Ile lat trwają studia inżynierskie i czy warto je podjąć? Kompleksowy poradnik!

Ile lat trwają studia inżynierskie

Studia inżynierskie to często wybierany kierunek kształcenia, który wyposaża studentów w wiedzę praktyczną i teoretyczną. Czym dokładnie różnią się studia inżynierskie od licencjackich? Ile trwają studia inżynierskie i czy warto je podejmować? Odpowiadamy!

Studia inżynierskie – co je charakteryzuje?

W systemie szkolnictwa wyższego wyróżnia się 3 podstawowe poziomy wykształcenia: studia pierwszego stopnia, drugiego i trzeciego. Wśród studiów pierwszego stopnia – kluczowych do ukończenia, aby móc realizować się na wyższych stopniach edukacyjnych – są studia inżynierskie i licencjackie.

Studia inżynierskie charakteryzują się tzw. aspektem technicznym. Kierunki te skupione są wokół zawodów związanych stricte z praktycznym wykorzystaniem nauk ścisłych, np. automatyka i robotyka, budownictwo, informatyka i inne.

Kluczem jest aspekt techniczny oraz większy nacisk położony na praktykę. Po ukończeniu takich studiów student uzyskuje tytuł inżyniera.

Ile lat trwają studia inżynierskie?

Studia inżynierskie trwają o semestr dłużej niż studia licencjackie, a więc edukacja na tych kierunkach trwa 3,5 roku, czyli 7 semestrów.

Czy studia inżynierskie liczą się do stażu pracy?

Tak, absolwenci zarówno studiów inżynierskich, jak i innych form kształcenia, w którym uzyskali wykształcenie wyższe (studia licencjackie, jednolite magisterskie, magisterskie) mogą liczyć na uznanie lat nauki jako stażu pracy. W przypadku uzyskania wykształcenia wyższego jest to 8 lat stażu pracy.

Co istotne, aby móc korzystać z tej możliwości, należy posiadać dyplom ukończenia studiów.

Przykładowo, jeśli student porzucił edukację na 5. semestrze, nie kończąc tym samym edukacji pracą dyplomową, to czas ten nie będzie wliczał się do stażu pracy. Obrona pracy dyplomowej jest więc warunkiem koniecznym.

Studia inżynierskie a licencjackie – główne różnice

Studia inżynierskie i licencjackie różnią się przede wszystkim tokiem kształcenia – na studiach licencjackich duży nacisk kładzie się również na przedmioty humanistyczne i to właśnie głównie tych nauk dotyczą studia licencjackie, np.

• socjologia,
  • filologia,
  • filozofia,
  • psychologia,
  • marketing.

Z kolei na studiach inżynierskich dominują nauki ścisłe i umiejętności techniczne. Na studiach inżynierskich kładzie się również większy nacisk na część praktyczną.

Kolejną różnicą jest czas trwania – studia inżynierskie obejmują 7 semestrów, natomiast licencjackie 6 semestrów. Po ukończeniu obu kierunków edukację można kontynuować na studiach magisterskich, czyli studiach II stopnia.

Studia inżynierskie – jakie kierunki można wybrać?

Wśród studiów inżynierskich istnieje wiele kierunków do wyboru, dzięki czemu każdy może znaleźć dziedzinę, w której czuje się najlepiej.

Najpopularniejsze kierunki to:

• informatyka i kierunki pokrewne,
  • budownictwo,
  • elektronika, energetyka i kierunki pokrewne,
  • automatyka i robotyka,
  • inżynieria chemiczna, inżyniera materiałowa, bioinżynieria,
  • biotechnologia,
  • cyberbezpieczeństwo,
  • fizyka klasyczna, a także fizyka medyczna i techniczna,
  • geodezja,
  • geologia stosowana i kierunki pokrewne,
  • gospodarka przestrzenna,
  • logistyka,
  • lotnictwo,
  • mechanika i budowa maszyn,
  • mechatronika,
  • oceanotechnika, okręty i konstrukcje morskie,
  • sztuczna inteligencja i data science oraz kierunki pokrewne,
  • technologia żywności,
  • towaroznawstwo, włókiennictwo,
  • zarządzanie produkcją.

To tylko niektóre z kierunków inżynieryjnych, pokazujące, jak szeroki zakres możliwości daje ten rodzaj studiów i o jakie obszary tematyczne zahacza. Warto sprawdzać oferty uczelni, które starają się podążać za potrzebami rynku i dostosowują ofertę studiów do dynamicznie zmieniających się potrzeb.

Przykładowo, na WSB-NLU znajdziesz studia inżynierskie dopasowane do najnowszych wymagań rynku.

W ofercie studiów inżynierskich znajduje się m.in. informatyka, na której możesz ukończyć jedną z 4 specjalności:

• analityka cyberbezpieczeństwa,
  • grafik komputerowy,
  • programowanie gier komputerowych,
  • programowanie aplikacji biznesowych.

Studia inżynierskie – czy warto i co po nich można robić?

Co można robić po studiach inżynierskich? Rozwijać swoją karierę! Studia te wyposażają w odpowiednią wiedzę i umiejętności zawodowe, które pozwalają tuż po zakończeniu nauki dostać się m.in. na staż. Warto jeszcze w trakcie edukacji zadbać o swój dodatkowy rozwój i np. naukę programów kluczowych w danej branży. Jednak dobry inżynier zawsze znajdzie zatrudnienie w swojej branży – zawody techniczne ze wszystkich obszarów są bardzo pożądane na rynku.

Absolwenci kierunków technicznych mają szeroki wybór możliwości w zakresie zatrudnienia. Mogą pracować w korporacji, start-upie lub bezpośrednio w fabryce.

Mogą z sukcesem prowadzić i rozwijać swoje biznesy w technicznych obszarach lub pracować jako wykwalifikowani specjaliści. Oprócz umiejętności technicznych warto zadbać również o komunikatywny poziom języka angielskiego – to przepustka do możliwości podjęcia pracy w międzynarodowym środowisku!

Studia inżynierskie – czy warto?

Obecnie warto inwestować swój rozwój, m.in. w obszary związane ze sztuczną inteligencją, big data, programowanie, automatyką i robotyką, ale także w inżynierię oscylującą wokół gospodarki, zmian klimatycznych czy klasycznych kierunków, takich jak mechatronika, mechanika i budowa maszyn czy elektronika.

Właściwie każdy z kierunków technicznych, przy odpowiednim zaangażowaniu, to recepta na sukces!