii. To dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnozowaniem i opieką osób starszych pod kątem zaburzeń psychicznych. Warto pamiętać, że wraz z wiekiem zwiększa się podatność na różne zaburzenia czy choroby psychiczne, co wynika m.in. z pogorszenia się funkcji poznawczych czy uczucia izolacji społecznej.
Co dokładnie wchodzi w zakres psychogeriatrii? Jakie są perspektywy zawodowe w tym obszarze? Odpowiadamy!
Psychogeriatria – co to właściwie jest i czym się zajmuje?
Psychogeriatrią określa się dziedzinę medycyny skoncentrowaną wokół zaburzeń psychicznych osób starszych.
Zaburzenia te mogą mieć różny charakter – od typowych problemów poznawczych, rozwijających się na skutek tzw. demencji starczej, a nawet choroby Alzheimera, po zaburzenia nastroju czy stany depresyjne. Rolą psychogeriatrii jest analizowanie, diagnozowanie i wdrażanie odpowiednich działań profilaktycznych lub terapeutycznych.
Czy psychogeriatria jest potrzebna?
Wraz z wiekiem spada ogólna wydolność organizmu – zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Seniorzy szczególnie odczuwają problemy z pamięcią czy trudności w koncentracji. Mogą pojawiać się również inne zaburzenia poznawcze, jak np.:
- duża tendencja do rozpraszania się,
- trudności z nadążaniem w przetwarzaniu informacji.
Takie objawy mogą prowadzić w dalszej konsekwencji do rozwoju chorób otępiennych, a także choroby Alzheimera. Z drugiej strony osoby starsze często zmagają się z takimi emocjami, jak poczucie osamotnienia, lęku czy uczucie bycia ciężarem. Niekiedy osobom starszym trudno jest pogodzić się z konsekwencjami wieku, m.in. chorobami czy utratą witalności bądź młodzieńczej sprawności.
Czy w takim razie psychogeriatria ma sens?
Czy w takim razie psychogeriatria ma sens? Jak najbardziej! Proces starzenia się i funkcjonowania z odczuwalnymi konsekwencjami wieku seniorskiego jest bardzo trudnym etapem dla wielu seniorów.
Z drugiej strony przebieg zaburzeń psychicznych u seniorów może wyglądać nieco inaczej niż u osób młodszych, dlatego konieczna jest umiejętność rozpoznawania poszczególnych sygnałów u seniorów. Problem zaburzeń psychicznych w podeszłym wieku bywa również niekiedy lekceważony i uznawany za nieodłączny element procesów starzenia.
Dlatego potrzebne są osoby, które rozumieją specyfikę zaburzeń, m.in. spadków nastroju, stanów depresyjnych czy chorób otępiennych, a jednocześnie doskonale wiedzą, z jakimi wyzwaniami mierzą się seniorzy. Tylko dzięki temu istnieje możliwość dopasowania odpowiedniej i skutecznej terapii.
Psycholog osób starszych – czym się zajmuje?
Czym w takim razie zajmuje się psychogeriatra? Osoba ta przede wszystkim diagnozuje pacjentów i prowadzi z nimi działania terapeutyczne lub profilaktyczne.
Psycholog seniorów może pracować np. w hospicjum czy na wyznaczonych oddziałach w szpitalu. Taki specjalista znajdzie również zatrudnienie w uzdrowiskach i wszelkich innych miejscach, gdzie potrzebna jest umiejętność pracy z seniorami.
Co istotne, często osoby z wiedzą psychogeriatryczną wykonują inny zawód, np. fizjoterapeuty, pracownika domu opieki seniorów czy pielęgniarki. Rzadko kiedy spotka się sam zawód psychogeriatry.
Psychogeriatria – perspektywy zawodowe. Czy psycholog osób starszych to dobry pomysł na zawód?
Czy psychogeriatria to dobry kierunek pod kątem zawodowym? Dla osób związanych ze środowiskiem terpaeutycznym jak najbardziej! Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, co oznacza, że mamy dużo seniorów, a liczba ta będzie rosnąć.
Stąd też na rynku istnieje zapotrzebowanie na osoby, które doskonale odnajdą się w kontaktach z seniorami, wykażą się empatią, cierpliwością, wyrozumiałością i szacunkiem. A także będą rozumieć mechanizmy psychologiczne zachodzące w wieku starczym.
To kluczowe w przygotowaniu odpowiedniej terapii – nieco inaczej będzie wyglądać współpraca z seniorem dotkniętym chorobą Alzheimera lub demencją, a zupełnie inaczej z osobą, której doskwiera smutek, poczucie beznadziei i osamotnienia.
Gdzie studiować psychogeriatrię? Perspektywy rozwoju zawodowego
Jak rozwijać się w kierunku psychogeriatrii? Przede wszystkim musisz posiadać wykształcenie wyższe – psychogeriatria to rodzaj specjalności, dlatego konieczna jest wiedza bazowa ze studiów o zbliżonym zakresie tematycznym. To idealna opcja dla absolwentów pedagogiki, psychologii, a także fizjoterapii czy pielęgniarstwa.
Na studiach podyplomowych z psychogeriatrii na WSB-NLU poznasz praktyczne narzędzia, które wykorzystasz w pracy z seniorami. Poznasz specyfikę poszczególnych zaburzeń i wyzwań, z jakimi zmagają się osoby po 65. roku życia, a także nauczysz się budowania relacji terapeutycznej z pacjentem. Zrozumiesz, na czym dokładnie polega proces starzenia się i jak dotrzeć do prawdziwych potrzeb pacjenta.
Studia mają charakter doszkalający, dlatego są idealnym wyborem dla osób, które na co dzień pracują z osobami starszymi i chciałyby podnieść swoje kwalifikacje.
Nie czekaj i daj sobie szansę na większy rozwój!
mgr Natalia Gut - kierownik działu Rekrutacji i Marketingu
Napisz do nas wiadomość