Dlaczego warto wybrać się na studia podyplomowe?

Kto może podjąć studia podyplomowe?

Studia podyplomowe skierowane są do każdego absolwenta studiów wyższych. Podjąć je może osoba z tytułem licencjata, inżyniera lub magistra. Oznacza to także, że dokształcanie się można rozpocząć już w trakcie studiów II stopnia, bądź po uzyskaniu dyplomu magistra.
Niejednokrotnie zdarza się także, że podyplomówki rozpoczynają osoby czynne zawodowo od wielu lat. Ich motywacją najczęściej jest chęć zmiany pracy bądź awansu, powrót do pracy  lub zdobycie dodatkowej wiedzy, kompetencji, czy kwalifikacji.

Zastanawiasz się, czy studia podyplomowe są dobre dla ciebie? Przekonaj się!

Studia po studiach, czyli te podyplomowe skierowane są głównie do osób aktywnych zawodowo, ale też do tych, którzy chcą się rozwijać. Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć kontynuować swoją edukację. To rozwiązanie będzie dobre, jeśli:

• Twoja wymarzona praca wymaga od ciebie poszerzenia swoich kompetencji;
  • chcesz zostać specjalistą w wąskiej dziedzinie (studia podyplomowe oznaczają, że w programie zajęć jest bardzo mało przedmiotów ogólnych, a szczególny nacisk kładzie się na przedmioty bardziej specjalistyczne);
  • myślisz o tym, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie lub marzysz o awansie;
  • szukasz zmiany lub chcesz mieć więcej opcji na rynku pracy;
  • czujesz, że to, co studiowałeś na licencjacie lub magisterce nie miało sensu i chcesz dowiedzieć się czegoś nowego;
  • chcesz się całkowicie przebranżowić;
  • masz głód wiedzy.

Tak naprawdę wszystkie powody, dla których myślisz nad podjęciem studiów podyplomowych są dobre. Często młodzi ludzie po studiach licencjackich czy magisterskich nie wiedzą, co robić dalej. Okazuje się, że edukacja, którą przyjęli, nie jest wystarczająca w miejscu pracy. Wtedy studia podyplomowe będą dobrym rozwiązaniem, by dodatkowo się wykształcić.

Ile kosztują studia podyplomowe?

Podyplomówki zawsze wiążą się z kosztami - niezależnie od tego, czy wybierzesz uczelnię prywatną, czy państwową. Finalna semestralna kwota zależna jest od kilku czynników. Koszty studiów także uzależnione są od atrakcyjności programu i ilości zainteresowanych osób. Coraz częściej jednak zdarza się, że uczelnie proponują rozłożenie kosztów na kilka, wygodnych rat. Korzystając z tej możliwości, miesięczne opłaty za studia nie powinny przekroczyć kilkuset złotych.
Jednak musisz pamiętać o jednym - studia podyplomowe to ogromna inwestycja. Inwestycja w twoją przyszłość. Możesz oszczędzać na kursach podyplomowych, albo wybrać te najlepsze. Możesz również postawić na naukę, która zapewni ci i dobre wykształcenie i pozwoli pracować, nie narażając na dodatkowe koszty. Jeśli to właśnie na tym ci zależy - pomyśl o studiach podyplomowych online.

Dla kogo są studia podyplomowe?

Prawie każdy, kto w końcu decyduje się na studia podyplomowe myśli o nich, jako o szansie na poprawę swoich perspektyw i kariery. Tym bardziej że ostatnio rynek pracy mocno się zacieśnia. Oczywiste jest, że dyplom studiów wzmocni twoje CV i pozwoli ci się wyróżnić wśród innych kandydatów.

Z kwalifikacjami podyplomowymi w CV, zapewnienie dobrej pracy dla absolwentów jest bardziej prawdopodobne, a szansa na uzyskanie wyższej pensji jest większa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że czas i pieniądze zainwestowane w studia podyplomowe były tego warte. Przy pracy, w jakich branżach warto pomyśleć o studiach podyplomowych?

Studia podyplomowe dla nauczycieli

Dokształcanie się na studiach podyplomowych to popularna opcja szczególnie wśród nauczycieli i pracowników specjalistycznych ośrodków edukacyjnych. Dodatkowe kwalifikacje pozwalają na podjęcie pracy np. z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Podyplomówki często skierowane są także do absolwentów matematyki, biologii, filologii polskiej lub angielskiej, którzy w trakcie studiów nie otrzymali tzw. przygotowania pedagogicznego. Dzięki temu osoby, które nie realizowały wcześniej specjalizacji nauczycielskiej, mogą podjąć pracę w szkołach.

Studia podyplomowe dla menedżerów i specjalistów

Niektóre uniwersytety oferują doświadczenie zawodowe w ramach programów studiów podyplomowych, które zapewnią Ci cenny wgląd w pracę w tym środowisku i pomogą rozwinąć Twoją sieć zawodową. Coraz częściej na rozpoczęcie studiów podyplomowych decydują się także osoby zajmujące się reklamą, marketingiem, promocją lub zarządzaniem. To dziedziny wymagają niemalże ciągłego aktualizowania swojej wiedzy i poszerzania kompetencji. Studia podyplomowe stanowią także "drugą szansę" dla osób, które nie czują się spełnione w obecnym zawodzie, bądź chcą spróbować swoich sił w innej profesji!