Jak skrócić czas studiowania? Decydując się na PEU, czyli uznanie zawodowe

Od jakiegoś czasu w polskich uczelniach istnieje możliwość skrócenia czasu studiowania. To zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla osób, które na wczesnym etapie życia podjęły pracę zarobkową. W wielu przypadkach obowiązki wynikające z kariery zawodowej uniemożliwiają dokończenie procesu nauki na wyższych uczelniach. Zmiany, które zostały wprowadzone, mają na celu umożliwienie dokończenie studiów, nie przyczyniając się do rezygnacji z pracy.

Czym jest PEU?

PEU jest uznaniem zawodowym, a dokładniej Potwierdzeniem Efektów Uczenia. Co to oznacza dla przyszłych studentów? Polega na przyjęciu na uczelnię wyższą w trybie potwierdzenia skuteczności nauki. To procedura, która została określona w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce, a dokładniej Ustawie o Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.

Zatem składając wniosek o przyjęcie na uczelnię, istnieje możliwość przedstawienia swoich efektów nauki, a tym samym uzyskania awansu. Oznacza, to, że aspirujący do roli studentów mogą przestawić wiedzę, umiejętności i kompetencje uzyskane na drodze zawodowej, w celu uzyskania zaliczenia określonych modułów. Tym samym można… szybciej skończyć uczelnię.

Program ten został wprowadzony przez rząd i ma za zadanie wspierać osoby aktywne zawodowo, które jednocześnie dla zwiększenia swoich kompetencji potrzebują świadectwa ukończenia poszczególnych studiów. Uzyskanie uznania zawodowego jest możliwe dzięki weryfikacji.

Skrócenie czasu studiowania – w jaki sposób tego dokonać? Jak przebiega procedura?

Uznanie efektów nauki jest skomplikowaną procedurą. W pierwszej kolejności niezbędnym krokiem jest złożenie podania i dokumentów, które poświadczają zdobyte doświadczenie zawodowe. Należy je złożyć do właściwego dziekana.

Następnie dokumenty są analizowane, po czym zostają odesłane z pierwszą opinią do komisji. Zadaniem komisji jest rozpatrzenie dokumentów i ustalenie pytań oraz zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności. Pozwalają one ocenić, w jakim zakresie i ile przedmiotów można zaliczyć konkretnej osobie, by mogła ona skorzystać z trybu skróconego czasu studiowania.

Jak wygląda procedura uznania zawodowego, czyli awansu na studiach na WSB-NLU?

Myślisz o studiach z możliwością awansu na Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu? To bardzo dobry pomysł! Musisz jednak pamiętać, o tym, by spełnić określone warunki. Cała procedura PEU odbywa się w stopniu centralnym na uczelni. To, co ważne to:

• zapoznanie się z regulaminem PEU dla WSB-NLU,
  • wypełnienie formularza dostępnego w regulaminie,
  • złożenie kompletu dokumentów, w tym formularza zgłoszeniowego, opłaty semestralnej w ramach kierunku, na którym chcesz studiować, czy kompletu papierów dot. doświadczenia zawodowego,
  • otrzymanie pozytywnej decyzji od Dziekana WSB-NLU,
  • przejście do obrony dorobku zawodowego.

Czy wiesz, że ważne jest przy otrzymywaniu awansu

Kto może ubiegać się o studia w trybie PEU?

Możliwość przyjęcia na studia w trybie PEU mają osoby, które posiadają doświadczenie zawodowe. Można się ubiegać o nie w trzech przypadkach:

1. Studia I stopnia – w tym przypadku należy posiadać świadectwo dojrzałości i minimum 5 lat doświadczenia zawodowego.
  2. Studia II stopnia – kandydat musi posiadać tytuł licencjata lub inżyniera i minimum 3 lata doświadczenia zawodowego, które nabył po ukończeniu studiów I stopnia.
  3. Kolejny kierunek studiów – dotyczy studiów I i II stopnia. Kandydat musi posiadać przynajmniej 2 lata doświadczenia zawodowego i zawodowy tytuł magistra. Przy czym doświadczenie zawodowe dotyczy okresu po zakończonych studiach magisterskich.

Jak długo trwają skrócone studia?

Skrócone studia dla poszczególnych etapów mają zróżnicowany czas trwania. Zakłada się, że studia licencjackie nie mogą trwać krócej, niż 1,5 roku. Studia inżynierskie nie powinny być krótsze, niż dwa lata. Natomiast w przypadku studiów magisterskich okres trwania nie powinien wynosić mniej, niż rok.

Studia w trybie PEU umożliwiają zaliczenie w znacznym stopniu obszernego programu. Może on wynosić nawet do 50%. Jest to duże udogodnienie dla osób, które zdecydowały się na karierę zawodową, a nadmiar obowiązków uniemożliwił kontynuację nauki w pełnym zakresie. Warto skorzystać ze skróconego czasu studiowania w takim przypadku. Jednak należy pamiętać, że wymagany jest okres 3-letni lub 5-letni poświadczający nabyte kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie potrzebne na określonym kierunku studiów. Jest to wymóg, który koniecznie trzeba spełnić, by móc rozpocząć naukę w trybie skróconego okresu studiowania. Kompetencje są sprawdzane na egzaminie, który określa, jaki materiał będzie pominięty na danym etapie nauczania.